bugün

Her yemekten sonra olmazsa olmazlarımızdandır.
Çay deyince, demlik ve bardaktan ötesini görenlere, selâm olsun...
Cay muhabbettir.
Ülkemizin olmazsa olmaz dedirten içeceğidir.
görsel
görsel
görsel
görsel
Yanında camel gider.
Her milletin anıldığı bir içecek ya da yiyecek vardır. Çay da neden Türkiye'nin içeceği olmasın?
çay insanı rahat ettirir. sohbet verir. dostluk verir
Çay içelim karşılıklı,
En sevdiğimiz Kitapları verelim birbirimize
Her şeyi çözmez belki ama
Mutlu eder ikimizi de.
Yaşadığım şu hayat boyunca çayın en güzel şeklini aradım diyebilirim. Hayatımı buna adamadım ama bir çok farklı şekilde denedim.

Sütlü çay , çin çayı , ballısı , şekerlisi , az şekerlisi , yanında türlü türlü tatlılarla yaraklısı küreklisi ne şekilde varsa içtim ama en güzeli. ince belli orta boy bir bardakta dili yakmayacak sıcaklıkta demlenmeden önce kavrulmuş ve tozundan aritilmiş bir miktar Lipton ve kaçak bir çayın karışımından 20 dakika demlenmiş ve hiç su katılmadan sadece demli içilen hali en güzelidir bana göre. Yanında ağır bir tütün varsa onunla beraber hayatınızın keyfine keyif katarsiniz.
candır. net tarif.
sabah kahvaltıda iç, öğlen yemekten sonra iç. akşam saat 17 civarı -ingiliz kökenli olmana dahi gerek yok- kurabiye yanında iç. akşam yemekten sonra, hele hele ramazanda iftardan sonra patlat. sonra akşam saat 20-21 civarı televizyon karşısında.. ohoo liste uzar gider.

şöyle basit bir örnek; normalde migreni olan kişilerde genelde çay, kahve migreni tetiklerken; benim gibi bir yurdum insanında çay içmeyince başım ağrıyor.

böyle de sıradan, böyle de normal bir insanım.
kahve kadar hatrı olmasa da, benim yanımda bir başka özeldir.
Çay candır. Hele birde semaverde demlendiyse yanında da muhabbet edeceğin bir dostun varsa değme keyfine. Ben çaysız bir gün asla düşünemiyorum.
sabah kahvaltılarının vazgeçilmezidir.
Çok severim. Çevremdeki insanlarda sevsin isterim. Tek baş8na keyfi olmuyor.
enteresan bir içecek. gerçek lezzeti şekersiz içildiğinde ortaya çıkar.
klasik türk çayının dışında lipton' un gül ve vanilya aromalı soft chasmer tea inanılmaz bir tada sahip. ne yazık ki her yerde ve her zaman bulunabilen bir çay değil.

görsel

onun dışında Türkiye'de satışı henüz olmayan kusmi tea herkesin hayatında bir kez içmesi gereken bir çay.

en beğendiğim çeşitleri gençleştirme etkisi olan bb detox ve karamel ve meyve içerikli st Petersburg. dikkatimi çeken tüm dünyada yaygın olarak satışta olan kusmi tea Türkiye'de hiçbir yerde satılmıyor.

görsel

tüm bu çeşitlere rağmen memleketim çaykur filiz ve çaykur tirebolu çaylarını tek geçerim.
adı kokusu çay kaşığının bardakta çıkardığı ses bile kendisinden daha hızlı mutlu etmeye yeten sıcak içecek.
Çin, ıngiltere ve türkiyenin kültüründe önemli bir yeri olan içecek.

Türkiyede üretimi ordu-artvin sahil bölgesinde yapılmaktadır.
Tam demlenmeye hazır hissederken kendini,Çayın demlendiğini anlayınca ince belli bardağa orta koyulukta bir çay döker, şekerini de atar senin için güzel olan manzaraya karşı oturur, bir yudum da çayından alıp derin derin düşüncelere dalarsın. Senin için çay terkedilmiş hissettiren her şeye inat, dertlere inat, yalnızlığa inat bir eylemdir. .Çayla birlikte demlenirsin. Alkol tüketmeyi sevmeyenlerin içeceğidir o. Hiç olmadı bir çay koy dersin..
Üretici ülkeler

görsel
akşamları en iyi giden sıcak içecektir.
türklerin yeni milli içkisi.
üzerinden edebiyat yapmanın boku çıkmıştır.

edebiyat yapma, iç!
geceleri fix menümdür.