bugün

ekşinin her türlü kazandığı kıyaslamadır.
ekşi yine de edeplidir.

uludağ ,

(bkz: uludağ sözlüğün orospu çocuğu dolması) diye başlık açabilcek kadar çağ dışıdır.
ekşi+uludağ+itü vs inci sözlük şeklinde olması gereken versustur.
her ne kadar yazarları birbirleri hakkında ileri geri konuşsa da interaktif sözlükler arasında birinciliği paylaşan sözlüklerdir.
ekşinin başımızın üzerinde yeri, uludağ sözlüğün kalbimiz de yeri başkadır.

en güzel entryleri ben bu sözlük de girdim, bana en fırtınalı entrylerime ilham verdi bu sözlük ve yazarları, şaka yapmıyorum ciddiyim, ekşi marka olmuş bir sözlük orası ayrı bir yer bütün ünlüler o sözlük de olabilir ama uludağ sözlük candır.

not: bende yukarı da yazdıklarımı anlamadım ama neyse, arada sırada bana böyle şeyler oluyor.
yazarlar açısından uludağ daha bir tabana yayılmıştır. sebebi ise yazar alımının kolay olması görülebilir. konulara bakış çevremizdeki görülenlere daha çok benzer. ekşi ise entel takılmaya çalışanların çoğunlukta olduğu yerdir.

sözlük kuralları ve yönetimleri açısından ise tam tersidir. uludağ daha özgürlükçü yerdir. yazılanlara karışılmaz. belki zaafiyet gibi görülür ama doğru değildir. insanlar belirli bir kurallara göre yazmaya diretmek mantıklı uygulama değildir.
ekşide durum biraz daha farklıdır. özgürlükçü görünümün altında baskıcı yönetim vardır. aleyhlerine yazıları silerler ve yazar anında uçurulur. konulara her yönden bakışa izin verilir gibi görünürler. mahalle baskısı denilen şey devreye girer ve eleştiriye kapalıdırlar.
açılan başlıklara müdahaleler, edit istekleri gibi yazarlara müdahaleler çoğunluktadır. ayrıca belirli bir süre yazmama uçurulma sebebidir.
oralardan buraya gelmiş birisi olarak bunları söylemeye hakkımız var sanırım.
ekşi değerlidir.

(bkz: uludağ sözlük ün kendi yazarlarına değer vermemesi)
(bkz: EKŞi SÖZLÜK) (bkz: ULUDAĞ SÖZLÜK)
aslında ekşi sözlük daha çok fikirlere saygılıdır. uludağ sözlük moderatörlerinde pek yok bu saygı.
kendim için söylemiyorum sırf, zaten saygıyı hak edecek entryler pek girmem. ama genel olarak hak yenme durumu var.
ancak şöyle de bir gerçek var; ekşi sözlük'te eşcinseller ile ilgili bir entry girdim, bir saat içinde elliden fazla mesaj geldi. çoğu hakaret içerikli. beni destekleyenler de vardı ama desteklemeyenler de çoktu. bekliyordum aslında bu kadar çok mesaj geleceğini ama iş sadece mesajların gelmesiyle vuku bulur diye düşünürken birden silik yedim.

aynı entryi geçen günlerde uludağ sözlük'te girdim. yalnızca bir eksi oy, dört de artı oy geldi. dört tane de mesaj geldi. silik yeme, çaylaklık yada şikayet durumu falan hiç bir şey olmadı. garipsedim biraz. ekşi yazarları niçin eşcinsellerin üzerinde bu kadar duruyor anlamadım.
Biri daha çok bir %50'yi temsil ederken diğeri öbür %50'yi temsil eder.

Hangi yüzde elli olduğuna karar vermek sizin.
ikisinin de en beğenilenler listesine bakılarak fikir sahibi olunabilecek versus.
-birinde elit kesim mevcuttur, türk olduklarına dair şüphede kalırsın. çünkü kendi halkına karşı bu kadar uzak ve düşmanca tavır sergilemelerinin başka açıklaması olamaz.
-birindeyse her çeşit mevcuttur ama yine de kendini bir b.k sanan kesim daha popülerdir, el üstünde tutulur.

-birinde bilime engel olan tek şey islamdır. din-daha doğrusu islam- yazarların bilimde çığır açmasına ket vurmaktadır.
-birinde din önemlidir ama sadece öldüğünüzde cenaze namazınız kılınıp arkanızdan yasin okunacak kadar.

-birinde kültürel, sanatsal, bilgi içerikli, gerçek yaşama dair entry'ler, girilir, çoğunlukla keyifle okursunuz. çünkü ansiklopedik bir bilgi değil de arkadaşınızdan edindiğiniz bir bilgi gibi gelir okuyunca.
-birinde ise "sadece anket yapan", anketörlüğe yemin etmiş yazarlar yazmaktadırlar. öyle ki bir yandan uzun uzun, gerçeğe dair, aydınlatıcı entry'ler girersiniz ama altında "okumadım kardeş durumumuz yoktu" bakınızı verilir, sizi yazmaktan soğuturlar.

-birinde yazarların ne yaptığı bellidir.
-birinde ise dün sevdiğin, "bu yazar, sözlüğü adam eden yazarlardan" dediğin adam sapıtıyor.

-birinde, adamlar gündem değiştiriyor.
-birinde ise "kate upton un memeleri nasıl sağılır", "kelly brook un memesi kaç kg", "dincilerin recm edilmesi gerekliliği", "kemalistlerin çük kadar beyni var mıdır sorunsalı", "22 cm'e sahip olmayanlar ılıktır" gibi tecavüzcü coşkunvari, geleneksel 10-12 yaş arası ilkokul atışmaları tadında başlıklar sol çerçeveyi kaplamakta.

ortak noktaları ise:
-tüm yazarlar sevdikleri öldüğünde bile thrash metal dinlemektedir.
-tüm yazarlar hiçbir şekilde türk pop müziğinden parçalar sevmemekte.
-tüm yazarlar türk müziğini sadece duman'dan, şebnem ferah'tan, adı sanı duyulmamış birtakım rock gruplarından ibaret görmektedirler.
-hiçbir yazar direkt olarak popüler kültür ürününü beğenmez. sadece alternatifini gördükleri an buna bayılırlar. yine müzikal anlamda örnek verecek olursak; kimse rihanna'nın "man down"unun orijinal halini sevmemekte, cover'larını daha muhteşem görmektedirler. türkçe örnek verecek olursak, tarkan'ın eserlerinin bir başka rock'çı tarafından cover'larıdır.

bunlar ise sadece bir kısmı. başka bir başlığa daha yazmıştım buna benzer maddeler ama unuttum. neyse, yazının amacını anladınız zaten.

ama siz vermeden ben vereyim:

(bkz: okumadım kardeş durumumuz yoktu)
büyük bir ihtimal aşağıdaki bkz' da da yazılı olan farklardır.
(bkz: uludağ sözlük vs ekşi sözlük)
uludağdakiler bilgilerini konuşturan yazarlardır. ekşi sözlüktekiler duygusal hareket eden yazarlardır.
Ekşi nike uludağ nixe...
birinde yazarlar aramaya inanır. birinde inanmaz var olanı yeniden açar.

bu versus kaçıncıya başlık oluyor biliyor musun yazar kardeş?
ekşi entelleri iğrençtir ama arada zeki takliti yapabilir. burada zor o.
fazladır. ayrıca üstteki entry'de sergilenmektedir.

(bkz: bfik)
ekşi sözlüğe girmeyenin bilemeyeceği farklar. burası benim evim niye başka eve gideyim lan? evet.
ekşi kasıyor beyler. * *
biri dağdır, diğeri sözlük.
Biri ansiklopedidir, diğeri sözlüktür.
ekşi sözlükte vatan haini daha çoktur.

edit: tamam lan tamam burda da az hain yok.
biri ekşimiştir, diğeri içten içe çürümüştür.

ek: lafım çürük elmalara.
bi kere isimleri farklı.