bugün

görsel

bu da vardı. mesaj atmak paralıydı.. herkes çaldırıp kapatırdı.
hem de çok güzeldi...
2000 li yıllar öncesinde cep telefonu almak, faturalı hat almak ananızın nikahıydı ama en baba telefon nokia 3310 yeni çıkmış, fiyatı 135-150 lira civarındaydı. telsiz gibi ericsson anteni yoktu. bu nasıl çekiyor bunun anteni yok lan deniyordu. en yeni telefon, dünya'da popüler olmuş satış rekoru kırıyor. şimdi ki iphone telefon yani. bu en son model en popüler telefon iki asgari ücret ediyordu. unutmadan... akp iktidar olmadan önce en düşük emekli maaşı 1.5 asgari ücret ediyordu. 1970 1980 türkiyesinde emekli olan evini arabasını alıyordu. çınarcık, istanbulda yaşayan emekli olan işçi memur kesiminin kıdem tazminatlarını alarak kendilerine yazlık yaptırmalarıyla gelişti. işimde yetişkin kalifiye elemanım, üniversite bitirdim çalışıyorum geçinemiyorum veya işsizim derdimiz yoktu. işsizlik her zaman vardı, hayat zorluğu vardı ama bu seviyede açlık yokluk içinde değildik.
Çok yaşamışım gibi başlığı aç pampa!
Evet lan daha güzeldi pkk nın anası sikilmışti. Şimdiki gibi her hafta şehit vermiyorduk. 2001 de şehit sayısı yediye düşmüştü.
Levent kırca siyasetçilerle ne kadar taşşak geçerse geçsin adamdan korkup da ekran yasağı getirilmedi.
O zamanlar sınır namustu. Kktcde bayrak direğine tırmanan rum iti (bkz: solomos solomou) tıpkı bir köpek gibi vurularak itlaf edilmişti.

Diyarbakır hava üssüne girip bayrağı indiren piçin (bkz: ömer güzel) in oradan sağ çıkması imkansızdı.
2002 Kasım ayına kadar.
kasım da aşk başkadır.
Sanmaları değil doğru bilmeleridir.
Ailenle kuşadası, bodrum derken güneyi geziyordun yine de geriye para kalıyordu.
Galatasaraylısı, fenerbahçelisi bu kadar kutuplaşmış ve agresif değildi, birlikte maç izlerdi.
Kadınlar ile yakışıklı olmasan da oturur sohbet, flört ederdin.
Bir günün bütün öğünlerinde yerdin.
Cumartesi 5 bira içmek bütçeni zorlamazdı.
Şimdi çok şey değişti. “ bugün karnımı doyurabilecek miyim ? “ diye düşünen çok kişi var mesela.
Hayattan keyif almak için yapılanlar, flört, seks, hobi, seyahat ciddi para gerektiriyor.
insanlar hasta olmaya korkuyor, ilaç fiyatları yüksek çünkü…
Gençliğin geleceğe dair umudu yok.
Ne denilebilir ki ?