bugün

Bunun sebebi hep göster olum amcaya göster.

Denildiği için oluyor.
ne kadar değişik insanlar var. bazı insanlar güney kutbu'nu yalnız geçiyor ama ben restoranın zemininde yürümek için tüm cesaretimi toplamak zorundayım.(elling)
sadece pısırık tiplere olmayan bir durumdur. aşağılık komplexi olan insanlarda, anoreksi hastalarında ve manik depresyonun depresyon aşamalarında yani bipolar bozuklukta da sık görülür.

örneğin napolyonun boy yüzünden aşağılık komplexi vardır ve özgüveni düşüktür ama bunu davranışlarında görmek mümkün değildir.

çok fazla dışarı çıkmayan insanlarda agorafobi, sosyal fobilerde, gelişim çağında yaşanan olaylarda doğrudan ilişkisi bulunur.
iletişim kurduğu insan karşısında kendini yetersiz görme ve bunun sonucunda sesin kısık çıkması, göz teması kuramama gibi kötü belirtileri olan insanı içten kemiren kötü bir hastalık. Gençliğinizi heba etmeden profesyonel destek almanızı öneririm. Böyle yaşamanın kolay birşey olmadığını bilen biri olarak.
genelde kendini tanımayanların, kendisine başkalarının pencerelerinden bakanların sahip olduğu bir özellik. başkasının dediklerine veya diyeceklerini düşündüklerine göre hareket etmedikçe, insanın kendisini tanımasıyla öz güveni yükselir.

kendini sevmeyen birini başkası sevmez.
kendine güvenmeyen birine başkası güvenmez.
kendine saygısı olmayana bir başkası saygı duymaz.
O kadar kitap okumuş ki öz güven yazamıyo.

Arkadaşlar öz güven doğrusu anlamıyonuz mu¿¿¿
böyle kavramlar uyduruluyor işte. depresyonmuş, özgüven eksikliğiymiş falan filan. hep başkalarının hükümleri bunlar. bir insan toplumdan kopuk diye onu bu şekilde nitelendirmenin doğru olmadığını düşünüyorum. belki de bir insan kendini fiziksel ya da kişiliksel bakımdan kusurlu buluyorsa ona göre davranmalı, meydan maskotu olmamalıdır. isterse kutunun içinde yaşar, sana ne bundan ? hayır yani onu teselli edip " sen iyi birisin, aslında hoş birisin, güzelsin" gibi teselli cümleleri ile hayata bağlamak daha saçma bir şey. yapmacık. çünkü o insan bunların anlamsız olduğunu biliyor, biliyor ki ona göre yaşıyor. toplumsal açıdan bir zararı var mı sana? yok. bir köşe de tek başına yaşıyor. kendisini ifade etmek zorunda değil ki. ya da sürü gibi arkadaş grubu kurmak zorunda da değil. neden rahat duramayıp da onu hayata döndürmeye çalışıyorsun ki zorla? insanlar nasıl rahat yaşıyorlarsa öyle takılmaları gerek. yeter ki başkasını rahatsız etmesin. özgüveni eksik olup da ölen birini görmedim henüz.
depresyon, özgüvensizlik, asosyallik, sosyallik vs. bunlar boş şeyler.
bu sadece parçalarından birisi hepsini buna yıkmak saçmalık olabilir...
Ama insan hep kendi eksikliğini başkasının fazlalığı ile kıyaslar bu ise özgüven eksikliği oluşturur...
Onun yerine bakış açınızı değiştirseniz hep tek bir olgudan bakmasanız
bir şey oluşturabilirsiniz.
Sebebi ailedir.
Tum iyi ve guzel seylerin elinden alinmasi gereken ilk kisi sizmissiniz gibi hissettirir.
korktuğun eylemleri küçükten büyüğe doğru yaparsanız büyük bir özgüven kazanırsıınız.
Hic bir zaman benle ilgisi olmayan konudur. Istesem dunya guzeliymis gibi ozguven sahibi olup ulke basindaymis gibi girisken olabilirim. Ama istersem.

Ozguven eksikliginin cevresel olduguna inaniyorum ben. Genel de baktigim da bunun sebebi ya cok buyuk travmalar ya ailesel problemler. Baska bir aciklamasi yok bence.
özellikle asosyal bireylerde boy gösteren yetersizlik .
bence onlar öyle iyiler, elleşmeyin . dokunmayın şabanıma
Bazı insanlar var video çekmek adına meydanlarda mal mal hareketler yapıyorlar ben parayla bile yapamam millette ne özgüven var arkadaş ben alti üstü bi randevu alicam telefonla konusamiyorum vay amk.
Kendimizdeki potansiyeli heba eden yegane sebep.
insanları korku prangasından arındıran, eylemleri kapsayan önerilerdir.
eğer insanların sizin eleştirmesiyle doğuyorsa, insanların megolamanlığınınsizin potansiyelinizin olmadığını kavrayın. özgüven eksikliğinde temelin, kişinin herkesi haklı bulması gibi bir şeyin olduğuna inanıyorum ben. yoksa kişi bunu kolayca savurabilir, herkesi haklı bulan bir birey ise, bana bunu diyorlar yoksa böyle miyim ? evresine girmeye başlar. benim gözlemlerim, herkesi haklı bulan kişilerde olduğudur. Kişinin kendi doğrularını savunması bile bir özgüven verebilir.
korkulan şeyleri küçükten büyüğe doğru yapmak, hedefler belirleyip ulaşmak özgüven verir.
kendini olduğundan farklı gösterme, kendini saklama ve maskeler kullanmaya giden yoldur, yani savunma ve telafi mekanizmalarını besleyen inançlardan değersizlik ve yetersizlik temel inançlarıyla kısır bir döngü içindedir.
insanların en büyük psikolojik paradigma göçüntülü ruh hali. neo liberalizm'in baltaladığı yağmur ormanlarındakiağaçlardan farksızdır bazı insanlar. herkese oksijen verir de bir kendine yetemez.
bazılarında bu durum kendini "yoksunluk" olarak gösterir.
eksiklik tamamlanabilirken yoksunluk tamamen hiç varolmamışlıkla;
sessizlik gibi içe yutkunulmuş bilinçsizce bastırılmış duyguları çerçevelediği
biometrik fotoğraftan ibarettir.
bu zeka tip ve türevlerinde kötü bir şey ama tedavisi mümkün olan bir şey.
Kendinizi çirkin, düşük zekalı hissetmenizin sebebi içinizde ki her hareketinizi eleştiren düşmanınız olan ( Dinen nefs ) Sen buna şüphe,kuruntu diyebilirsin. Bunun oluşturduğu koşullandırılmış duygu ile karar alıyoruz. Çirkin gibi gelmemizin ya da aptal gelmemizin sebebi şu ; Beyinde 2 çeşit karar alma mekanizması var. Birisi sezgisel örneğin birisinin yalan söylediğini o sezgisel mekanizmadan anlayabiliyoruz bu özgüven eksikliği de bunu etkiliyor. Diğer mekanizma ise araç park ederken bir şey de uzun süreli düşünürken devreye giriyor.

Böyle anlatmamın salt sebebi oluşturduğu moral bozukluğu ile beynimizin karar almasıdır. korktuğumuz şeyleri küçükten büyüğe doğru yaparak yahut, hedef koyarak aşabiliriz.
Salt nefs demek bazen ikna edici gelmiyor.
Pislik olmadan sosyalleşmesi gereken kişilik sorunudur. Bazı psikiyatrik ilaclar asosyal davranışlarını azaltıyor.
eskiden bende fazlası ile vardı. ama artık şehir değiştirmekten geçti. her yeni okula geçmemde daha da azalıyordu. ayrıca eğer gerçekten üstesinden gelemiyorsanız gidin tanımadığınız biri ile tanışın yoldan geçen birine selam verin. merak etmeyin ısırmazlar, sadece deneyin.
Masonların kurduğu yeni dünya düzeninde kurana bağlı yaşayan insanda bulunduğu söylenen özellik.
öncelikle kurtulmak isteniyorsa kararlı olmak ile başlanacak durumdur. özgüven için hareket geçtiğinizde; ve özgüveni olan insanları gördükçe bu mu lan özgüvenli olmak , diyebilirsiniz. yani korkmamak. ne derler diye korkmamak durumu.
özgüvenli olan insanların aslında uzaydan gelip bir şey keşfetmediğini , sadece hata yapmaktan korkmadıkları için , ve bu sayede de özgüven eksikliği olan insanların eleştirisine de takmadıkları için özgüvenlilerdir . zaten özgüveni eksik olan insan , eleştiri bile yapamaz ya neyse.
ayrılıktan sonra hissettiren.
Maddi ve manevi olarak içinde bulunulan şartlar buna sebebiyet verir.