bugün

Şehri ve kampüsü gidip görme imkanınız yoksa bile mutlaka google earth ten bakın araştırın.
babanız biraz zenginse, istediğiniz bölümün puanını bir türlü tutturamıyorsanız ama ille de o bölümü okumak istiyorsanız kesinlikle türkiye'deki özel okulları tercih etmeyin. çeşitli avrupa ülkelerindeki üniversitelere (çek cumhuriyeti, macaristan, polonya, vs.) yazılın ve bir sene ingilizce dil eğitimi alın ve yazıldığınız üniversitedeki bölümünüzü okuyup öyle gelin buralara yada orada kalın, gittiğiniz ülkede çalışın, oturma izni vatandaşlık vs elde edin. üstte belirttiğim ülkelerdeki eğitim ücretleri çok fazla değil, orta sınıf rahatlıkla çocuğunu okutabilir buralarda. eğitimleri ise süperdir.

hem istediğiniz bölümü okursunuz, hem de yurtdışı görmüş olup ingilizce + gittiğiniz ülkenin dilini öğrenirsiniz. piyasada aranan adam olursunuz.
deniz kenarı + ankara + eskişehir

başka hiçbir şehiri yazmayın.
Yardımcı olabilecekler için bir anket açtığım tavsiyelerdir. Şimdiden teşekkür ederim.

http://www.strawpoll.me/10843348
işletme okumayın. işletme okuyan tüm tanıdıklarım pişman ben ekonomi ve finans okuyorum önü açık güzel bir bölüm. Tavsiye ederim gençler.
http://www.strawpoll.me/10845025
Mühendislik okumayın metrobüs gibi oldu geçen elim birine çarptı mühendisim ben dedi o kadar yapmayın bu gençlik heba olmasın.
istediğiniz bölüme iyi karar verin neyi yapabilirim diye düşünün.Merak ettiğiniz üniversitelere gidip bakın eğer öyle bir şansınız var ise.Ve mühendislik seçecekseniz eğer yabancı diline çok önem verin.Tutup da bir kırıkkalede mühendislik seçmeyin sırf okumuş olmak için.Dil önemlidir.
Aileden uzaklaşmak için ne gelirse gideyim demeyin. Aile yanında kafa rahat okunuyor.

Edit: tabiki demiyorum ki daha iyi bir seçeneğiniz varsa yinede gitmeyin. Sadece yaşadığınız şehrin üniversitesi iyi bir tercihse bu dediğimi düşünün.
aileden uzaklaşırsanız, rahat eder kendinizi tanır görürsünüz lakin mutlaka sıkıntı da çekersiniz. bunları göze alın.

geniş düşünmeyin. türkiyede meslek sahibi olabileceğiniz banko bölümler haricinde bölüm yazarak boşuna senelerinizi yakmayın.
Yapmayın. Okumak para getirmiyor maalesef.
eğer militanlık yapacaksan, polis taşlayacaksan, kamu mallarına zarar vereceksen siktir git ankaraya uğrama bile. bıktık sizin gibi ergenlerden. demokratik hakkın değil senin banka camlarını kırmak, belediye otobüsü yakmak. ha yok ben okuyacağım dersen yaz siyasalı gel abinin yanına dibine kadar yardımcı olayım. ilk biralar benden.
Aile Şirketiniz yoksa işletme iktisat okumayın, her uni mühendislik fakülteleri açtı her yer mühendis oldu okumayın onun dışında şu an en onu açık alanlar saglikla ilgili bölümler ve dil.
Bak şimdi güzel arkadaşım. Tercih ediyorsun iyi hoş. Üniversite olsun okuyayım o bana yeter. Nere oldugu önemli değil diye kafa da öyle algı yaratırsan zaten kaybetmişsindir. Et alıyorsun ama et aldıgın kasapta önemli.
Eğer puanın yetiyorsa üç büyük şehirde oku Ankara,istanbul,izmir.
Ailenin yanında okuman daha iyi bana kalsa şehir dışında okuduğunu dusun aylık 700 lira sana yurduna da yıllık 4bin desen. Bunu da çarpsan 21.000 oluyor. ist özele yarı burslu yetiyor. Tabii istanbul'da her özel iyi diye bir şey yok ama iyisinde bile o para ıle yarı burslu okuyabilirsin. Aile yanında olmak sana bence avantaj. Şehır dışında okumanın tek avantajı varsa oda sorumluluk sahıbı yapar senı ne anan NE baban olacak yanında her işi kendin yapacaksın. Anne ne yemeği var diye soramayacaksın. Buda sana bir tecrübe kazandırabilir. Ama bana kalsa dısarı da boktan bir bölüm okuyacağına burada para verir en iyisini hayallerinde ki mesleği okursun.
Yıldız teknikten mezun olan veya orada okuyan bir yazardan almak istediğim tavsiyelerdir.
cıvıtmayacağınıza söz verirseniz eğer şarjı bitirene kadar yardım edebilirim gençler..
biyroon..
ama rica ediyorum..yalvarıyorum hatta peşinen..
bayburttan boğaziçine yatay geçiş gibi konularla gelmeyin..
deliririm yani o yüzden esasen..
sebebim olmayın..
Lütfen cok para kazanacagınızı sanıyorsanız,kazandıktan sonraok rahatım diye düşünüyorsanız, über bi saygı göreceginizi düşünüyorsanız önce biraz araştırıp tıp yazın. Amacım sizleri sogutmak degil sadece sırf puanım boşa gitmesin düşünceleri ve aile baskıları insanları yanlış uygun olmadıkları yerlere sürüklüyor..
Tüm verilen tavsiyeler tamamen safsata puanınız nereye yetiyosa oraya gidin gerisi teferruat.
mühendislik veya tıp fakültesi dışında bir tercih yapacaksan hiç yapma. çok net örnek veriyorum; gazetecilik mezunuyum ve 60 kişilik bölümden sadece bir kişi bölümü ile ilgili iş yapıyor. o da adını bile bilmediğim bir kanalda altı yıldır kameraman.

üniversite dediğin en son bundan 20 sene önce kıymetliydi. şimdi sadece beyaz yakalı bir köle olabilmenin şartlarından biri.

aman diyeyim gençler, biz ettik siz etmeyin. dediğim gibi mühendislik veya tıp fakültesine götün yiyorsa gir. yoksa elindeki o tercih kağıdını sakince yere bırak ve gerçekten para kazanabileceğin bir zanaat öğren.

haa dersen ki hacı güzel konuşuyorsun da askerlik ne olacak ? paran varsa bedellisi var nasıl olsa. paran yoksa ya gider paşa paşa yaparsın, herkesin yaptığı gibi. sonrada öğrendiğin zanaatle para sıçarsın.

edit: mathildaleon uyardı, hukuk fakültesi de olur gençler.
Mühendislik okumayın

Okuyacaksınız da ingilizce'niz olsun veya program bilin.
öncelikle uzak falan diye güzel bölümleri yazmamazlık yapmayın. eşşek kadar adam oldunuz. her zaman ailenizin dizinin dibinde olmayacaksınız. fırsat bu fırsat hayatı öğrenin.

şehire değil bölüme odaklanın. o şehirden bir gün kurtulabilirsiniz ama mesleğiniz yakanızda olacak hep. sevmediğiniz mesleğe zengin diye nikah kıymayın yani.

aynı ünide okuyan insanlara ve mezun olan insanlara danışın. dünya kadar grup var facebookta. sorun ne merak ediyorsanız.
Dpü yazmayın, bütünlemeler kalktı.
ankara'da yazacağınız her halt için yardımcı olabilirim.
muğlayı yazacaklara;

(dezavantajlar)
-ev kiraları ortalama 700-1000 tl arası değişiyor.
-en yakın sahil 20 dakika
-kışın çok soğuk ve yazın çok sıcak
-yağmur zamanı en az 1 hafta aralıksız yağar
-sakin bir şehir

(avantajlar)
-sosyal bir şehir
-bodrum marmaris fethiye datça gibi ilçelere cüzi miktarda eğlence amaçlı gidilebilir.
-kampüs güzel tabii doluluk orantılı
-şehirde iki havalimanı bulunuyor
-turizm amaçlı yaz tatillerinde iş imkanı bol
-part time iş konusundada güzel bir şehir.

sonuç: ben bu şehrin amk.
http://www.strawpoll.me/10862668 kuzen için kararsız kaldık. Bölümler hakkında bilgisi olanlar oylarsa seviniriz.