bugün

dünya isimli şarkısına bikinili klip çekmiş. Aslında bir konu var ın yanından geçemez gerek klip gerek şarkı itibariyle. Beklediğim bu değildi. Umudumu diğer şarkılarına saklıyorum.
Dünya adlı bir parçası var çok güzel. Böyle huzur veren kendini sahil kasabasında hissettiriyor. Gerçi sahil kasabası kalmadı artık hepsi sahil oteli oldu. Ama nasıl bi şarkı ki bana olmayan bir şeyi hissettiriyor.
Anladığım kadarıyla da klibi brezilya'da çekmiş.
deli bando ile bana büyük bir ohaa çektirmiş kadın. ban göre türk müzik tarihindeki en arıza, en sıradışı albüm deli bandodur artık. öncesinde de gayet severdim ama bu albümle benden dokunulmazlığını aldı. yazdıklarına şarkı sözü diyemiyorum bambaşka şeyler. insanı anlattığının tam ortasına taşıyan heyecanlı, kışkırtıcı şeyler. şarkı sözü değil belki şiir olabilir ya da bir ritüel. ama harikulade işler. bu kadın insanı delirtir.
deli bando albümü gayet güzel olmuştur. özellikle sen beni sokaklardan say, muşta ve venüste uyandım isimli şarkıları dinlenmeye değerdir.
sesinin tınısıyla huzur veren şarkı sözleriyle ve yorumuyla ben farklıyım ayrı bir tarzım var diyen şarkıcıdır.
(bkz: yasemin savgı)
deli bando adlı albümü 5 ekim 2012 itirabiyle raflarda yerini almış, aklının ipleri gökyüzünde gezen * güzel sesli, can acıtan sözler kusan sanatçı.

bu albümü biraz daha piyasa olmuş diyecekken diğer şarkılarına kulak kabarttığımda yanıldığımı farkedip, oleyler çekmeme sebep olmuştur.

yeni albümden tavsiye olarak: http://www.youtube.com/watch?v=i8zVYOJNUtI&feature=relmfu
Mükemmel sesli hatundur. Şarkı söyleme tarzı, müziği ve sözleriyle farklı bir renk.
anlamsiz bir kari. yillardir anlam veremedim. yes.
deli bando albümünü eskittiğim şarkıcılardan. hoş hatun.
uçurandır.
http://www.youtube.com/watch?v=5zx4Zatiowk

(bkz: gaza getiren şarkılar)
Canlı performansını çok merak ettiğim, şehrime gelirse kaçırmayacağım sıradışı sanatçı. Harikasın yasemin, her zaman hakettiğin yerlerden fazlasına layıksın.
müzik dünyamıza renk katan bir sanatçı hanım.
konserini yarım bıraktığım sayılı insanlardan.
bu kadar büyük bir hayal kırıklığını az yaşamışımdır.
neyse denedik gördük.
yasemin acaba kendini jimmy'nin kadını olmaya layık mı görmüştür, acaba, bilinme sorumluluğu bana ait değildir. bunları pek de önemsemeden geçerek biraz daha müziğine odaklanmak istiyorum, yoksa mori'nin tanrısal problemlerini kendisine bırakamayabilirim..

basit olarak mori'nin müziği sınır tanımazdır, bu bir tanıtım cümlesi gibi gözükse de aslında bir konu var ki; şarkılarının kendini tekrarsızlığı sayesinde çıkar bu sonuç ortaya. bunu yapabilmek ayrıdır ve bir insan için fazlasıyla önemlidir, ayrıca yazara has bir gerekliliğin müzisyende ortaya çıkışı olarak söyleyebilirim; yaratılan olabilme.. bu noktada bir müzisyenden bekleyemeyeceğim tek şey ürettiklerinin aynılığı ve bir geneleme alışkanlığıdır. tabi bunu söylemek mori'nin yaptığını savunmak değildir çünkü bunun tam tersi de bir müzisyenden beklenilemez; her biri birbirinden bağımsız parçalar ortaya koymak. elbette bu çok uzun sürmez ki en uzak 4-5. albümde ortaya çıkmaya başlar, bir geneleme gibi gözükse de ilk başta bu aslında bir üzerine basmadır, müzikte bir şeyi diğerlerinden daha ayrı tutup ona ağırlık vermedir. yoksa 4 yaşındaki kardeşim de şarkı söylüyor, üretiyor... aksaksa aksak, yeniyse yeni, üzerine düşülür, bir şeyler alınır türde üretimler bu aynı zamanda.. tabi bu kardeşimi küçümsemek ya da mori'yi aynı kefeye koymak değildir ama mori bu geneliği delme konusunda daha az yetenekli olsa, müzikte yasemin mori'ye ait olanları görüp bir tartışma başlatabilirim.. şu an için elimde, sözlerin farklı bir yöntem şiiri ile politik ve ayrık duruşu var. şarkılarda anlaşılması güç halde, şarkının tekrar dinlenimini gerektiren, yazı olarak okunsa bile algılaması bir köşe yazısı kadar sıradan olmayan sözler..

haliyle yapılacak şey mori'nin bir kaç albüm daha yapmasını bekleyip onun üzerinden yapılacak tartışmaları daha az tutmaktır.
*
overrated tanımına cuk diye oturan kadın.

sezen aksu bir
yasemin mori iki
bsg.
şu an hafifmuzik.orgda canlı konseri yayınlanmakta olan sanatçıdır.
türkiyeye fazla olan sanatçı. bizim ülkemizin anlayıp dinleyebileceğinden epeyce daha kaliteli müzik yapar. dinlemenizi tavsiye ederim. ~bizim ülkemiz derken (bkz: serdar ortaç)~
şu an hafif müzik'de sergilediği performansta kendisinden ziyade arkasında çalan müzisyenleri takip ettiğim şarkıcıdır.
* (bkz: tom morello)
şu an çok tanınmayan ama ilerde ismini çok duyacağımız muhteşem sese ve enerjiye sahip güzel yüzlü özenerek yaratılmış bir kuldur.
bugün doğum günü olan şarkıcı.
uzun zaman önce bir röportaja özgü bir dream tv programına, evdeki ses, katılmış. videoyu yeni izledim ama ilginç, çok ilginç.. sözlüklerde yıllar önce geçen tartışmaları güncel bir dille yanıtlamak, sanki hayatında hiç kitap okumamış, film izlememiş gibi davranmak.. tamam, salakça sorular, mori'nin müziğiyle doğrudan alakasız meraklara cevap vermek ve hatta buna çabalamak bile garip geliyor.

kimseden olduğu gibi yasemin mori'den de hayatı yemiş olmayı beklemiyorum ama neden lan? neden çıkarsın aptal bir programa, popüler bir programa çıkıp popüler kültür eleştirisi yapmak, adorno'dan bahsetmek, sanki güzel cevaplar vermeye çalışmak?

kimin aklına uydu da çıktı merak ediyorum programa?

bir de karşısındakine bir şeyler anlatmaya çalışmak???

zaten algılayabildiğim düşünceni müziğinle gerçek bir dille bir de iyi aktarıyorsun, popüler kültüre karşı fazla bile sevenin var, cidden seni algılayabilen bir kitle bu. müzik üzerine bir şeyler paylaşmasını beklerken, popüler kültür de popüler kültür..

http://www.youtube.com/watch?v=Sq-xuWVi_qE
http://www.youtube.com/watch?v=9T5gUvEij1U
http://www.youtube.com/watch?v=Dkwpn8w_19c
Öncelikle biraz deli bir kadın.

ilk albümü biraz daha karanlık,sözler daha baskın belki 2.ye göre de daha güzel. ilk albümde ki Aslında bir konu var, konuşmak, aptal, mutsuz punk oldukça rahatsız edici, mutsuz, insanı sonsuz gerçeklerle ve sorularla baş başa bırakan şarkılardı. Arjantin ve nolur nolur nolur bu havadan çıkaran 2 şarkıydı belki.

2. Albüm ilk albüme nazaran biraz daha mutlu, biraz daha aşık. yeni aşık olmuş mutlu bir kadının elinden çıkmış gibi. Daha deneysel belki. insan dünya'yı dinleyince içini bir huzur kaplıyor. Sen beni sokaklardan sayı duyunca gecenin bir saati sokaklarda deli gibi dolaşmak istiyor falan. Venüste uyanası geliyor insanın. Ben bu Yasemin Mori'yi daha çok sevdim sanırım. ilk albümün yeri her zaman ayrı ancak Deli bando Türkiye'de yapılmış en nadide albümlerden biridir.
deli bando şarkısı tadından yenmeyen genç müzisyen. klibi de şarkının kendisi gibi delice olmuş.