bugün

uzun süreden sonra benim de girdiğim sınav olmuştur. *
neyse kardeş, kitapçığa "bu soruları hazırlayanın amına koyayım." yazdım türkçe bölümünün üst kısmına. oğlum ben ki kitap okumayı seven bir insan olarak, sorular bittiğinde ciğerlerimde kocaman bir tümör oluştuğunun farkına vardım. 40 sorunun 40'ı da aynı şekildeydi. matematikte bir kaç işe yarar şeyler yaptım. sosyalde de coğrafya dışında iyi idi. felsefenin tamamını doğru bekliyorum, fakat o soruları hazırlayanın da amına koyim. tamamen kasarak hazırlamışlar. burası da boş kalmasın denmiş.

girene, giremeyene yaşamında başarılar hocu.
(bkz: yılın romanı ödülü ygs soru kitapçığına)
üzerinden şiddetle demagoji yapılan sınavdır. ulan ayıp be türkçe paragrafları uzunmuş da, coğrafya da bilgi istiyorlarmış da, matematik alışılmışın dışındaymış da, sınav lan adı üzerinde adam seçecek seni. hayır ya sen yapamadıysan herkes yapamadı sıralaman iyi gelir, ya da yapan nasıl yaptı it? neyse lafı uzatmayalım ve sonuca bağlayalım, çalışanın kanırta kanırta yaptığı, çalışmayanın da bahane aradığı sınav olmuştur.
(bkz: ihtiramlarımla)

not: sözlükte dolaşıp beni eksileyeceğinize gidin ders çalışın eşşek sıpaları, ananızı babanızı üzmeyin.
Ösym Öğrencilerin kitap okumadıklarını 2011 senesinde keşfettiği sınavdır. Bu sınavla kitap okumayan ve sadece test çözen öğrencilerin artık kitap okumaları gerektiği de kanıtlanmıştır. Üstelik bu kitaplar daha çok düşünceye dayalı kitaplar olmalıdır ki bu sorulardaki çoğunluğu düşünce paragrafı olan bölümleri daha rahat anlayabilsinler.
türkçe sorularındaki romanı anımsatan paragraf sorularından uykusu gelen sınavzedelerin matematiğe zamanı kalmamış. biz öyle duyduk.
yillardir oturdugum binanin elektrik sayacinin sinavdan bir gun once dikkatimi cekmesi ve kwh sorusunun sinavda cikmasi ile kesintisiz namaza basladim. (bkz: sırlar dünyası)
coğrafya ve felsefe kısmı hariç zor olmayan sınavdı. hele ki matematik soruları aşırı kolaydı. türkçe sorularının uzun olması değil de alışılmışın dışında olması şaşırttı, afallattı ama çalışan yapıyor her şekilde. bok atanlar da çalışmayanlardır. bu böyledir. pek önemsenmeyecek bi sınavdır geçen seneden deneyimim olduğu için söylüyorum. lyslere oturup adam gibi çalışan, ygs sonucuyla kafayı bozmayan rahat bi yerlere girer. şahsen ben geçen sene aynı boku yemiştim ve istediğim bölümü tutturamamıştım. (psikoloji) umarım çalışan herkes istediği yere girer. *
bazılarını sevindirmiş, pek çoğunun amına koymuş, bildiğim kadarıyla bir kişiye de mezar olmuş sınavdır.

türkçe-34, sosyal-32,25, mat-22, fen-11,75 yaptım, lys-5 te de ege-tercümanlık için savaşacağım. bana ve herkese başarılar.
ygs ye giren iki kişi arasındaki bir diyalog;

-ya matematik çok kolaydı
+ kaç netin var?
-24 tane falan doğrum var işte.
+?!

Bu nedir arkadaşım? Matematik kolay falan değildi, 24 tane doğru yapmış kolay diyor ibne! Ben 21 net yaptım diye sesimi çıkarmıyorum, her yerde kolay diyen ibnelerin yaptığı nete bak, net bile değil, doğru sayısı!

Topsunuz oğlum, kolay diyenler evet siz, topsunuz. Benim türkçem hepinizden iyi geçti moraliniz bozulmasın diye susuyorum, ibnenin oğlu gelmiş "mat çok kolaydı" go fuck your self lan! Dingil. Tamam sakinim.

(kişisel hakaret yoktur, genelinize sövdüm)
Bıraz erken girmişim sınıfa, sınav gözetmenıde 'sınavda tuvalete gitmek yasak, istıyosanız gidin şimdiden dedi' onun yüzünden sınav başlayana kadar 'acaba çişim varmı dıye dusundum' sonra utandım kalkıp gitmeye, neyse.
Türkçe neydi öyle ya anam agladı resmen ama ben matematıkte takıldım çok. Hatta bı ara sınavda 'allah'ım emınım annem suan dua okuyodur bana, onların hepsıne amın yarabbım sen onun dualarını kabul et' dedim ama olmadı.
Sınavı 10 dakıka once bıtırdım, yıne aynı hoca 'bitirenler çıkabilir' dedi. Utandım ve cıkamadım..

Not: Annemlerın hayatı çok monotondu bende sınava gıreyım azıcık heyecan gırsın hayatlarına dedım, 2 yıllık gecıs hakkımı kullanıcam zaten.
türkçe 37.5 matematik 31.00 sosyal 35.25 yaptığım için hukuk ümitlerimin azaldığı sınav.
edit:niye bu kadar eksi aldım ?
aylar sonra gelen edit: mülkiye iktisat oldu orası ayrı tabi.
Balon sınavdır.

Ulan anlamıyorum, bizde girdik bu sınava, bizde çalıştık ama bu kadar abartmadık be. Şöyle bi okudumda geceler boyu çalışanlar, ağlayanlar falan. Ula ben hergün face de takılırdım amk, günde 2 çalışmazdım bile. Sonuç 100 net ti bu halimle. O sebeple abartmayın la.

edit; yorum bu sınav hakkında değildir, bu yıl girmedim hacu.
geometrisi zorlayan sınavdır.
ayrıca lys ye beni bekle mesajı çaktığım sınav. bu sınavda süre sıkıntım vardı, lys yi dağıtırım gibi, hadi bakalım.
Ben ygsyi or*sp*ya benzetiyorum. Girmek için 35 tl yetiyor. Ama bu sefer pezevenklik yaptı önce davrandı. Ay nasıl terbiyesizim ya.
çok koydu be
gece gündüz hafta içi sonu demeden çalış, almadıgın yayın kalmasın, harçlıklrından bile soru bankası al, her hafta ofislere etütlere git kaçırma, dersane birincisi ol bu basarıyla ama sınavda sınıfta daha önce netlerine yakından uzaktan yaklaşamayanlar seni geçsin.
gel de hayata küsme gel de lys ye çalış gel de küfür etme böyle sisteme gel de dersaneye git eski tempoyla devam et. igrenç bir ülkede yaşıyorum ya kalkmış öğretmen olup insanlar yetiştiriyim diyorum bi bakıyorum etrafıma hak ediyor mu bu ülke. gidicem buralardan diyorum sonra düşünüyorum pasaportun yok ki.
şemsiye çıkmaz muhabbetini akla getirir.
son 10 yılın en basit dil bilgisi sorularına ve en zor paragraf sorularına sahip sınav.
türkçesi öğrenciye geçen sınavdır. geçer yani yapacak bişey yok. ösym hocaları övünüyolardır şimdi bak bak böyle sorular yazdık diye. Yeterince küfür yediklerini düşünüp allaha havale ediyorum
Sırf cemaat dersanelerindeki hocaların kitap okutma çabalarını haklı çıkarmak için hazırlanmış Türkçe sorularına sahip çoğunlukla 1994 kuşağını ilgilendiren sınav.
keşke sınavda verdikleri kırtasiye kutusunun içine ruj, rimel falan da koysalardı en azından sikilirken güzel gözükürdük.
Yogun uzun karmaşık türkce sorularının cok zaman aldığı,bilgi isteyen kısa tarih coğrafya soruları türkceden farkı olmayan felsefe ve zaman kalmayinca yapılamayan matematik tartışmalarla gündeme oturan 2012 ygs akıllardan silinmeyecek gibi.
türkçesi nin zor olduğu iddia edilen sınav.la adamlar tabi zor soracak minimum 17 senedir türkçe konuşmuyor musunuz amk birazda zor olsun.
(bkz: türkçe soruları uzun olabilir bu da size koyabilir)
Türkçe bölümünün zor olduğu sınavdır. 70 dkkam türkçede geçti. Seneye de fen bölümü zor olur.
sonuçlarının önümüzdeki beş gün içinde açıklanması beklenen sınav.

http://sonuc.osym.gov.tr/