bugün

bu sıcak yazın akşamlarında geceleri deniz kıyısında mehtabı izlerken hafiften melodileri dinlenesi bir çalgı.
uygun fiyatlı ortalama bir şeyler arıyorum bilenler yeşillendirsin.
nasipse çoçuğuma ilk doğum gününde alacağım müzik enstrumanı.
Sesini her duyduğumda hippi canlanıyor gözünde, kızılderili canlanıyor, karavan canlanıyor.
Küçük gitardır.
https://youtu.be/Rl6TNv2GX0g
Şoyle birseydir...
Wii music de hawaian stilinde melody, harmony ve chord da çıkan küçük gitar. Wii music iyiki var onun sayesinde öğrenmiştim bu gitarı. Normal gitar gibi aynen tahtadan sadece boyutu küçük ve ayakta elleriniz arasında çalınır, boyutu sığar.
sik gibi bi şey afedersiniz. sesi de sese benzemez açıkçası. eğitim diye para falan alıyolar bi de iyice komedi. lan ilk elime aldığımda çaldığım şey cowboys from hell di hacı sen ne anlatıyon allasen.
bende ukele ile ilgili şu güzel örneği sunayım.

The Ukulele Orchestra of Great Britain - The Good, The Bad and The Ugly
https://www.youtube.com/watch?v=pLgJ7pk0X-s
Ahan da bu
görsel

Ağabey askere gidince çöktüm azıcık.
ünlü futbolcu makalele'nin en sevdiği enstrüman.
istanbulda nereden temin edebileceğimi merak ettiğim öğrenmek istediğim güzel sesli çalgı.
felaket gereksiz bi alet. apple reklam müziği yapsın diye uydurulmuş sanki. bir tane bile klasik riff'i yok bunun lan. mesela mandolin'de losing my religion var olm. bu çok boş bi şey.
Yaklaşık 3-4 senedir çalmak istediğim enstürman. Ne yazık ki ne zaman ciddi anlamda param olsa almaya fırsat bulamıyorum. Doğum günü hediyesi olarak istemeliyim.
Her adını gördüğümde veya duyduğumda aklıma fransız futbolcu claude makelele'yi çağrıştıran müzik aleti.
(bkz: claude makelele)
türk müziği icrasında da kullanıldığını gördüğüm müzik aleti.

https://youtu.be/PFok4ZCX9_4
minik dostum. daha önce başka enstrüman çalmadığım halde 1 ayda kendi kendime öğrenebildiğim sevimli şey. öyle de kolay çalabilmek. isteyenler hiç düşünmesin hemen başlasın.
Yaklaşık 1 yıldır çalmaya çalıştığım enstrüman, hatta instoş ve yutupum da var bununla ilgili, bakmak isteyen olursa diye şuraya bırakıyorum :

instagram.com/nurcikyus

https://youtu.be/-3ZOFzXqJ3I
Okul öncesi çağdaki öğrencilerimin çoğunlukla “kukulele” dedikleri, 4 telli minik bir gitar türüdür. Çalması çok keyifli ve gitara nazaran bir nebze daha kolaydır. Şu an dünya genelinde de çok popülerdir...
Genellikle dört telli, gcea dizilimine sahip bir enstrüman. Sesi çok tatlıdır. Karantina döneminde oyalanayım diye Amazon dan 50€ ya Donner marka bir tane aldım ve de Açıkçası pişman oldum, keşke gitar alsaymışım dedim. Bunun en Baş sebebi de gitar için online envai çeşit materyal olmasına rağmen ukulelede öyle değil. Ukulele dersi alayım desen hocasını nerden bulacaksın? Gitar kursu ise her yerde var. Ukulele almak isteyenler gene alsın da sık akort kaçıran bir enstrüman onu söyleyeyim. Enstrüman alırken cidden başlangıç seviyesinde bile olunsa kesenin ağzını açmak gerekiyor, yoksa istediğin tıngırtıyı duymamak insanın müzik aşkını söndürüyor.

Ukulelenin Gitara göre artısı da kucuk, hafif olması.bir de tasarımı gerçekten çok şirin. insan elinden bırakmak istemiyor.

edit: ukulelenin benlik bir sey olmadigini anlayinca geri verdim. gitar aldim
Bu enstruman öyle sık sık akort kaçırmaz arkadaşlar. Herhangi bir telli enstrumanda da olduğu gibi şayet telleriniz yeniyse bu teller oturana kadar akort kaçıracaktır biliyorsunuz. bu çaldığınız sıklığa göre oturur. Kaldı ki bahsi geçen donner marka ukulele hiç de fena değildir. Tabii kullandığınız modeli bilemeyeceğim.
Öğrenmesi kolay mıdır merak ettirir. Müzik konusunda bir şeyler öğrenmek istiyorum ama en göz korkutmayanı bu gibi geliyor. Sevimli, neşeli notalarla evin içinde ufak dinletiler fena olmazdı. Zira duvarlarla konuşmaya başladım.
'Naydın, çalan yazardaşlar var mı merak ediyorum?
görsel
Ya bu çok tatlı bir şey... böyle minicik, çalarken elinden kayıyor sürekli. üstelik çalması da kolay. Aldığım gün dört şarkı çalmıştım. sesi de çok tatlı. yalnızca devamlı çalınabilecek bir şey mi emin değilim. oturup uzun uzun uğraşman gerekmiyor, o yüzden bir süre sonra sıkılıyorsun. Belki küçük çocuklara başka bir müzik aleti çalmadan önce öğretilebilir.