bugün

daha küçüklükten başlıyor bu burcun erkeğindeki özgürlük, istediğimi yaparım, her şey benim istediğim gibi olur havaları. işine geldiğiniz sürece iyisinizdir.
bu erkek, (bkz: o benimdir ayrıca) malın tekidir. kendi hayatını yaşayamaz hiç, hep başkaları için vardır. hani sayfalardır anlatılıyor ya özgürlüğüne düşkündür, yarı yolda bırakır, şöyledir böyledir... alayı hikaye... bu adamlar kaybetmiştir hep, yaşından önce olgunlaşırlar, mesela 25 yaşına basmadan şakakları beyazlamaya başlar bu lavukların. sonra gamsız olamazlar hiç.

ince fikiridirler, ayrıntıya takılırlar, evet zekidirler ama bir o kadar da saf kalplidirler. istemesini bilirsin canını bile alabileceğin kadar cömerttir bunlar. bazen sokakta bir başına ağlayan birilerini arar gözleri, oturup yanına derdini sormak için...

bazen hayatın sillesini yemiş birini ararlar, bakıp şükretmek için, bazende bir kadın ararlar, hani omzuna başını koyup rahatça ağlayabilecekleri... sonra hiç umrunda olmaz bunların yay burcundan nefret eden kadınların olması... birini kolay sahiplenirler, gitmesin diye yollarına yatarlar, çiğnenmeyi göze alırlar. para, onur ve şeref gibi insanların kibrini kabartmak adına ortaya atılmış gereksiz erdemlere asla değer vermezler, onurun ve gururun kırılmak için var olduğunu bilirler.

bir kadının karşısına geçip gözleri yaşlı vaziyette;

--spoiler--
gitme, bak ben varım, seviyorum seni, ne olur gitme
--spoiler--

diyecek kadar cesurdurlar. delikanlılıklarına bok sürdürmekten korkmazlar. çünkü delikanlılık denen şeyin, için ve dışın bir olmasından ibaret olduğunu bilirler. ağlarlar bu burca mensup adamlar, hemde çok ağlarlar...

değer verirler insana... hele ki kadınına... değer vermenin üzerinde olan birşeylerin peşine düşerler kadını için, kalbinde ve aklında konumlandıracak yer bulamazlar, aşkları misafirperverdir bu adamların...

ama sınırını geçmeye görün, işte o zaman herşeyi bir kibrit çakarmışçasına silip atarlar... ve dönüp bakmazlar ardlarına...

işte bu kadarız, her insan kadar yavşak, her insan kadar iyi, her insan kadar namuslu, namussuz, adam, kaypak, insan... daha birçok şey işte...
yay burcu kadını ile iyi anlaşır.
sevin onu.
bu sıfatı taşıyanların hiç biri aynı olmaz.*
dört adet yay erkeği ver yakınımda, biri piç, biri efendi, biri efendi piç, biri piç efendi.
biri yalandan nefret ediyor, diğeri yalancının ötesi. yok arkadaş ortak özellikleri.

edit: ortak özellikleri dengesiz olmakmış, dürtülünce farkettim.
Özgür olduğunu gerçekten hissettirdiğinizde asla aldatıp, yalan söylemeyeceğini düşündüğüm erkektir. Kısıtlandığını düşündüğü an, savunma mekanizması olarak uzaklaşırlar, yapmayınız. Zaten mümkünse 'aşk' adı altında kimsenin hayatına müdahale etmeyiniz, hoş değil.
çok yüz vermeyin bunlara sonra siz pişman olursunuz.

edit: çok kendini beğenmiş olurlar bunlar, söylemeyi unutmuşum.
ilgiye fazlasıyla ihtiyaç duyarlar.Ama karşı tarafa çok ilgi göstermeyi sevmezler.Sabit fikirleri vardır ve her zaman en doğruyu kendilerinin bildiğini sanırlar.Kelime oyunları fazladır.Gerçekten severlerse sadıktırlar aksi halde yalan söylerler hatta aldatırlar.Aşk yaşamak kolay değildir bir yay erkeğiyle.Hatun gibi hatun isterler.
Etrafındakilere sivri karakterleri nedeniyle zarar verirler işin kötüsü zarar verdiklerinin de farkındadırlar ama bu durumu değiştirmek için birşey yapmazlar.Oldukları gibi kabul görmek isterler.
Sevgiliyi kendilerince hayatlarının merkezine koyarlar.Dikkatinizi cezbederim ..."Kendilerince".Ama yine de beni yay erkeğinden başka bu kadar mutlu eden olmadı.
uzak durulması gereken erkek türüdür. zira yay burcu özgürlüğüne fazla düşkündür ve biraz sıkıya gelince "sana hesap mı vericem kızım" yada "beni kısıtlamaya devam edersen bu ilişki yürümez" gibi serzenişlere maruz kalabilirsiniz. gerek yok. onu özgürlüğüyle baş başa bırakın. kendinize de balık yengeç falan bulun. öpüyorum.
"hangi çılgın bana zincir vuracakmış ama bi yer ve duruş var onu bulursan köpek olurum", der.

o duruş ve yeri tarif etmeye çalışalım. anlatmak zor ama.

binlerce yıl öteden gelen kendiliğinden bir asalete sahip olacaksın. bak sahip olacaksın diyorum. olmaya çalışmayacaksın yani şıp diye belli olur.

olur ya, bişey ikram ederken bile başın dik olacak o dikliğin içine itaatini, sevgini, ilgini saklayacaksın.

durup dururken asla ilgi göstermeyeceksin onunsan bile uzak olacaksın.

çok çok kuvvetlidir. ekmek ve peynirle ömür geçirse de yıkılmaz ama olmadık pürüz canını sıkar. o zaman da çok seveceksin.

çok zor değil mi ? evet zor.
lakin prenses olmak istiyorsan buna katlanacaksın.
en çok kullandıkları cümleler,

çocukken, "canım sıkılıyor"
orta yaşta iken, "canım sıkılıyor"
olgunken, "canım sıkılıyor" cümlesidir.

ve de hakkaten sıkılırlar. o yüzden de yaptıklarını yıkıp sonra yeniden yaparlar.

tam anlatamadım, şöyle şimdi, neyse sıkıldım sonra yazarım.
O hayalindeki kadini bulabilirse kulu kolesi olur. Kadinini sultan eder. Ustelik kendine has bakis acisi ile koleligi dunyanin en onurlu hedesi olarak tanimlar. Bundan da gocunmaz. Ee ama o kadini bulursa tabi.
of çekilicek çile değildir kendileri, kapris, trip, kıskançlık ne ararsan var.
candır. en yakın arkadaşımdan platoniğime, benden hoşlananlara, çevremdeki erkeklerin çoğunun girdiği gruptur.
genelde dikkat bozukluğundan muzdarip erkek tipi.
agresif ama espirilidir,karsısındakini kendisi gibi sanar. duygusaldır ama gercekcidir.
abim kişisidir, çok güzel yemek yapar, dişisine çok yalan söyleyip ama her seferinde kandırıp affettirir kendini, güler yüzlü sempatiktir.
ok atar ama asla bok atmaz. kimseyi yarı yolda bırakmaz. özgürlükse mesele, hanginiz özgürlüğüne düşkün değil ki. kaybetmiş insanlarız ama bir gün kazanacağız kesin, çünkü yay burcu mensupları tuttuğunu koparan cinsten adamlardır. herkesi seviyoruz bunu bilin yeter, yay burcunu tanımlamak için tek kelime yeter... fedakarlık... buna inanmanızı çok isterdim. herkese saygılar...
Her güzel şey biraz fedakarlık ister. Peşinde kendini köpek etmiş, gurursuz erkeklere alışkın olanların çamur atması normaldir. Bir hazinedir sevgisi, yeter ki onu anlayın.
morhuzunlufirtina yı tenzih ederek söylüyorum ki hiç sevmediğim burç erkeğidir.

kızarsa en yakınına bile kötü sözler söyleyebilen dingilin tekidir.
bencil ve hava atmayı seven garip bir yaratıktır.
arkadaşsız kalmaya mahkumdur.
tüm entryleri okuduktan sonra, dolmuşu durdurup inmek istediğinizi şöfere tam söyleyecekken -yayım ben! repliğiyle pot kırdıran burç.
burçlara neredeyse inanmaya başlayacağım. resmen benim bu. yani böyle olduğumu söylerler hep. herkes söylüyorsa vardır bildikleri. bildiğin hayvanız lan biz.
zerre inanmadığım ama doğum tarihim itibarıyla içinde bulunduğum söylenen burçtur. yani burçlara göre konunun örneğiyimdir.
aileleri konusunda çok düşünceli olmazlar ama sevgilililerine inanılmaz düşkündürler. kitap okumaktansa bol bol film izlerler, nedense hepsi 'usher-scream' adlı şarkıya bayılırlar. jest yapmak konusunda beceriksizdirler ama yapmaya çalışırken çok tatlı olurlar. yengeç burcu kadınıyla duygusallık konusunda uyuşurlar. aslan burcu kadını ise ailesine çok düşkün olacağından birlikte olurlarsa birbirlerini tamamlayabilirler. önlerinde ister sınav olsun ister başka bir şey, herşeyi bir kenara bırakıp sevdikleri insana odaklanırlar. dudakları doğdukları tarihle alakalı olarak kalındır, asla yalan söylemezler. söylerlerse de sizi korumak içindir. utangaçlardır, hiçbir zaman ilk adımı atmalarını beklemeyin. ama sz bir adım attıktan sonra çevrenizde dönmeye başlarlar. elektronik eşya hastalıkları vardır.
(bkz: darkwall)