bugün

bir harf ogretince kirk yil kolesi olunan kisi.
abartmasakda elleri opulesidir. *
her iş dalında olduğu gibi öğretmenler içinde de çürükler vardır. ama o çürükleri bütün öğretmenlere maal etmemek lazım.
öğretmen...

gelin bir de bana sorun nasıl olduklarını. eğitim fakültesine nasıl insanların geldiğini. çocuklarımıza bir şeyler öğreteceklerin ne denli acayip insanlar olduklarını.

ve bir de türkiye'nin en iyi eğitim fakültesindeyim güya.

ha sen onlardan değil misin? dersen. ben hiç onlardan olmadım usta. kendimi bu türk eğitim sistemi/@zigonsehpande ait olduğum yerde hiç hissedemedim. neyse susayım ben. yine anlatmaya başlarsam bitmeyecek.
bizlere yıllarca sabreden , ikinci annelerimiz-babalarımız..
bir öğrencinin kişiliğin oturmasında çok büyük etkileri olan ve iyilerinin anılarıyla, kötülerinin analırıyla anıldığı eğitimci.
öğrecilerin baş belasıdır.hatta öğrenciler öğretmenlerle çok iyi dalga geçmişlerdir.
öğretmenler:bu yeni nesil iyice bozuldu yav.
öğrenciler:işte size cevap:atatürkün sözü:öğretmenler,yeni nesil sizin eseriniz olacaktır.
Buna benzer birçok dalga geçmişliği vardır öğrencilerin.
öğreten kişi. bazılarına göre ise kendimin de içinde bulunduğu bir meslek adı. Öğretmenler olmasaydı doktor, avukat, polis falan olmazdı. Hatta belki uludağ sözlük bile olmazdı.

(bkz: sınıf öğretmeni)
kimsenin umrunda olmayan okulunu kendi boyayan imkansızlıklar içinde yaşamaya çalışan ezik tiptir.
ikiye ayırabiliriz. bir işini hakkıyla yapan, çile çeken, kendisi yanarken öğrencilerini aydınlatan eli öpülesi insan. diğeri ise; mesainin ve haftanın bitmesi dört gözle bekleyen, maaş alacağı zaman mesleğini hatırlayan, yurdum çocuğunu okumaktan nefret ettiren insan görünümlü varlık.
inşaat ameleleliğine göre daha az kutsalmış.

öyle diyolağ.
sayısal-sözel-eşit ağırlık gibi bölümlerde hiç bi şey olamayanların seçtiği meslek türü.

bi de kutsal demiyolar mı?
Harika devlet politikasıyla yeterince çalıştırılmayan ve maaşı da az veridiği için insanlar arasında saygınlığını yitirmiş insanların az çalışmasından şikayet ettiği kendinin de maaşını beğenmediği bir meslek grubu.. Lanet olası kömür hırsızına benzeyen heriflerin bile veli sıfatıyla gelip artistlik yaptıkları görülmüştür..
işkencecidirler.
3 kuruş maaşa benim oğluma eşşek gibi hizmet etmek zorunda olan ayak takımından insanlar.

he 3 kuruş dediğime bakmayın onu da halkın verdiği vergilerden karşılanıyor.

karnını bile halk doyuruyor elin fakirlerinin.
son nefesinde dahi "dünyanın bütün çiçeklerini" isteyendir.
ilkokul hocalarımın "inşallah öğretmen olursun da görürsün ne çektiğimi" dediği ve inşallah 3 yıl sonra yapacağım meslek.
Öğrencilere eğitim veren kişidir.Küçümsenmemesi gereken bir meslek dalıdır.
cumhuriyet'in kuruluş döneminde aldıkları aylık 23 cumhuriyet altını'na denk gelen meslekten olan kişiler.

bu günümüzde 9600 lira civarında bir miktardır. günümüzde aldıkları aylık ise 4 cumhuriyet altını etmektedir.

yokluk döneminde verilen bu aylık sanırım kamal atatürk'ün eğitime ve eğitimciye verdiği değeri anlatmıştır. bir de merkez sağ takımının eğitim ve eğitimciye vermedikleri değeri göstermiştir.
frank mc court'un öğretmen olan ve olmak isteyen, istemeyen herkesin mutlaka okumasını tavsiye ettiğim tadına doyulmaz kitaplarından biridir. o kitapta kendisiyle barışık, kendisine dürüst, düzgün bir adam bulacak ve çok şey öğreneceksiniz aynı zamanda eğlenirken.
ne zaman kitaplarını okusam ruhuna gönderdiğim selamımı alıyorsundur umarım hocam.
öğretmen saygı duyulması gerektiği için değil, saygı uyandırdığı için saygı duyulandır. işte mc court budur.
hele benim gibi yanına subay ekini alıp "öğretmen subay" tamlamasını almışsa can sıkıcı bir adam olmuş demektir. hiçbir öğretmenimi sevmedim, sevemedim. sebebini bilmiyorum ama öğretmen seviliyorsa bir problem vardır...
bazen analarıyla, bazen de anılarıyla anılan kişilerdir.
eğer çok sıkıcı biriyse dersin içine eden karakter.
Sözleşmeli, ücretli diye akepe hükümetince köleliğe mahkum edilen, kimisine kölelik fırsatı bile verilmeyen ve açlıktan ölmeye terkedilen, Güneydoğu'da Türkçe öğretmek için, Türklük için şehit olurken Akepe hükümeti Tarafından Kürtçeyle eğitim teranesiyle ölülerine bile saygı gösterilmeyen Türk devletinin varlığı ve ilerlemesi için en önemli insanlardır.

http://turkcutoplumcu.org...s/sehit%20ogretmenler.jpg
türkiye de ki tarifi ; kısa yoldan sırtını devlete dayamaya çalışan memur ( istisnalar hariç)

dünya da ki tarifi ; öğrenme çağında ki çocukların gençlerin ve tüm öğrencilerin öğreniminin büyük bir kısmını yüklenmiş fedakar meslek erbabı insan.
edit; yarası olan gocunur , istediğiniz kadar eksileyin ve bulundunuz yerde ki dershaneleri sayın!
kolay gibi görünse de aslında zor bir mesleğe sahip olan saygın kişiliktir. tabi herkes bu saygınlığı haketmeyebilir. (bkz: dersi anlatamayan konuyla alakası olmayan öğretmen)