bugün

görsel
malum zihniyet tarafından protestolarda alnına defol yazılmış rusya lideri.
akabinde rus büyükelçi suikasti, derken olaylar gelişir.

gammaz bizden temizliği putin den
görsel
saygimi kazanmis bir liderdir.

bana guven veriyor dogrusu dusunsenize adama atmadigimiz kazik kalmadi ama agresif yuzu bize hic gostermedi
"putin dediniz puttu"
Elim bir suikaste kurban giden büyükelçisine manidar bir bakış atmıştır.
Ayıya binmişliği vardır. Belki de yalandır bilmiyorum ama inanmak daha keyifli geliyor..
dünden beri içime bir kurt düştü bu zat hakkında. şöyle ki; bu rahmetli elçiyi kendisi öldürtmüş olmasın. bizim uzun her tükürdüğünü yaladığında bir taviz vermiyor mu, veriyor. suriyede kartlar dilediği gibi açılsın diye böylesi bir tongaya düşürmüş olamaz mı bizi? bence pek uzak ihtimal değil gibi. migren beyni fena sallıyor vallahi.
ülkemizle oyun oynayan rusya lideri. aslında yaptığı şey oyundan ziyade kukla tiyatrosu oynatmak. zira dünya liderimizi parmağında oynatıyor bu zat.

en son suriye bataklığında şehitlerimizle beraber tank kaybettik. tank...

"bu zat yarın öbür gün sikerim yapacağınız işi yönetemiyorsanız yönetimi bize devredin ordunuzu da ülkenizi de biz yönetelim"

dese verecek cevabımız var mı acaba?

biz ülkece ne yapıyoruz lan? ülkeyi yönetenler kafayı falan mı yedi? çözümleri mi yok? stratejileri, planları, programları, politikaları yok mu?

türkiye'nin ortadoğu'da ne yapmaya çalıştığını bilen var mı?

putin... akıllı adam. çok akıllı. istihbarattan gelme. temeli var. yaveri olan kişi de istihbarattan gelme onun da temeli var. biri devlet başkanı biri başbakan.

bizde de var. biri cumhurbaşkanı kasımpaşa'dan gelme. herhangi bir temeli yok. siyasi geleceği deniz baykal denen gereksiz sayesinde sağlanmış, muhtar bile olamayacakken cumhurbaşkanı olmuş tek adamlık düşkünü. lise mezunu. değil istihbarat geçmişi herhangi bir başarılı geçmişi yok. tarikatlara sempatisi var. devlet kadrolarının tarikatlarca ve dinci cemaatlerle doldurulması taraftarı. eğitim geçmişinden olsa gerek ilim, fen ve matematik tabanlı eğitime karşı. en büyük korkusu köy enstitüleri. en büyük zenginliği cahil halk.

binali yıldırım. üstteki profille tamamen paralel. birlikte istanbul'un rantını yediklerini biliyoruz. birisi belediye başkanı iken diğeri ido'nun başındaydı. rant sevdaları o günlerden paydaş. ortak bürokrasi geçmişleri ranta ve rüşvete dayanır. iş adamlarıyla iyi ilişkiler, kupon araziler, ulaşım konusunda özel sektöre devlet arazilerini değerinden düşük şekilde peşkeş çekmeler ve üzerinden rant yeme konusunda uzmandır.

vladimir putin mi...
o kgb ajanı bir vatansever. rusya devlet başkanı. onun önceliği ülkesi. bizimkiler gibi değil yani.

putin'in de amk. trump'ın da amk. benim ülkemin askerleri şehit olurken hem ülkemde hem de ülkem dışında...
siyeset peşinde koşan herkesin amk!.

lan ben bu ülkenin cumhurbaşkanı olsam... başkomutan sıfatım olsa. bu siktiğiminin akşamında maça değil suriye'ye giderdim. kim benim 16 askerimi nerede şehit etmiş, kim nerede benim tankıma el koymuş diye düşünürdüm. Bunu bana benim ülkeme yapana dünyayı dar ederdim bu ordumla...

arkadaşlar başkanlık seçiminde oylarınızı bekliyorum. adayım!. en azından vatanımı çok seviyorum.!
put-in obama-out.

Son elli yılda ABDli rakibini bu kadar ezen başka bir Sovyet-Rus lideri çıkmamıştı.
Ya niyeyse bu Adamın ismini duyunca bana bir gülme geliyor.
adam gibi adamdır, tam bir rus milliyetçisidir.
"geçmişin demir perde ülkesi" lideri olduğundan dolayı "vlademir" putin' de denebilir.
http://www.hurriyet.com.t...rkiye-aciklamasi-40315432
Büyükelçi suikastı ile ilgili bu olay türkiye ile ilişkilerimize zarar vermeyecektir demiş.
Nietzsche'nin tasvir ettiği üstinsan olduğunu düşündüğüm olağanüstü bir şahsiyet.
Emsali olmayan gerçek liderdir.
Vladimir'i görünce aklıma nedense lol geldi...
genellikle üst koridorda oynanan şampiyondur.
O ayıya nasıl bindin. Anlatsana biraz
görsel
Gerek uçak olayından, gerekse büyükelçi suikastından sonra sağa sola atarlanmayıp, siyaseti ve diplomasiyi kullanarak gerçek lider olduğunu göstermiştir.

Bizimkilerden en büyük farkı da budur.
bu gün yaptığı açıklamalarla dünkü entrymde öngördüğüm şekilde, türkiye ile rusya ilişkilerini sıkılaştırma fırsatını kaçırmayan akıllı ve soğukkanlı rus liderdir.
(bkz: #35145214)

bugünkü açıklamaları da çok çok önemlidir. mesajlar içermektedir. şu uçak olayı, devamındaki 15 temmuz ve büyükelçi suikastı üçgeninde çok ciddi mesajlardır bunlar.

entrymde olayların gelişmesi ve sonuçlarına bakıldığında bazı şeyleri de rus liderin açıklamaları sonrası, putin başlığında yazmak gerekiyor.

rusya' nın da herkes gibi uçak düşürüldüğünde 'n'oooluyo lan? kan alırım adamadan kan, koyuyorum s400'ü lazkiye' ye sınırı ihlal eden havada tek türk uçağı görürsem indiririm bundan sonra' şeklinde özetleyebileceğim askeri tepkisi beklenen bir tepki idi. bir dizi ekonomik, turistik ambargoyu beraberinde getiren sert açıklamalar işin daha da büyümesine yol açıyordu ve işin sonunu kimse sezemiyor, türkiye aylardır suriye sınırında uçak uçuramıyordu. s400 boru değil yani. nokta atışı yapan hayvani bir savaş makinesi ve şu an dünyanın en iyi hava savunma sistemi. tabiri caizse etki alanında sinek uçuramazsın. erdoğan da uçağın düşürülmesine anlam verememiş, nerden çıktı lan bu? nasıl oldu? demiştir eminim. olayın 200 metrelik komik bir hava sahası ihlalinden olduğu öne sürülünce (işte ısı haritaları falan) erdoğan'ın asabı daha da bozulmuştur eminim. ama erdoğan bir anlık tereddütle rusya' dan özür dilemedi. dileyemezdi de çünkü rusya bunu özürle falan geçiştirmezdi. bu yüzden erdoğan aslında amiyane tabirle dik durarak doğruyu yaptı. çünkü olayların gelişimini beklemek zorundaydı. arkasında nato, dolayısı ile abd vardı.

rusya' nın öfkesi dinmiyor, türkiye' den tek bir hata yapmasını bekliyordu. s400 radarına girebilecek tek uçan bir türk cismi arıyordu ruslar. yaklaşık 9 ay tabiri caizse sinek uçuramadık suriye sınırında. çünkü bu ölüm uçuşu olurdu. bir yandan havadan, en uzun kara sınırımızı tam olarak kontrol edemiyorduk, bir yandan orada (ışid-pyd-türkmenler-öso-esed güçleri arasında olan biten) biz hariç herkes at koştururken bir yandan da turizm darbe yemiş, meyve sebze vs ihracaatımız durmuştu. ekonomik göstergelere de hafiften yansımaya, esnaf ciyaklamaya başlayınca erdoğan zaten içinde bir tuhaflık sezdiği uçak konusunu çözmek için harekete geçmeye çalıştı. ancak özür dilemeyeceğini açıkladığı için bunu başka bir dille rusya' ya iletti. erdoğan bunu yaparken aslında ekonomiye , esnafa falan bakmadı. o uçak olayında içini kemiren bir şey vardı. rusya haklıydı sanki. erdoğan tam olarak bunu düşünüyordu ve erdoğan'ı asıl rahatsız eden de buydu. rusya'nın haklı olması. rusya özür dilendi dendi, bizimkiler hayır dilemedik ama arayı yumuşatmak lazım, bir mektup gönderdik dediler.
bu da rusya'yı iyice sinirlendirmişti. artık devlet düzeyinde özür dilenmedikçe bizden yumuşama beklemeyin, hatta dileseniz bile artık eskisi gibi olmaz falan dediler. ama gizli kapılar ardında (türkmen başının putin'nin reddettiği arabuluculuğunu hatırlayın) putin ile ısrarla görüşme isteyen bir türkiye vardı. bir şey anlatmak istiyordu türkiye rusya' ya, birilerine çaktırmadan. putin buna anlam veremedi ama dikkatini de çekmişti. neydi türkiye' yi kıvrandıran rusya' ya izahat etmek istediği şeyler? dinleyelim bakalım dedi putin kendisi muhatap olmayarak. dinleyelim bakalım demesine yol açan diplomasi dizisi film gibidir. hulusi akar'ın fikri ile, putin' in başdanışmanı yuri uşakov, cavit çağlar, özerk dağıstan cumhurbaşkanı yeltsin'in eski yardımcılarından abdüllatifov, ibrahim kalın dörtlüsü, putin ile irtibatı sağladı. yani putin' e bin bir zorluklarla ve zekice ulaştırdılar erdoğın'ın mektubunu. işte putin' in dikkatini çeken ilk şey bu mektuptu. türkiye putin' e ulaşmak için neden bu kadar meşakkatli , gizli bir yolu seçmişti? birincisi mecburdu, ikincisi putin türkiye' ye öfkeli idi görüşmüyordu, üçüncüsü bundan 'birilerinin' haberi olmamalıydı.

putin gibi eski bir kgb ajanının dikkati de ancak bu yollarla çekilebilirdi zaten. casus filmlerini aratmayacak kadar zekice kurgulanmış, esrarengiz olaylarla. putin daha sonrasında uçağın neden nasıl düşürüldüğü ile ilgili türk tarafının da şüpheleri olduğunun, devlete sızmış çok ciddi bir amerikan güdümündeki fetö yapılanması bulunduğunun, bu yapılanmanın tahminlerin ötesinde gücü bulunduğunun ancak ellerinde ciddi deliller olana dek hukuken de bunlara bir şey yapılamadığının izahatını uzun uzun aldı. ama yine de putin için uçak düşmüştü ve bütün bunlar türk tarafının hayal ürünleri olabilirdi. neticede türkiye' yi tanımıyordu. ama fethullah gülen ismi, putin'e hiç yabancı değildi. onun okullarını ilk yasaklayan ülke kendi ülkesiydi ve amerika ile bağlantıları güçlü olan bu adamın adını duysa bile, türkiye' nin bahsettiği gibi güçlü bir yapı olduğu konusunda çekinceleri de vardı. ama fethullah adını putin daha önce duymuştu ve yıllar sonra tekrar duyuyordu. bunu aklının köşesine not etti putin. ilişkiler eskiye nazaran daha da yumuşamıştı.

rus türk ilişkilerinin anlam veremedikleri şekilde, düşen uçağa rağmen normalleşmeye başlaması ciddi bir sıkıntı yarattı, o uçağın düşürülmesini planlayanlar arasında. nasıl olurdu bu? putin türkiye'yi kaale bile almazken manyak mıydı da ilişkileri iyileştirdi? belki de putin' in bir şeyin peşinde olduğunu sandılar ve; hemen türkiye idaresini ellerine almaya karar verdiler;

zart diye 15 temmuz oldu. aceleye gelen bu garipliklerle dolu başarısız darbe, türk-rus ilişkilerini uçurumun kenarından döndürdü aslında. çünkü taşlar yerine oturmuştu o uçak olayından sonra.

putin dehşete kapılmıştı. şaşkınlıktan tabii ki; türk tarafının mektupta bahsettiği her şey harfiyen oluyordu türkiye' de. fethullah gülen denen şahıs resmen darbe yapmaya çalışmıştı. o ismi unutmamıştı zaten. şimdi abd-fethullah-cia-pensilvanya-rus uçağının düşmesi-ilişkilerin yumuşamasıyla birlikte türkiye' de fethullah yani cia darbesi.

putin olayları ve nedenlerini çözmeye başlamıştı. arkasından çok geçmeden büyükelçisi türk polisi tarafından vuruldu. resmi polis hem de.

işte putin, bunu tabii ki yutmayacaktı, yutmadı da.

bugün yaptığı açıklamalar işte bu yazdıklarımdan sonra daha net anlaşılacaktır diye düşünerek yazdım.
umarım fikir bağlamında yardımcı olabilmişimdir siyasete meraklı yazarlara.

edit: putin bugün ne açıklamış lan tarak kafa? diyenler haklılar. aha bunu demiş editi
http://www.diken.com.tr/p...u-fikrimi-degistiriyorum/
(bkz: rus büyükelçisi nin cenazesi) nde o kadar mahçup hissetmiş ki kendini ölmüş adama karşı bakışlara bak.
Eski zamanlardaki rus çarları kadar kudretlidir. Onun kadar kudretli 3 tane çar ya gelmiştir, yada gelmemiştir.
Büyükelçi suikastine karşı verecekleri karşılığın yarı açık yarı gizli olacağını söylemişti. Yani "rusya tarafından yapıldı" denilecek ama ispat edilemeyecek. Ve öyle de oldu. Ben dahil birçok kişi NATO generalinin ruslar tarafından öldürüldüğünden neredeyse emin ama bu kanıtlarıla ispat edilemeyecek.
Bu adam gerçekten çok tehlikeli.
(aşağıdaki entry de türkiye ile rusya ilişkileri ile iki devletin siyasi adamları 0 olarak alınmıştır.)

ne bu amk kaç gündür putin aşşa putin yukarı? bazılarının putin abi demekten dili pelteleşti. elin lideri ne zaman sizin abiniz oldu? siz salak mısınız amk? ben ülkemizin hiçbir devletle düşman olmasını istemem. ama dost olan devletlere de abi diyecek halim yok...
kendi pr'ını çok iyi yapan bir yönetici. gerçekten kesinlikle kitlelere pompalandığı gibi über bir insan değil ama sovyetlerin yaptığı en iyi şey her daim propaganda olduğu için normal.
kendisine karşı genel olarak ben de sempati duyuyorum, yalan yok. her daim anglosakson siyonist mevkidaşlarından öndedir benim için ama unutmayın ki rusya da artık emperyalist bir ülkedir ve putin rusya'yı diktatör bir anlayışla yönetmektedir. hani hep rte'ye diktatör diyor ya bizim muhalefet, bu adamın rusya'da yaptıklarını görseniz şaşarsınız. ha bence doğrusunu yapıyor, halkını, ülkesinin çıkarlarını düşünüyor orası ayrı.