bugün

Maddi açıdan düşünülürse devlet okuludur. Ayrıca çocuk süt çocuğu gibi büyümez, hayatın gerçekleriyle çok net karşılaşır bu okullarda. Çünkü yancının,hırsızın, katilin,zenginin,fakirin hepsinin çocuğu vardır bu okullarda; yaşamı boyunca karşılaşacağı tüm insan tiplerini burada görür ve onlarla ne şekil bir mesafede durmasını ayarlamasını öğrenir. Ayrıca maddi olarak, anaokulundan lise son sınıfa kadar özel okula giden bir öğrenci için, 15 bin liradan hesap edersek yaklaşık 200 bin lira para çöpe atılmış olur, oysaki,devlet okulunda 12 sene boyunca vereceğiniz para 0'dır. Ve hatta çocuk kalın kafalıysa, üniversite sınavında da iyi bir puan yapamazsa, muhtemelen istanbuldaki bir özel üniversitede psikoloji bölümüne 0 burs ile göndereceksinizdir, o da 4 sene için size 100 bin liraya patlayacaktır. 4 sene okuduktan sonra bir halt olamayınca muhtemelen yine aynı okulunda yüksek lisans yaptıracaksınız, o da Bi 30 bin liranın daha gitmesine sebep olacaktır. Yani çocuk için harcadığınız para toplamda 330 bin lira civarında olacaktır. Yazıktır, devlet okullarına koyun, kendi kendine bir şeylerin mücadelesini vermeyi öğrensin.
iki ucu boklu değnektir.

şimdi benim kızım özel okula gidiyor. zengin olduğumuzdan değil. burslu okuyor. ama bu özel okulların veliyi sağılacak koyun gibi gördüğü gerçeğini değiştirmiyor. verdikleri hizmetin karşılığını fazlasıyla sizden alıyorlar. ve bu paranın karşılığında da çocuğunuza değer veriyorlar. devlet okullarında ise durum böyle değil. ''salla başı al maaşı'' sistemi yüzünden çocuklar öğretmenlerin ve okul idaresinin yanlış uygulamalarıyla karşı karşıya kalıyor. ve hiç birşey öğrenmeden okullardan mezun oluyorlar.

mesele eğitimin herkese eşit, bedava ve kaliteli olduğu bir sisteme ulaşabilmek. var olanı düzeltebilmek, onun mücadelesini vermek.

aksi halde bunun cevabı herkes için ''özel okul'' olmaya mahkum.
gönderilmemeli.
okula göndermemek en iyisidir. okuyor da ne oluyor?
sözel bölümlerde burs kazanarak özel okullar daha avantajlı gözüküyor(iş bulma bakımından),eşit ağırlık ve sayısal da ise devlet okuluna kesinlikle gönderilmeli.
idealist öğretmenlerin çok geride kaldığı şu günlerde kesinlikle özel okuldur.
devlet okullarında bir iki tane gerçek eğitimci ancak bulursunuz, parayı önemsemeden gerçekten çocuklarla uğraşan, bıkmadan yılmadan. özel okullarda ise aldığı ücretle motive olmuş bir şeyler öğretmeye çalışan öğretmenler vardır. bunun yanında özel okulların sağladığı sosyal aktiviteler, yabancı dil eğitimi gibi artıları saymıyorum bile.
özel okula gönderilmelidir. özel okullarda yabancı dil eğitimi daha üst seviyede öğretiliyor ama devlet okulunda öğretilen yabancı dil 12 sene aynı seviye yabancı dil bu yüzden de öğrenilmiyor yabancı dil bir de tek bir yabancı dil olmuyor başka yabancı dillerde sunuluyor. eğitim araç gereçleri olarakta özel okullar çok daha önde devlet okullarının bazılarında laboratuvar bazılarında spor salonları filan yok.bunlar olsa bile ders işleniş şekli olarak özel okullar önde. öğretmenler ise devlet okulunda sadece parasını almak için yaparlar yapıcaklarını öğrencileriyle alakadar değildirler öğrettikleri fazla bir şey olmaz özel okulda ise adığı paradan da olabilir daha çok alakadardır her bir öğrencisiyleöğrettikleri de daha fazladır. bunları zaten sınav sonuçlarında görüyorsunuz. yani özel okul her konuda daha öndedir devlet okullarından.
özel okulun çocuğa kattığı tek şey "baba berkenin babası ona bmw almış bana da alsana"dır. diğer bir deyişle özenti bir çocuk sahibi olmaktır. parası olan özenti olmaz diye düşünenler vardır belki de asıl özenti onlardır. arkadaş çevresi bir şey yapar o da ister yapmak, almak. yollayın devlete.
başlangıç olarak devlet okuluna gönderilmelidir. çünkü; ne yazık ki önüne gelen özel okul açar oldu. özellikle istanbul da. eğer; doğa koleji, bilfen, mef gibi yerlere çocuğunuzu gönderecek imkanınız yoksa diğerlerine asla göndermeyin.
bu okullara da sadece okul için ortalama 30 bin tl vereceğinizi belirteyim. sadece okul için diyorum çünkü para sömürmeleri bitmez; kitap parası, gezi parası, servis parası, yemek parası, eğlence parası v.s. bitmez. yılda en az 40 binebelki daha fazlaya çıkar.

onun yerine iyi bir devlet okuluna gönderip, dışarıdan kaliteli bir dil okulundan eğitim aldırmak daha mantıklıdır. örneğin ilkokula başlayan çocuk bahsi geçen kaliteli okullarda yıllık 40 bin tl ödeme yapılacağına, devlet okuluna gönderilip bir de iyi bir yabancı dil kursuna gönderilirse ( yıllık 3bin tl dir bu düzey için) çok daha faydalı olur.

ama aylık kazancınız 10 bin tl civarındaysa elbette başta bilfen, mef, doğa olmak üzere koleje göndermek en iyisidir.
devlet lisesi görmüyen çoçuktan hayır gelmez...
Devlet okulları daha avantajlıdır ortama uyumluluk açısından ancak maddi imkanlar açısından elbette özel okuldur.
imkan varsa özel okula gönderilmelidir.
paran yoksa devlet okuluna gönderirsin.
paran çoksa da özel okula gönderir, eline de bi tane ayfon verirsin.
devlet okullarindaki ogretmenler genellikle yasli ve sagir oldugu ayrica devlet okullari kalitesiz oldugu icin kesinlikle hicbir birime bagli olmayan ozel okullara gonderilmeli.
başlık yanlış olmuş, çocuğu devlet okuluna mı göndermeli hayvanat bahçesine mi?

cevap: hayvanat bahçesine, en azından kafesleri var.
eğer imkanlar yeterliyse kesinlikle özel okuldur. çocuk yeterli düzeyde dil eğitimi alıp mezun olduktan sonra diğerlerine göre 1 3 5 7 9 adım iş hayatına önde başlar.
Her sey cocukta biter. Biz tum kuzenler devlet okulunda okuduk. Ailede herkes iyi lise ve universiteden mezun. Asil is zeka, aile ve istektir. Cocuk iyiyse her yerde iyidir. Ama agirbasli bi cocugunuz olsun istiyorsaniz devlet okulu iyidir en azindan her insanin ayni sartlarda olmadigini gorur.
Liseyi kesinlikle özelde, üniversiteyi de devlet okumalıdır.

Özel lise için (bkz: Robert Koleji) (puan+para)
Yabancı dil ağırlıklı eğitim bu devirde daha faydalı olacağından özel okul daha mantıklıdır.
Önce özel okula yollanıp ordan devlet okuluna sektirilip doğruca liseye şutlanmalıdır. (bkz: tiki taka)
bölgenizde düzgün bir devlet okulu varsa kesinlikle tercih edilmelidir. bu konuda uzun bir tecrübeye sahip olduğum için görmediğim alet olmadığım sahtekarlığı kalmadı. çocuklarınızı özel okullardan koruyun. piyasada bir kaç tane nitelikli özel okul var. ancak bazıları sizi hergün arayıp sülük gibi yapışıp kayda çağırırlar. uzak durun onlardan. eğitimleri sıfırdır. sadece yüksek not garantidir.
devlet okullarının kalitesi artırılmalı.
gittigi okuldan daha ziyade ogrenim gorecigi sinifin seviyesi onemlidir...onun icin ogrencisini secerek yuksek puanla alan bi okula gitmesi daha iyidir..

not: devlet okulu diye bir kavram yoktur o okullar kamu okuludur.
ilerisi için planlarım şöyledir efenim, bir gün çocuk sahibi olursam; çocuğumu ilk okulda özel bir okula yazdıracağım altyapısı iyi olduktan sonra iyi bir fen lisesi kazanacaktır diye düşünüyorum sonrası da iyi bir üniversite olacaktır. ama kesinlikle lise çağında özel bir liseye göndermeyi düşünmemekteyim, çünkü çocuk lise hayatında hayatına şekil vermektedir, asıl hayatı da o zaman görmektedir. züppelerin içinde bmw lerle gelinen bir lisede okumakla bir bok olunacağını düşünmüyorum.
50 kişilik sınıfta eğitim demeye bin şahit isteyen salak bir sistemin içine dahil etmektense parayla dönen ama çocuğa birey gibi davranan bir sistemin içine sokmak daha mantıklıdır. Öğretmenlik nedir ki artık? Öğretmen mi kaldı.