bugün

(bkz: hastasıyım)
iğde ağacı kokusuyla birleşince müthiş güzel bir kokudur.
insana yaşadığını hatırlatan, mutlu eden koku.
zahmet edipte balkondaki saksıya su döktüğümüzde de alabileceğimiz bir kokudur.
mest edendir.
istanbul' da toprak yerine toz kokusu şeklinde telaffuz edilmesi gereken bir çeşit güzellik.
Saklanmak istenen kokulardan biridir.
anne kokusundan sonraki en müthiş kokudur. hoş, o da doğa ana.

küçükken "oh mis gibi toprak koktu" dediğimde annem hemen "öyle deme!" diye tepki gösterirdi. sonradan öğrendim, meğer toprak çeker korkusu varmış.

edit: entarilere baktım, kokunun nedeni yoktu ekleyeyim:

toprakta yaşayan actinomycetes grubu içinde yer alan bazı bakterilerin kaynaklık ettiği kokudur. en çok nemli ortamlarda gelişirler. koşullar uygun olmadığı zamanlarda 'spor' üretirler. kokunun tam da kaynağı bu sporlardır. hava kuruyken duyulmayan bu sporların kokusu yağmur damlaları ile havaya fırlar ve oluşan nem ile burnumuza kadar ulaşır.
topraktaki bakteri kokusuymuş.
yeni biçilmiş çimen kokusu ile yarışabilir.
dayanılmazdır. içe çekmeye doyulmayandır. ılık sevgili kokusu gibidir. huzur verir...
Bu koku sadece köylerde olur arkadaşlar.
yasadiginizi anlamak..
insan topraktan yaratılmıştır ve toprağa geri dönecektir işte bu yüzden sever toprak kokusunu.
kokanın toprak değil azot olduğu durumdur.
Huzurun ve mutluluğun kokusudur. insanı iyi hissettirir.
genelde her insanın hoşuna giden kokudur. onlarca parfüme değişilmez.
malesef akp hükumetinin her yeri betonlaştırıp bizleri bihaber bıraktığı kokudur. insanın, doğanın bir parçası olduğunu unutturmaları da stratejilerinin bir kısmı olmasın?!
etrafın betonla kaplıyken bile gelebilen muhterem kokudur. toprağıınn gücü adınaaa!
Biranın ilk yudumu ile aynı mutluluğu yaşatır.
doğanın " ait olduğun yer benim, bana kaç" demesidir.

hiçbirimiz mutlu değiliz aslında, gözyüzünü göremediğimiz bu yüksek beton binalar arasında..
Kuraklıktan sonra yağan ilk yağmura eşlik eden hoş kokuyu içine çekmek.....ingilizler tek bir kelimede ifade etmişler ''petrichor''demişler.
bir depoya yeni doldurulmuş benzin kokusu değildir.
en güzel kokulardandır.
görsel