bugün

-zor durumda olan birinin istediği borcu bir türlü geri isteyememe durumudur.
-"ya şimdi eğer borcu geri istersem bu adam bana maddeci gözüyle bakacak.eee ama istemem de lazım,benim de paraya ihtiyacım var.offf vermez olaydım bu borcu" düşünceleri geçer insanın aklından.
-en iyisi ya hiç borç vermemek ya da istemeye gerek kalmadan borcu anında ödeyecek kişilere borç vermektir.
gülazer, feramis, nusrettin ve digerleri burdan yetmis milyonun* önünde size sesleniyorum..yeterin artik istiyorum borclarimi..
özellikle yakın arkadaşlarla yaşanan zor durumlardan biridir. insan ne yapacağını bilemez. bu durumda araya birini sokmak ya da bir şekilde belli etmek iyi çözüm olabilir belki ama o da çok risklidir
borç verilirken geri almamak üzere verilmelidir. zaten borçunu iade eden pek görülmemiştir. eee ne demişler borc para yok para..
borcu alan kişi biraz yüzlüyse paralandığı ilk gün gelip borcunu, en azından bir kısmını öder veya o kişiyle kendiyle paylaşmak suretli yiyecek-çecek bir şeyler alıp vicdanını rahatlatır
eğer borcu alan kişide haya-edep gibi duygulardan eser yoksa işi kaypaklığa vurur,isteseniz de vermez.
zor durumda olmayan birisine verilse bile ''nasıl olsa verir olm,adam eşek mi ki aldığı borcu vermesin'' diye kendi kendinizi avuturken,verdiğiniz kişinin pişmiş kelle gibi sırıtıp,yanınızda bitmek bilmeyen geyikler çevirip de,yüzsüzülüğünü belgelemesiyle,borç verdiğinizi bilenler tarafından sonunda ''enayi'' damgasını sadece alnınıza değil aynı zamanda kaba yerlerinize de yemenizle sonuçlanması muhtemel olan abuk durum..
"dostunu kaybetmek istemiyorsan ona borc verme" diye bir söz hatırlar gibiyim. Nitekim doğrudur. Zamanında o borç size geri dönmezse arkadşınıza olan güveninizi sarsabilir.
(bkz: isteyenin bir yüzü vermeyenin iki yüzü)
bir de şu var ;

(bkz: sevgiliye borç verip de alamamak)
yaa! paraya ihtiyacım var ama sen üstüne alınma senden borcunu istemiyorum.bu arada para durumun nasıl!
(bkz: borç verme paranı da kaybedersin dostunu da)
ben yiyemedim sen ye demek
(bkz: isteyenin bir yüzü vermeyenin iki yüzü kara)
Ebu Hureyre (ra), Resulüllah (sas)'ın şöyle buyurduğunu rivayet ediyor: "Varlıklı birisinin, borcunu ödemeyip uzatması zulümdür." (Buhari, Müslim, Ebu Davud, Tirmizî)

Borç vermek; şefkat, iyilik ve yardımseverlik duygularının eseridir. Bu güzel duyguların istismar edilmemesi, kötüye kullanılmaması gerekir. Bu da alınan borcun, o borcu ödeme imkânı elde edilir edilmez ödenmesiyle mümkündür. Eline borcunu ödeme imkânı geçtiği, darlıktan varlığa çıktığı halde, kişinin, borcunu ödemeyip uzatması, alacaklıyı oyalaması, zulümden başka bir şey değildir. islamiyet, yardımseverlik duygusunun böylesine istismar edilmesine göz yummaz, câiz görmez.

http://ailem.zaman.com.tr/?hn=5064
mide bulantısı yaşayıpta kusamamak, çişi gelipte işeyememek kadar kötü bir durumdur. "Veripte kötü olacağına vermeyipte kötü ol (parayı)" fikrini benimsemeye yol açmış olaydır.
(bkz: mulayim bey tahsilat burosu)
iyi olmak demektir.
utangaç olmak demektir.
"bende dil yok, sende din yok!" *
kimine göre delikanlılık göstergesidir kimine göre de çelişki sebebidir.
evet bende de var böyle bir şey. hatta imasını bile yapamam hatırlatmak babında her defasında borç verilen kişinin hatırlamasını umarım. bu yüzden borç vermeye de almaya da pek sıcak bakan biri değilim.

(bkz: Allah kimseyi kimseye muhtaç etmesin)

ayrıca

(bkz: borç isteme benden buz gibi soğurum senden)
Zaten sirf istememek için vermek istemiyorum. Beni söyletmeden verecek anlayişli insanin zaten işini gorur yardimci oluruz ama yavşak lik ve yuzsuzluk bulunan insanlara veremem bi lafini etmessin suratina bakarsin hiç orali olmaz o kadar rahattir ki bazilari surayina gulerler konu oraya gelince yaa ammaa lafini yaptin al bee.

Ulan gavat borç diye almadin mi zaten pic.
bugün tarih: 13 mart 2017.

amcama 500 tl.borç vereli tam 342 gün oldu. arkadaşım felan olsa isterim de amca işte. şu aralar paraya da ihtiyacım oldukça fazla. 1 sene olmuş, amcam ya unuttu ya da zaten istemiyor diye bu kadar rahat. bu konularda tecrübeli, önceden borç isteyebilmiş, hiç çekinmeyen, vasıflı arkadaşlar bana yardım edebilirlerse sevinirim.
istenmelidir yanlıştır.işini gördü sırada ödemede. isteyince düşman olan varsa ahmakdır. Bir daha borç verilmemelidir.
Para ve birkaç konuda çekingenlik yanlıştır.

Hemen olmasa bile zamanla istenmesi gerekir.
Borca tövbe ettirir. Siz hibe gözüyle bakın olaya daha rahat hissedersiniz.
en boktan şeydir ulan adam senden utanmadan çekinmeden alıyor sonra tekrar lafı bile açılmıyor. sende gidip isteyemiyosun hadi bi defa gittin diyelim ikinci olmuyo abi olmuyo lanet olsun.