bugün

entel bir sinefil piçi olmadığım için david fincher filmi olmasına rağmen neredeyse 4 yıldır ilgimi çekmemiş filmdi. sonra bir gün afişini gördüm görsel acayip bir çekiciliği vardı. bi gizem bi bilinmezlik havası, evet bu filmi afişine tav olup izlemeye karar verdim.

gerçek bir hikayeden alınmış vıdı vıdılarına hiç girmeyecem, filmin beni ters köşeye yatırdığı kısım en sevdiğim fimlerden olan dirty harry'nin bu filmde bahsi geçen seri katille doğrudan bağlantılı olduğunu anladığım andı.

ilk yarısı türünün benzerleri gibi yavaş tempoda ama sıkmadan giden film son 1 saatinde daha çok bir belgesel havasına bürünüyor. ancak yine büyük bir keyifle izliyorsunuz ve bulmacayı çözmek için karikatürist kadar kafa yormaya başlıyorsunuz. bu filmi arkadaş ortamında patlamış mısır kola eşliğinde izlerseniz muhtemelen birçok ayrıntıyı kaçırırsınız, o nedenle sessiz sakin bir ortam bulup tek başınıza izleyin, kafa yorun.
davd fincher ın yine erkekler dünyasına girdiği bir polisiye. kendine zodiac adını seçmiş bir seri katil ve onun peşinden koşturan bir dedektif ve olayı anlaşılmaz bir tutkuyla araştıran başarısız bir karikatürist. filmin başrolünde, gerçekten vuku bulmuş olan zodiac hadisesi yer alıyor. zodiac sürecini çok iyi işleyen filmimiz, sadece başarısız karikatüristimizin hayatına inceden değiniyor onun dışında hiçbir karakterin hayatını göremiyoruz filmde. film tamamen zodiac hadisesini anlatıyor. detaylar üzerine kurulu bir film, bu yüzden önerim, makara muhabbet ortamında seyredilmemesi keza böyle bir ortamda izlenildiğinde off ya ne sıkıcı filmmiş triblerine girilebilinir.seven dan çok daha gerçekçi bir film ve çok daha duragan haliyle. ve fakat bu duraganlık şahsen beni sıkmadı, öyle ki, bu film anca bu tempoda çekilir zaten ve david fincher çok iyi becerlemiş bu işi. filmin süresi başta çok uzunmuş dedirtse de, film izlenmeye başlandıktan sonra süre o kadar da uzun gelmiyor kişiye. sonuç olarak çok başarılı bir iş çıkmış ortaya, yapanların emeğine ve eline sağlık diyor ve izlemeyenlere şiddetle tavsiye ediyorum. tabii, bol aksiyonlu, şaşırtmacalı ya da ne bileyim öyle dışarıdan bakıldığında çok albenisi olmayan bir film zodiac, baştan onuda belirteyim, sonra yanıma gelip vay efendim tavsiye ettin filmi bok gibi çıktı film tarzı kelamlar yapmayın. evet efendim 2007 yapımı, başarılı bir david fincher filmi. unutmadan, david toschi rolüyle mark ruffalo filmde en göze batan oyunculuğu sergiliyor, on numara dedektif oluvermiş, çok başarılı.
astrolojide gökyüzü kuşağıdır. gezegenler ve güneş sistemini temsil eder. eski yunanca kökenli bi kelimedir.
izlenir izlenmesine de film hep aynı doğrultuda seyrediyor 2.5 saat boyunca. şöyle bir şey: ----------------. hiç "------________------" olmuyor arkadaşlarım. rocco siffredi gibi hep aynı doğrultuda gidiyor film ve bir süre sonra insan sıkılabilir, bir kovalamaca görmek isteyebilir, istemeseniz de izleyin. seslendirmelere bakacak olursak film, katil olarak "leigh" kardeşimizi işaret etmiş ki kendisi kesin olarak kanıtlanamasa da bir numaralı aday zodiac için.
tarihsel gerçekleri aktaran, bir nevi belgesel niteliği taşıyan film.
hayatımdan 2 saat 36 dakikamı çalmış olduğu için küfürler ettiğim ve david fincher'a yakıştıramadığım bir filmdir.
heyecanlı ve heyecanın özellikle sonuna doğru arttığı klasikleşmesi gereken filmdir. Jake Gyllenhaal muhteşem oyunculuğuyla ilgi çekicidir. robert downey jr. her zamanki kadar doğaldır.
filmde çok çarpıcı sahneler var. özellikle arabası bozulan kadın sahnesi kanımı dondurmuştur. ev sahnesi hiç nefes almadan seyrettiğim sahneydi. telefon sesinin tehditkarlığıda ayrıca geren bir detay. filmin her anı insanı düşündürüyor, gazete binasında geçen sahnelerden ve renklerden hoşlanmamıştım, filmde kullanılan mekanlar ve mekan tasarımları dışında itici bir özelliği olmayan film. buna rağmen özenle seyrettim bir kaç defa.
canlandırılmış tüm karakterlerin gerçek hayatta da yaşamış insanlar olduğu, kimliği hala bilinmeyen bir seri katilin ve en önemli şüphelisinin ön plana çıktığı film.
arthur leigh allen, zodiac katili için en önemli şüphelidir ve katille ortak bir sürü özellik barındırmıştır. robert graysmith, zodiac adlı eserini yayınladıktan sonra, polis departmanı toplanmış, allen için bir tutuklama çıkarılıp çıkarılamayacağını tartışırken, allen' in kalp krizi geçirip öldüğü haberi ulaşmıştır. ancak gerçek şudur ki -suçlu olup olmadığını hala bilemesek de- allen' in ölümü sonrası cinayetler ve graysmith' e yapılan, sadece derin bir nefes içeren aramalar kesilmiştir.
en iyi seri katil filmlerinden biri.
bir diğeri için.
(bkz: memories of murder)
Hurdy gurdy man şarkısını bana kazandıran filmdir.
Dinlemek isteyenlere http://gzg.in/9292
tamamen gerçek olayları, san francisco ve çevresinde bir dönem terör estirmiş zodiac katili' ni konu almış başarılı yapım.

--spoiler--
- neden psikopat bir katilin peşini bırakmıyorsun?
+ çünkü gerçeği bilmek istiyorum.
--spoiler--
Zodiac, 1960'ların sonlarında San Fransisco bölgesine dehşet salmış seri katildir. Seneler sonra birçok mahkemede birden yeniden açılan davalara rağmen kimliği saptanamamış olan Zodiac ile ilgili hikayeler, birçok kitaba ve filme konu olmuştur. Kurbanlarının sayısı resmi olarak yedidir, fakat kendisinin iddia ettiği rakam bunun üzerindedir.

Robert Graysmith, Zodiac'ın mektuplarını ve şifrelerini San Fransisco Chronicle gazetesine yolladığı yıllarda, bu gazetede karikatüristti. Zodiac'ın kimliğini ortaya çıkarmayı saplantıya dönüştüren Graysmith, evliliğinin bozulmasına yol açan, 13 yıl gibi uzun bir süreçte kendini bu amaca adadı. Araştırmaları onu Zodiac'ın Arthur Leigh Allen olduğuna ikna etmişti, bu konuda 1986 ve 2002'de birer kitap yayımladı.

Allen, dedektif Dave Toschi'nin de baş şüphelisi idi. Allen, eğer bir arkadaşının iddia ettikleri doğruysa, bir keresinde Zodiac'ın kendisi olduğunu itiraf etmişti. Çocuk istismarı ile suçlanmıştı. Zodiac saati kullanıyordu, sorgusunda Zodiac'ın mektuplarından alıntılar yapmıştı, evinde birçok silah bulunmuştu ve babası donanma mensubuydu. Bunlar ve Allen'in aleyhinde gözüken daha birçok bulguya karşın Allen, gerek yalan makinesi gerekse el yazısı testlerini geçmişti. Allen, 1992'de Zodiac olmadığını ifade etti, bir röportaj esnasında gözyaşlarına boğuldu. 2002'de Zodiac'un mektup zarflarından elde edilen DNA verisiyle yapılan karşılaştırmada da temiz çıktı.

11 Ekim 1969 gecesi taksi şoförü Paul Stine, San Fransisco'nun Presidio Heights muhitinde, kimliği belirsiz bir erkek tarafından taksisinin içinde 9 mm'lik tabancayla vurulur.

Evlerinin penceresinden bakmakta olan 3 çocuk olayı görür ve katil olay yerinden ayrılmamışken polisi arar. Fakat polis telsizinden yapılan anons şüphelinin siyah bir kişi olduğu yönündedir. Ve bu hata katilin olay yerinden rahatlıkla uzaklaşmasına sebep olur.

Bu olaydan üç gün sonra San Fransisco Chronicle gazetesine, Stine'ın gömleğinden yırtılmış bir parça ile birlikte gönderilmiş bir mektup gelir. Katil, mektupta cinayeti kendisinin işlediğini ve devam edeceğini söyler. Alttaki imza ise "zodiac"tır. Bu mektuptan yaklaşık 3 hafta sonra 340 karakterlik bir kriptogram (şifrelenmiş yazı) gelir. Bu Kriptogram 43 yıl boyunca çözülemez.Zodiac'ın kötü şöhretinin asıl kısmı yerel gazetelere yolladığı, bazılarına ek olarak bir şifre iliştirilmiş mektuplardır. Bu mektuplarda gönderdiği şifreleri gazatenin ilk sayfasında yayınlamazlarsa bir takım masum insanlara, çocuklara zarar vereceğini ve bundan da basının sorumlu olacağını yazar.

Tehdit işe yarar ve medya mektuplara yer verir. Zodiac'a ait olduğuna kesin gözüyle bakılan 4 şifre vardır. ilki 1 Ağustos 1969 tarihinde 3 parça halinde 3 ayrı San Fransisco gazetesine gönderilmiş olan, 408 karakterli kriptogram'dır. Bu şifre bir haftada çözülmüştür.

ikinci kriptogram ise 8 Kasım 1969 tarihde San Fransisco Chronicle'a gönderilmiş olandır. Üçüncüsü 20 Nisan 1970 karakterlik "My Name is..." kriptogramı ve dördüncüsü de 26 Haziran 1970 tarihli,yerleştirilmiş bir bombanın yerine ilişkin, 32 karakterlik bir kriptodur. Bugüne değin birçok çözüm önerilmiş olmasına karşılık son üç şifrenin hiç biri otoritelerce kesin olarak çözülmüş sayılmamaktadır.

54 farklı kripto karakterin kullanıldığı 408 karakterin kullanıldığı ilk Zodiac kriptogramı, öğretmen çift Donald ve Betty Harden tarafından kesin olarak çözülmüştür. Kesin çözümün ölçütü; eldeki şifre anahtarının kripto metnine uygulandığında raslantısal olamayacak kadar anlamlı bir sonuç üretip üretmediğidir. Harden anahtarı, yazım hataları ile dolu olsa da raslantısal olamayacak kadar anlamlı bir mesajı ortaya çıkarmıştır. Yine de mesajın son 18 harfinin anlamı hala çözülememiştir. Çözülen metinde Zodiac şöyle yazar: "insanları öldürmekten hoşlanıyorum, çünkü bu, insan en tehlikeli hayvan olduğu için, ormandaki vahşi avlardan bile daha eğlenceli bir şey. Bu bir kızla yatağa girmekten bile daha heyecan verici bir deneyim. En iyi tarafı da şu ki ben öldüğümde cennette yeniden doğacağım ve kurbanlarım benim oradaki kölelerim olacaklar. Size adımı vermeyeceğim çünkü benim öteki dünya için köle toplama işimi yavaşlatmaya veya durdurmaya kalkarsınız...

ilkinden tam 3 ay, Paul Stine'in öldürülmesinden dört hafta sonra yollanan ikinci mesaj bir çok denemeye rağmen 43 yıl boyunca çözülemez. Bu şifrenin çözümünün bu kadar uzun sürmesinin sebebi ise bu şifrede ilkine ilaveten dokuz kripto karakteri daha kullanılmıştır. Ayrıca bu şifre ilkinden 68 karakter daha kısadır ki bu da şifreyi karmaşıklaştırmakta ve çözümü zorlaştırmaktadır. Buna rağmen bu mesaj 1973 doğumlu Özcan Türkmen tarafından çözülmüştür. (Radikal, 21.10.2012, Tan Morgül)
Hikayesini hiç bilmeyen biri olarak izlediğim beyin
Jimlastiği yapmaktan yorgun düştüğüm güzel bir film .
yönetmenliğini david fincher'in yaptığı 2007 yapığı film. filmdeki müzik seçimleri ve yaratılan atmosfer oldukça başarılı.
gerçek bir olaydan alındığını unutmadan izlerseniz, sıkılmadan rahatlıkla izleyeceğiniz 1969 amerikasında işlenen seri cinayetlerin anlatıldığı film. katili hala bulunamamıştır..
başından sonuna kadar bu basit cinayetler şimdiki zamanda işlenmiş olsaydı katil elli kere yakalanırdı dedirten film.
amerikada cinayetler işlemiş olan seri katildir. kimliği belirlenememiştir.

bu linkte seri katil olabilecek şüpheliler var. http://www.zodiackiller.com/Suspects.html

bu linkte ise zodiac katilinin gazetelere göndermiş olduğu kriptolu mektuplar var. http://www.zodiackiller.com/Letters.html

zodiac katilinin mektupları https://www.google.com.tr...w=1920&bih=979#imgdii=_

şifreli kart hala çözülemedi. görsel =_
on numara beş yıldız psikolojik gerilimdir. bu filmi izlemeyenler seri katil temalı film seviyorum demesin.
hem jack the ripper ile birlikte yakalanamamış en sansasyonel seri katili beyaz perdeye taşıması hem de jack gylenhaal, robert downey jr, mark ruffalo ve chloe sevigny' nin gerilim ve sürükleyiciliğe eşlik eden usta performanslarıyla kaliteli bir yapımdır.
nasıl ya nasıl? 3 saate yakın izledikten, olay örgüsünü çözmeye çalıştıktan sonra nasıl böyle sonuçsuz biter?? bari hollywood kendi bir katil üretseydi de böyle bitmeseydi dedirten film.
(ingilizce: The Zodiac Killer), 1960'ların sonu ve 1970'lerin başında Kuzey Kaliforniya'da faaliyet göstermiş seri katil. Kimliği hâlâ bilinmemektedir.

Aralık 1968 ve Ekim 1969 yılları arasında Kaliforniya ve San Francisco'da, yaşları 16 ve 29 arasında değişen dört erkek ve üç kadının Zodiac tarafından öldürüldüğü bilinmektedir.

işlediği cinayetler sonrasında San Francisco Körfez Bölgesi'ndeki yerel gazetelere mektuplar göndermiş, bu mektuplarda genellikle kaç kişiyi öldürdüğünden ve cinayet anından bahsetmiştir. Mektuplarına sık sık "This is the Zodiac speaking..." diye başladığından, katilin adı Zodiac olarak anılır. Gönderdiği bu mektupların dördü şifreli olmak üzere, şimdiye kadar sadece bir tanesinin içerdiği şifreler çözülebilmiştir. Emniyet güçleri tarafından yapılan bir çok soruşturmaya rağmen katil hakkında somut bir delile ulaşılamamıştır.

Nisan 2004'te San Francisco Polis Departmanlığı cinayet dosyasını kapatmış, ancak Mart 2007'de dosya tekrar açılmıştır. Kaliforniya eyalaletinde ise dosya 1969'dan bu yana açıktır ve soruşturma hâlen sürdürülmektedir.

https://tr.wikipedia.org/wiki/Zodiac_(seri_katil)
Efsane bir David Fincher Filmi hayatımda atmosfer olarak izlediğim nadir efsane filmlerden biridir kaçırmayın...
amerika birleşik devletleri' nin yakalanamamış seri katillerinden zodiac katilinin hikayesini onun kimliğini araştıran karikatürist robert graysmith' in bakış açısından anlatan, david fincher' ın yönetmenliğini yaptığı, jake gylenhaal, robert downey jr, chloe sevigny' nin rol aldığı 2007 yapımı film.
yav yarrak gibi film arkadaşlar ya. 2.5 saat felç oldum.
"insanları öldürmeyi seviyorum çünkü bu çok eğlenceli. Avlanmaktan bile daha keyifli. Sonuçta, dünyada insan kadar tehlikeli bir hayvan yok."