bugün

her geçen yıl eksikliğini hissettiğimiz büyük yazar. kendisi bir insanın bedenen öldürülebileceğini ama fikren öldürülemeyeceğini, 16 yıl sonra yeniden beynimize nakşetmiştir.
(bkz: bir derin kalemşör olarak uğur mumcu)
türkiye2nin gelmiş geçmiş en iyi kalemlerinden biri.kaliteli kişiliğinin yanı sıra atatürkçülüğü ve demokratlığıylada bilinir.türkiyede gerçekten yaşanan oyunları dobra dobra,korkmadan yazdığı için bir sabah ansızın hain bir şekilde katledildi.birbirinden değerli yapıtları hala atatürkçü gençlere ışık tutmanın yanısıra bazı kesmin eline geçtiği anda parçalayacakları kitaplardır.fakat uğur mumcu atatürkçü gençlerin iinde sönmeyecek bir ışık ve rehber olarak yaşayıp yaşatılmaktadır. (bkz: kalpaksız kuvayı milliyeci)

vurulduk ey halkım unutma bizi...
doğumgününde saygı ve sevgi ile anılası bir güzel insan. duymasını umut ederek;

yiğidim aslanım
gün itibariyle doğum günü olan gazeteci - yazar.

nur içinde yatsın.
duygusallığı geçtim ama gerek bağlantıları, gerek araştırmacılığıyla türk basınında yeri doldurulamamıştır. ışıklar içinde uyusun.
bir şebnem ferah sarkısında da gecen bilgi sahibi olmadan fikir sahibi olmak teriminin yaratıcısıdır.
ahh ah nerdesin dediğim insan.
senin gibilere çok ihtiyacımız var. bak memleket ne hale geldi. şu ülkeyi yöneten insanların seviyesine bak. sevgili aydın insan.
bilginin bir önemi, ayrıcalığı kalmadı. artık önemli olan şey namus ve din bekçiliği. sevgili yetişmiş insan. çok özlüyoruz.
(bkz: aklı başında sagcının sevebileceği solcu yazarlar) bilgili ve cesur
döneminde tabuları yıkan, kabul edersiniz etmezsiniz bana göre türkiyenin gelmiş geçmiş en büyük gazetecisi idi. yazdıklarını bulurum sık sık okurum. onun kadar cesuru, onun kadar bilgilisi, onun kadar bu işin, vatanın cumhuriyetinin sevdalısı gelmemiştir. her şeyi bırakın onun kadar haksızlıkların üstüne giden biri gelmemiştir.

onun ölümüyle artık türkiye de hiçbir şey eskisi gibi olmadı. 7-8 yaşlarında çocuktuk hatırlarım, kalleşlerin nasıl katlettiklerini onun, faillerinin hala bulunamaması hıncı ile evet, türkiyede hiçbir şey eskisi gibi olmadı.

ayrıca bugünü aydınlatan günümüzde çoğu gazeteciyi, ayar manyağı yapan o enfes sözüyle, zamanın ötesinden onlara cevap vermiştir.
arada hatırlanması gereken fail-i meçhul.
öldürüldüğünde, bir ölür bin doğarız, hepimiz uğur'uz dediğimiz; ancak hepimiz bir uğur mumcu edemediğimiz adam...

amorti var, çeyrek var, belki küçük de olsa, bir ihtimal, bilemediğim bir yarım da var; ama tam bir uğur çıkmadı, çıkamadı, çıkaramadık, çıkarmadılar...

kimi öldüreceklerini iyi biliyorlar...

önemsiz not - şimdi çoktan geçmiş bir tarihte; ekşi'de bu satırları yazarken, dışişleri sayın bakanım babacan ve ab sayın başmüzakerecim bağış konuşuyor fonda... adı da egemen... ulusal program diye bir kavram geçiyor sürekli konuşmalarda...

konu ile alakası yok o neden ile (bkmynz: egemenliğin bağışlanması)...
"Biz, Ulusal Kurtuluş Savaşına ve bu savaşın yüce komutanı Gazi Mustafa Kemal Atatürk'e inançla bağlıyız. ilerici düşüncemizin odağına "Kemalist" düşüncenin kutsal bağımsızlık harcını koyarız. Ulusal Kurtuluş Savaşını benimsememiş düşünce ve akımlarla hiç ama hiç bağdaşmayız."

demiştir ve nede güzel söylemiştir... keşke şimdi aramızda olsaydında bize memleketi, mustafa kemal'i, solu, devrimleri, devrimcileri, halkların kardeşliğini tekrar tekrar anlatsaydın...
ne güzel söylemiş 17 sene önce, 17 sene sonrasını.

http://www.facebook.com/v...v=165815110052&ref=nf
GEORGE BUSH'UN hizbu't-tahrir'in adamı olduğunu ve hizbu't tahrir'in onu abd'nin başına geçireceğini bildiği için öldürülmüş adam.
burası türkiyenin açılımı olan insandır. yazıktır, günahtır, vicdansızlıktır. nasıl bir ülkede ve nasıl insanlarla yaşıyoruzdur.
Rahmetle anıyoruz. Ülkemizde ki gerçek aydınlardan birisiydi.
öldüğünde henüz ufaktım. ilkokul 2. sınıftaydım. ama hala haberin televizyondan verilişini, ankaranın o beyaz örtüsünü, babamın haberi izlerken ki telaşlını, hüzünlü vay be diyişlerini hatırlar gibiyim. rahat yatsın, huzurlu olsun demeyi isterdim ama hala aydınlatılmamış bi cinayetin ardından hatta daha da önemlisi aydınlatılmamış bi halkın arkasından pekte huzurlu olacağına emin değilim.
yaşasaydı büyük ihtimal gözü dönmüş ergenekon tertipçileri tarafından terörist diye tutuklanacak kişiydi.
allah ganbi gabi rahmet eylesin.
cinayeti aydinlatilamayacak olan yazar. cunku cinyaeti aydinlatmak demek devletin ic yuzunu gostermek, devlet cia iliskisini halkin gozunun onune sermek demektir.

ergenekon bile bu asamada 'yetersiz' kalir. bir kac yildir yapilmaya calisilan "devlet iyi ama arkasinda boyle ergenekon gibi haylaz cocuklar var, vallahi ne yapildiysa hepsi onlardan sorulur" kampanyasi bile buraya kadar gelemez. cunku ugur mumcu devletin gercek yuzunun aynasidir. bu devletin (butun kurumlari, sadece bir iki 'ergenekoncu' degi) halkin devleti olmadiginin kanitidir.

tipki bedri karafakioglu, muammer aksoy, abdi ipekci gibi...
sahsi kanaatim, emperyalizmin kopegi olmus bulent arinc gibilerine duzenlenecek olan suikast girisimlerinde yer alabilecegi yonunde olan yazar.
(bkz: özgür mumcu/#7018436)
artık tetiği çekenin kim olduğunu bilmesek de kimin, hangi güçlerin silahını doğrulttuğunu bildiğimiz, onlarca gaffar'dan, onlarca hrant'tan, onlarca çetin'den onlarca necip'ten onlarca uğur'dan sadece biri. Ruhu şad olsun.
(bkz: kemalistlerin uğur mumcu ya sahip çıkmaması)
varlıgıyla ülkeyi aydınlatan yokluguyla hüzünlendiren zat. insan cok sey bildigi için ölmesi ne acı..