bugün

kamuranin yaptigi picliklerin tekini feride yapmis olsaydi tum cihanda adi fahiseye cikardi.

aminakoyim uyguladiginiz cifte standardin.
her türk gencinin okuması gereken baş yapıt.
ne güzel kitaptı... çektikleri o salak dizinin yayından kalktığına çok mutlu oldum. öyle kamran mı olur allasen!
orospu çocugu kamuran ın feride ye mektebi bırak dediği..

he bıraksın ömür boyu başka secenegi olmasın kölen yap dimi.

edit: mektebi bırak benle evlen dedigi, amacı da nerimanın hamile oldugunu feridenin ögrenmemesini saglamak.
fahriye evcen'in çok güzel olduğu dizidir. yenir ki bu.
Feride karakterinin muhteşem olduğu bir başyapıt. Öyle ki bu kadar sevimli ve düzgün bi karakteri hayal dünyamıza girmesini sağladığı için Reşat Nuri Güntekin'e ne kadsr teşekkür edilse azdır.
bendeki yeri başka olan roman, okumayan kalmasın elbette.
(bkz: gülbeşeker)
reşat nuri'nin en sevdigim romanıdır. akıcı güzel bir dili ve konusu var. türk edebiyatının klasiklerinden olur kendisi. dizisini yapmışlardı bir iki yıl önce fahriye evcen ve burak özçivit oynuyordu. ilk bölümleri kitaba bağlı oldugundan güzeldi fakat sonlarında mahfettiler resmen diziyi. neyse çok uzun sürmedi zaten dizi.
Reşat nuri güntekinin cumhuriyet dönemi eseri. adeta bir "çalıkuşu" olan feride ile "kibarcık" kamuranın birbirlerine olan gizli aşklarını konu almaktadır. Feride'nin yetim ve öksüz bir kız olması olaya dram katarken, idealistliğiyle de bir idoldür.
Kanald deki dizisini de severek izlemiştim, Burak özçivit ve fahriye evcen de pek bir yakışmışlardı.

Atatürkün de en sevdiği romanmış.
Hayatımda okuduğum en müthiş roman ağlayarak bitirmiştim.
Berbattır, bir ferrarisini satan bilge değildir.
Ağlatmamış ama duygulandırmıştır. Hele ki okuduğunuz ilk roman ise unutmanızın pek de mümkün olmadığı efsane romandır.
okuyunda izleyinde tavsiye edilir dostlar, iyi geceler.
niyeyse bana Jane Eyre kitabını hatırlatmıştı okuduğumda.
izmir ili karabağlar ilçesine bağlı bir mahalle.
feride isimli bir kızın kuzeniyle olan aşkında bir alınma sonucu onu terkedip yıllar sonra geri dönmesini anlatan gereksiz bir romandır, iyi bir yazardan çıkmıştır, anlatıma laf etmiyorum elbette. reşat nuri güntekinin yaprak dökümünden sonra en ünlü romanıdır.
Hayır bir roman niye gereksiz olsun arkadaşlar, bunu bi anlatsanıza bana dediğim kitaptır. Okuduğunuzdan bir şey anlayamayacak kadar sünger beyinli mi oldunuz artık?
(bkz: sürmeli çalıkuşu)
Türk klasiklerinden biridir. Gerçekten çok güzel bir kitaptır.
Samsun'da bir dönerci. Lezzetli.
Aydan şenerin salıncakta sallanışını hatırlatan diziye uyarlanmış roman.
Kuşu kitabından daha güzeldir.

görsel
Bilimsel adı Regulus Regulus olan bu kuş yaprak altındaki böcekleri ararken havada asılı kalabilir.

görsel
Kitabi 13 yasında okumuştum. Artık kendimi feride'yle nasıl eslestirdiysem kâmran sanki beni aldatmış gibi hissediyorum lan.