bugün

söylenen sözlerin doğruluğunu ispat etmek için allah'a sığınma sözü.
(bkz: allah yarattı demem)
bokundan korkan eilnden bi şi gelmeyen insan formatı.
-yalan soyledigine inanilan karsidaki kisiye verilen tepkidir. genelde kavga esnasinda soylenir.
-birine birsey anlatirken dinleyici kisinin yalan soyluyorsun gibi verdigi bir tepkiye verilen karsi tepki.
türklerde eski inanışlardan kalan bir söz.buna benzer birçok özellik müslüman olunduğu halde hala varlığını korumaktadır.
(bkz: nazar boncuğu)
(bkz: at nalı)
(bkz: gök tanrı)
gibi.
Bu sözün kullanılması din açısından cehalatin ne boyutta olduğunu göstermektedir.
Bazen öyle sözler vardır ki dinin değişmez olgularına ters düştüğü için bırakın günah olmasını dinden dahi mahrum bırakır insanı.Bu yüzden iki laf edip etkin cümleler kullanıcam diye kendinizi harcamayın.
yalan söylerken daha inandırıcı olmak adına kullanılan söz öbeğidir.

-yalanım varsa ne olayım. yukarıda allah var abi!
-allah belanı versin necati bak yukarıda allah var!
-geç anladığını söylemiştim zülfiye.
-heee ıyh diyorum ki sanaaa bak örüyo beni süründürdüğünü alah birer birer.
-gidelim bir de hakim görsün diyorum yokkk dır dır başımda söylenme hadi maç var.
-allah var yukarda allah! o görüyo herşeyi. pıh pıhh ıyhhh...
-allah görüyo evet. senin ne bela şirret bir karı olduğunu da görüyo hayır on yol önce niye görmedi de beni harcadı! ya bak günaha da soktu beni!!!
harika bir metin arolat sarkisi.
volkan demirel'in hacettepe maçında kırmızı kart görmeden önce söylediğini iddia ettiği, nihat hatipoğlu'nun ise kullanılmasını dinen sakıncalı bulduğu söz.
Allah inancı olan kişinin yanlış işten kaçması için hatırlatılan söz.
bu arada Allah-u teala mekandan münezzehtir.

Ayrıca,

hacettepe fenerbahçe maçı hakemi nihat hatipoğlunu dinlemiş olacak ki olaya hemen müdahele edip Volkan'a sarı kartı gösterdi.