bugün

cami önündeki dedelerin sürekli sorduğu sorudur.

+ evladım türk müsün müslüman mı?
- türküm amca.
+ hayır evladım. önce müslümanız sonra türküz.
bence önce türklük sonra müslümanlık.
Kökten muhafazakar olan bir kişi olarak türk olmak diyorum. kendimce ibadetlerime dikkat ederim ailem gayet muhafazakardır fakat günümüzde gördüğümüz üzere türklük diyorum. müslümanlık benim için çok önemlidir, yurt dışında bulunduğum zaman içerisinde hintli, pakistanlı, bangladeşli, suriyeli, somalili, iranlı, malay ve afgan kişilerle gayet yakın ilişkilerim oldu. bunlarla samimiyetime dayanarak dinime gayet bağımlı müslüman olarak türklük diyorum. öbür dünyada bana bunu sormuyacak olmaları kendi milletimi önemsiz kılmayı değmez. bir hadiste peygamberimiz kendi milletini övüyordu. kendi ailesinden ebu leheb gibi bir insan çıkmış olması kendi milletini yermesine sebep kılmadı.
cevabı, müslümanlık olan soru.

türk olmak için ne yaptın? ne verdin? hiçbir şey.

bu kadar basit.
ananı mı daha çok seviyorsun babanı mı sorusuyla yarışan sorudur.
4-5 yaslarindayken dusunulen acaba ataturk mu daha büyük yoksa hz muhammed mi sorusunu akillara getirir.
Önce thy'nin sonra varan turizm'in geleceği aşikar olan versus.
türklük.
(bkz: insanlık).
ne kadar boş işlerle uğraşan adam olduğunu hatırlatan soru.
müslümanlık gelmelidir. ama türklükte önemlidir. bunlar karşılaştırılmamalıdır.
alfabeye göre müslümanlık gelir swh. "tanrı aşkına" neyle neyi kıyaslıyorsunuz? swh.
insan olmayan için ikisinin de önemi yoktur.
CEVABI AHLAK OLAN VERSUSTUR EFENIM.. EVET ONCE AHLAK GELIR..
Muslumanlık gelmelidir. Kimse öteki tarafta bu turkmuş diye torpile uğramayacak... Ancak dini zayıf olan biri için turkluk once gelir. Zira kendileri * Atatürk'ü hz Muhammed' den ustun görmektedir. * *
Kabirde ırkını sormayacaklar, dinini soracaklar. Kesinlikle müslümanlık gelir.
https://www.facebook.com/...5.158477048703&type=1
fark burada gizlidir müslümanlık şeriat diye araplar türkleri katledebilir. ve siz müslümanlık diye sessiz kalırsnız.
tam insanlık diyecektim bana bir gülme geldi. bence bira gelir.
espri sanmıştım ama ciddi ciddi cvap verenler var birseylere dayandırarak. trajikomik sorudur.
önce "insan"olma gelmelidir.

(bkz: insanlık)
insanlık ve diğerlerine saygı gelir.
ikisi de gelmez. Irk, din, kimlik, köken, sınır, memleket... sonradan uydurulmuş olan bir çuval ayrıntıdır. insanoğlu birbirine düşman olmak için birbirinden ayrılmayı seçti. Irklar, medeniyetlerle birlikte anlamlandırıldı. Sınırlar çizildi.
Oysa Sınır çizgilerini henüz gözle görebileniniz yok sanıyorum.

Ezcümle: aslolan insanlıktır, aslolan muhabbettir.

görsel
şuan ki ırağın durumu düşünüldüğünde akıllara gelen hede.
ümmetiniz cihat askerleriniz cengaverlerniz ırak islam şam devleti müslümanlık adına . soydaşlarımızın türkmenlerin katliamını yapıp vatandaşlarımızı da esir etmektedir.
ümmetim diyerek terörist savunucularının şuan ki durumu ne merak edilmektedir. bu din ne güzel ne güzel.
önce insanlık gelir denilerek kapatılması gereken konudur.
türklük bedenimiz islamiyet ruhumuzdur ruhsuz beden ceset olur.

başbuğ alparslan türkeş.