bugün

sayısalcı, eşit ağırlıkçı herkesin ihtiyacı olan püf noktalarıdır.
ben girdiğimde* pek bi bilgiye ihtiyaç yoktu soruları çözmek için, bir paragraf verip yorumlamanı istiyordu, şimdi de öyle değil mi ki?
tarih full biri olarak diyorum ki, detayları iyi anlamak ve es geçmemek, türkçe paragraf soruları gibidir zaten, okuduğunuzdan ne anladınız diye soracak utanmasa.
Total war serisinin bir ucundan baslayin. Turk tarihini anlamasaniz bile en azindan dunya tarihi ile ilgili sorulari yanitlayabilirsiniz.
Bir de almanlar yenilince biz de yenilmis sayildik, bunu bir kenara not alin, hocalar eskiden bu konunun uzerinde cok dururdu.
(bkz: ekol hoca)
dersanede ya da okulda derslere mutlaka katılın. direk ezberle olmaz bu işler.
Cok fazla gereksiz bilgi kafanizi karistirabilir karasizlik yaratabilir az ve oz sey bilmekte yarar var.
Anlamaya çalışın sorgulamayın kabul edin. Eğer sayısal yada eşit ağırlıksanız size mantıksız gelen şıkkı işaretleyin. Ciddiyim. AmA önce bir deneyin öyleyse yapın yoksa tamam ezbere devam.
Dönemin şartlarına odaklanın.

Determinist olun.

Osmanlı Balkanlar'da tutunabildiyse tek sebebi askeri gücü değildir mesela.
Siyasi nedenleri ve ekonomik nedenleri bilin.
femin cep kitapçığı yeterlidir. sınava girmeden bir bakın.
Olaya bir politikacı gibi yaklaşın.

Mesela siz güçsüzsünüz ve Rusya size saldırıyorsa nasıl politika izlersiniz.

Denge politikası.
Yeni ticaret yollarının önemini öğrenin.
Yazıyı kimlerin bulduğu değil bu sınavda yazının bulunmasının sonuçları üzerinde durulur.
1 kitap bitir= 10+ net. Kisa ve oz kasmamak lazim.
ygs tarih soruları zaten yorum sorulardır. ben iki kitap bitirip işi halletmiştim. yani biraz bilgili olsanız biraz da yorum yeteneğiniz varsa çoksaapmanıza gerek yoktur.
yoktur, otur adam gibi ezberle.
siktigimin sorularini çözün yeter.
tarih ten korkanlar varsa hiç girmesinler daha iyidir.
bol soru çöz yeter. sadece atatürk zamanına biraz bak. matematik çalışın durmadan. ister sözel ister sayısal matematik çalışın gençler tecrübe konuşuyor. bu saatten sonra denemeye ağırlık verin. cozemediginiz soru tiplerini çıkartın not alın o tiplerle ilgili en az beş soru bulun ayrı ayrı erinmeyin güvenin bana. gidin hocaya sorun ve tebrikler asil sınavın şimdi başlıyor lys! lys ye başlamış olman lazim şimdiye çalışın lan çalışın! ben son anda gaz verip istediğim yeri kazandım ama cırkım çıktı.
Ygs tarih yorumdur türkçe de yorumdur matematik de yorumdur arkadaşlar bu nasıl bir tanım öncelikle? ikincisi ise bi konu hakkında bilginiz yoksa yorum da yapamazsınız.bu da bir gerçek. Tarih konuları kronolojik bir şekilde sıralamayla hikayeleştirmeyle akılda daha kalıcı olduğunu düşündüğüm bir ders. Öyle bir kısmı kaçırdıktan sonra kopukluk oluyor. Benim nacizane tavsiyem matematik ve türkçede yoğunlaşmanızdır.coğrafya da yapıyorsanız tadından yenmez. Ygs de bunlar tm öğrencisi için yeterlidir bence.