bugün

şu sıralar ısınan e-muhtıralar verilen sözlüğe gerek olan cihaz.
üfürükten teyyare.
klima almaya parası olmayanların yaz aylarında olmazsa olmazlarındandır.
zamanında ankara'nın kirli havasını emmesi için, ciddi ciddi elmadağ'a konulması düşünülen cihazlar...
doğu karadeniz'de yetişen bir yemiş türü.
cehennem sıcaklarında en sadık dostlarınızdan biri olduğu anlaşılabilen elektrikli alet, yanınızdan ayırmayın efem.
simdilik kafasini iki yana sallayabilen ve cok dikkatli kullanilmasi gereken havadar bir arac.
demin edindiğim alet..

gerçekten çok işe yarıyor. serinletiyor falan. fiyatı da gayet ucuz. yani kalkıp 1000 tl'ye klima alacağına, carrefour'dan sinbo marka bir adet ayaklı vantilatörü 30 tl'ye edinebilirsiniz..

şuan vantilatörüme hayranlıkla bakıyorum. zaman ayarlayıcısı bile var. gece yatmadan 1 saate ayarlıyıp hasta olmak riskinden kurtuluyorum. ohh pöfür pöfür..
yazları öğrenci evlerinin vazgeçilmezi. mersin gibi nemli yerde klima bulamayınca buna talim ediyoruz. herkes tek bir odada, etrafında uyur.

bu sahneyi ancak kışları, elektrik soba etrafında görürsünüz.
klimasız odaların en iyi dostudur.
vaktiyle bi adet bozuk olanina sahip oldugum serinleme seysi. serinletemese de ilham varmisligi vardir kendisinin.
(bkz: bozuk vantilator)
klimalar çıkmadan önce yaz aylarının vazgeçilmez serinleticilerinden birisiydi. genelde aile içi kavgaya neden olduğuda tespit edilmiştir.
ağustos 2010'da istanbul'da çekimlerine başlanacak olan, başrollerinde kenan imirzalioğlu ve beren saatin oynayacağı film.

her tür yabancı dizinin çakmasını yapan kanal D, film çakmaları serisine de terminatörle dahil olacak gibi görünüyor.
*
bir keresinde mahsuz kırmızıgül'ün antrenör yerine kullandığı kelime. o zamanlar çok konuşulmuştu...

- ve işte sağolsun varolsun, türkiyenin en büyük vantilatörü fatih terim aramızda.
+ öhemm
yaz aylarının ilacıdır.
ısı transferi dersi okuyan makine mühendisleri bilirler, insan vücudu 22 derece sıcaklıkta ve 4 m/s hızla esen rüzgarda en rahat eder. çünkü terlemenin buharlaşmasının en hızlı ve ideal olduğu koşullar bunlardır.
o yüzden vantilatör çoğu serinletme aletinden daha çok ferahlık verir insana havayı soğutmasa da, çünkü doğrudan tene hava akımı vererek terin buharlaşmasını kolaylaştırır. teriniz buharlaştıkça da vücut ısınız düşer, oda sıcaklığı sabit kalsa da.
bu arada nem (su buharı) püskürten vantilatörler bu mantığa aykırı olarak uzun sürede sizi daha çok bunaltır aslında, zira zaten vücut nemden kurtularak ferahlamak istemekte iken, sıcaklığın hissedilmesini ve terlemin zorlaşmasını arttıran ortamdaki nemi arttırırlar.
hem serinletir, hem de terli çamaşırları kurutur. fanilayı geçirirsin pervanenin çemberine, mandallarla iki üç yerinden tutturursun. sonra çalıştırırsın aleti ve atletinin astronotun hava boşluğunda yüzer gibi salınımlarını seyredersin.
klimaya göre daha çok tercih ettiğim serinletici zamazingo. klimanın çalıştığı odada nefes almam zorlandığı ve kendimi mutlu hissetmediğim için iş yerimde bile karşıma bi vantilatör koyup çalışıyorum.
fakir kliması. *
klima kadar sessiz ve etkili olmasa da sağ olsun var olsun, allah yokluğunu göstermesin dediğim alet. şu an arka taraftan püfür püfür estirmekte.
seda sayan'ın marilyn monroe'ya özenmesi sonucunda beyaz bir elbise giyip eteğini marilyn'in bir fotoğrafındaki gibi havalandırmakta kullandığı alet.
bu aralar en yakın arkadaşımdır kendisi.
sıcaktan bunaltan havalarda ıslak bir tshirt ile karşısında durulduğunda mucizeler yaratan cihaz.
rüzgarı direkt olarak üzerinize geldiğinde, ciddi sırt, ense vs. tutulmaları yapıyor. endirekt olması daha iyi. tabii ki, o zaman yeterli serinlik vemiyor ama hiç yoktan iyidir.
fırfırik..
kışın yüzüne bakmadığım yazın ise yanından ayrılmadığım en kadim dostum.