bugün

Kyk kredisi alın korkmayın.
Burdakileri dinlemeyin, kendini geliştirmiş ısparta bilgisayar müh mezunu 6k parayla başlayabilirken (true story) burda adamlar sadece okunacak bölümler arasına koymuyo mesela, ya da ne para kazanan veteriner hekimler makine mühendisleri elektrik elektronikçiler var, olay sizde bitiyor, hiç okumadan sadece aklıyla zengin iş adamı olanlar var ülkede, ama sadece elinde inşaat müh diploması olup neden iş bulamıyorum diyen de var, okul hayatında yatarsan tabiki bulamazsın, neyi seviyosanız onu yazın, birisi sana çevre mühendisi kesin işsiz kalıyor dediği zaman 8-9 bin liraya çalışan çevre mühendisi olduğunu bile unutmayın.
Okuyacağınız üniversiteye yakın olan yerlerden maddi durumu müsayet olan arkadaşların ailesi ev alsın. Müsayet olmayanlar kredi çeksin öyle ev alsın. (istanbul içi önerilmez.)

3+1 olursa iki tane arkadaş daha yanına çıkabilir. Böylelikle hem 5 sene içerisinde kira vermemiş olursunuz hem de arkadaşlarından aldığı kira ile ve devletten alacağı burs ile beraber maddi sıkıntı çekmeden 5 seneyi bitirebilir. 5 sene sonrasında hem bir tane eviniz olur (normal fiyatından fazla olarak) hem de 5 sene içerisinde ailenize yük olmamış olursunuz.

(bkz: beyin bedava)

yapılmışı var oradan biliyorum.
Teknoloji ile ilgili bi bölüm okuyun ama okulun dışında kendinizi geliştirin derslerden diplomadan daha önemli donanımlı olmak.
bölüm tercih edin. ikinci olarakda gittiginiz universitede kimseye güvenmeyin çünkü herkes potansiyel bir satış elamanı eger sizde çıkarı varsa arkadaş olur yoksa umurunda bile olmaZsınız.
Tıp fakültesi istediği halde puanı yetmediği için diş hekimliği yazmayı düşünen arkadaşlara yönelik bir yazı olacak baştan söyleyeyim.
Eğer bu yazıya denk gelir de okursan sevgili arkadaşım sana tavsiyem; eğer tıp istiyorsan kesinlikle diş hekimliği yazma.Çünkü diş hekimliği bölümü, tıp olmuyor bari burayı yazayım bölümü değildir.Bakın eğer kafanızda tıp varken diş yazarsanız, o derslerin hiçbirine odaklanamayacaksınız ve sınıfta kalacaksınız.Baştan uyarıyorum sizi.Eğer tıp istiyorsanız bir sene daha sınava hazırlanın,çünkü tıp isteyerek dişe girerseniz zaten sınıfta kalıp sene kaybını fazlasıyla yaşayacaksınız.
gideceğiniz bölümü yürekten istemiyorsanız bir sene daha bekleyin bence. yanlış bölüm sizi sadece bölümden, okuldan değil hayattan soğutabilir zira.
Vaktinizi verimli geçirmeye bakın. Tabii ki sosyal olun, aktif olun ama bir yandan ilerisi için de deneyim kazanmaya bakın. En iyi insan tanıma yöntemi çalışmak.
ODTÜ ya da Boğaziçini kazanabiliyorsanız yazın ya da kesinlikle büyük şehirleri tercih edin taşrada üniversite liseden farksızdır maalesef öyle bu ülkenin gerçeği budur vasat üniversiteyle doludur.
Evet arkadaşlar. Sınav bitti, tercih dönemi yaklaştı. Özellikle psikoloji alanında tercih yapacaklara bulunabileceğim tavsiyelerdir. Bir mesajınıza bakar. Saygılar.
illaki yazılmıştır ancak hayatınız minimum 2 veya 4 yılını geçireceğiniz bir yeri seçerken dikkat etmeniz gereken hususlardır. kişisel takıntılarınızı, arkadaş, manita ortamınızı düşünerek değil de bu üniversitede geçireceğim zaman ve alacağım eğitim bana ne katabilir sorusunu kendinize sorarak ilerlemelisiniz.

çünkü merkeze kendinizi ve kendi menfaatlerinizi koymadan alacağınız her karar için yıllar boyu pişmanlık duyacağınıza emin olabilirsiniz.
üniversiteye giderek geleceğinizi garantilemediğinizin farkında olun.
aynı şehirde okumayın asla. liseden farkı olmuyor.
Makina mühendisliği yada üretim mühendisliği okumayın. Gidin simit satın. Martılarla dertleşirsiniz hem.
elektronik mühendisliği konusunda tavsiye verebilirim .
şahsi fikrim tek bir şeyin bilinmesi gerektiği yönünde : "hiçbir yol, hayatınızdaki tek seçenek değil."

bu düşünceye göre tercihinizi huzur içinde ve size bugünün şartlarında ne mantıklı geliyorsa o şekilde yapın. gelecekteki halinizi düşünüp karalar bağlamak yerine biraz bencil olun ve sadece "şu an" size en iyi gelen seçeneği tercih edin, gelecekte nerede mutlu olurum diye düşünüp teorik zaman yolculuklarına kalkışmayın. o, gelecekteki halinizin derdi ve zamanı geldiğinde onunla başa çıkmayı öğrenmiş olacaksınız zaten.
Çoğu üniversite mezunu kendi işini yapmıyor , o yüzden vizyonlu bir üniversiteye gidin , aşırı saçma bölümler olmadığı sürece ankara veya istanbul’da okuyun, Elazığ’da diyetisyenlik okumak size hiçbir vizyon katmaz benim şahsi kanaatim budur , bu yazımı ilk 30 binin dışındakiler için söylüyorum , ilk 30 bine giren adam zaten ,Ankara’yı ,istanbul’u ,bunun yanında adam akıllı bir bölümü de kazanmış demektir . Üniversiteleri kazanç kapısı değilde nitelikli insan olmak için gerekli olan bir süreç olarak görün , bazı arkadaşların dediği gibi 5 yıl bir yerde çıraklık yapsan ,ordan usta olarak çıkarsın ve üniversite okuyan insanların yüzde 90 ından daha iyi kazanç elde edersin , amacınız vizyonu geniş bir insan olmak değil ,zengin bir insan olmaksa okumayın.
Bölümlere önyargılarla yaklaşmayın, her alanda başarılı olabilirsiniz.

Önemli olan ne yapmak istediğinizi neler yaparken bunlardan hoşnut olacağınızın kararını vermek.

Günde 12 saat çalıştığım ama bana tatil gibi gelen bir staj rutinim var. Çünkü üniversite tercihimi yaparken kendimi dinlemiştim.
Akpnin kazandığı ileri yazmasanız özgür ve rahat bir üniversite hayatı yaşarsınız.
Son günlerde bayağı popüler olan arkadaşımın dediği gibi okusanız 2-3 bin lira maaş alacaksınız bu kadar kasmaya gerek yok.
Gidip görmediğiniz en azından hakkında ortalama bilgi sahibi olmadığınız okulu yazmayın. Balıkesir'de deniz var diye gidersiniz. En yakın deniz 200 km uzakta çıkar.
üniversite bir okul değildir asla okul diyerek gitmeyin.

Üniversite mesleki yaşamınıza başladığınız ve mesleğinizi öğrendiğiniz bir kurumdur.

Üniversitede hocanın size vereceklerine kalırsanız hazırcısınızdır. Dünyanın hiç bir yerinde gerçek üniversite öğrencisi bilgiyi kendi alır.
Çevre baskısında kalmayın. Yeteneğinize göre ve içinizden hangi bölümü okumak istiyorsanız onu seçin.
Mesela ben ünlü bir Erotik film yönetmeni olabilirdim. Ama iktisat okuyup, Uludağ sözlükte Erotik hikaye yazarı oldum.
Halimden ibret alın.
Tarih okuyup, okuduğunuz bölümden akademik kariyer yapabilecek potansiyeliniz varsa, atanmak için çocuk gelişimi okumayın.

Denendi, onaylandı.
Gündemdeki Haberler
güncel Önemli Başlıklar