bugün

bu muhteşem hikayenin film olacağını duyduğumda, ben de her mustafa kutlu sever gibi ve bu kitabın akıcılığına, duruluğuna hayran kalmış bir okur gibi çok heyecanlandım.. filmin çıkacağı günü sabırsızlıkla bekledim. hatta öyle ki filmi izlemeye başladığımda yaşadığım mutlulukla her hüzünlü sahnede biraz ağladım. tabii ki de ilk yarıda bu. sonra ise.. ikinci yarı.. tam bir fiyasko! o gül atma sahnesi neydi hele.. tanrım... üzüldüm ve anladım ki okumakla film olmalı mustafa kutlu'nun kitapları.. insan beyninde...
Kenan ımırzalıoglu nun kendıne bır kez daha hayran bıraktıgı, onunla can bulan fılm.
90 dakikalık filmlerin 3 sezon süren diziler haline gelmesine alışkın olan bu millete ters köşe yapmış filmdir.
zira en az 6 sezon rayting rekorları kırarak devam edebilecek bir dizi, iki saatlik harika bir film ile özetlenmiş gibi.
Bi türlü gidemediğim türk filmidir. Yönetmen bu filmi çektikten sonra mezun olmuştur.
tuğçe kazaz'ın iyi aile kadını profiline emanet durduğu filmdir ama belirtmek gerekir ki tuğçe kazaz'a rağmen güzel bir filmdir.
son zamanlarda vizyona giren türk filmleri arasında en iyisi olan film.
insanın içindeki umudu yeşerten bir film.
şahane film. oldukça kaliteli ve bolca hüzünlü. gişe sayılarına baktığımda 7 bin civarındaydı. film için oldukça az sayı ancak bu filmin kötü olduğunu göstermesin. ayrıca filmdeki bekçiyi dövmediginden dolayı sinir bürümüş iken karadayı dizisinde döverek yutkunmamızı sağlamıştır.
ilk çıktığı vakitlerde izlemiştim. hayran kalmıştım. şimdi filmin sonundaki ah bu gönül şarkıları'nı youtube'da filmin sahneleriyle klipleştirilmiş haliyle izlediğim de bile beni duygulandıran gözlerimi yaşartan filmdir.

insanın baba olası ve bir kadına deliler gibi aşık olası falan geliyor.

http://www.youtube.com/watch?v=r87swYZBaGs
tuğçe kazasın küçük rolüne takılı kalan filmdir. kadın öyle sırıtan bi oyunculuk sergilememiş sırf manken diye de ön yargılı yaklaşmamak gerekir. film on numara beş yıldız bir filmdi. uzun ama sıkıcı olmayan bi hikayeydi. babasına benzemeyen ama onu örnek alan bir çocuğun hikayesidi.
kabaca bir konuyu anlatırsın böyle heyecanlı heyecanlı sonra da "amaaaaan uzun hikaye" dersin. çoğu kez de yalandır zaten bu uzun hikaye.
begenmistim, guzel filmdi. Hic bunalmadan izledim. kufur ettim mudur bozuntusuna arada ama guzeldi.
az önce izlediğim film. ama ne film. üzüldüm, sevindim, heyecanlandım, ne olduğunu bilmediğim bir şeyleri özledim. tek kelimeyle harika.
güzel bir osman sınav filmi. içinde aşkı, cehaleti, doğruluğu, dimdik durabilmeyi, dostluğu, hasreti barındıran duru bir memleket hikayesi. herşeye rağmen hayata gülümseyip, dimdik durmayı bilen ali bey... ilk defa bir filmin jeneriğinin sonunu bekledim, jenerikteki şarkısıylada 12'den vurmuş.
anlatılmak istenmeyen bir olayı savuşturmak için uydurulacak isabetli bir bahane.
gerçek cevabı verirken iç yakacak noktalara temas edecekse, soru karşısında kullanılan alternatif cevaptır.
anlatılmak istenmediğinde uydurulan bahane.
Türk islamcı bir siyasal görüşe sahip olan mustafa kutlu'nun ali beyin sosyalist lakabına yüklediği olumlu anlamla beni şaşırttığı kitabıdır. Rakı-cuma-sadece sov icin kılınan namaza göndermeleride harikaydı. Güzel adamsın sen mustafa abi.
osman sinav filmi, mustafa kutlu kitabi. kitabi okumayanlar filmi cok begenmis olabilirler fakat ben kitabi okudugum icin filmde duygularin o kadar iyi aktarilmadigi kanisindayim. filmi begendim orasi ayri.
pek uzun soluklu , gişe yapamadı...
filmde dikkatimi şu çekti.

ne olur ne olmaz spoilerı.

--spoiler--
filmin adı uzun hikaye ve filmde sürekli "uzun hikaye" söylenmeye, dillendirilmeye çalışılmış ve bence iyi olmamış. bana itici geldi.

konu da sürekli bir havada kalmış gibi geldi.

bir de soru: her çocuk annesi ve babası gibi olmak zorunda mıdır acaba?
--spoiler--
arşivlik bir film.

hatırlıyorum da izlediğim salonda filmin bitmesine rağmen koltuktan kalkamamış öylece bakakalmıştım. film adı gibi uzundu gerçekten ama müthiş bir kurgu ve kenan imirzalıoğlu'nun harika oyunculuğuyla kısacık gelmişti.

" bu ülkede birileriyle arkadaş olabilmek için uzun vakit geçirmeye gerek yoktu " sözü ile bitirmiştir.
--spoiler--
Hani silah dedin ya... Bak, bu kalem; yazan bir elle buluştuğunda, şu dünyadaki en büyük silahtır... Hele kalem kelamın dik duran hâli olduğundan, daha da çok acıtır.
--spoiler--
senaryosundan oyuncularına kadar kesinlikle muhteşem bir filmdir.
insanı derin düşüncelere sevkeden film.