bugün

Nerde radikal düşünceden tip var adam yokmuş gibi seçip meclise yollaması.
Milli ülkü diye bir şeyin kalamamış olması. Bu da insanların bir arada yaşamasını, birbirlerine saygı göstermesini anlamasız kılar.
halkın dini kullananlar tarafından sömürülmesi.
cahillik ve kim iyi atarsa ona inanma.
demokrasinin keskin sınırları olduğunu düşünen bir kafa yapısıdır. bir soru sorulurken çoğunluk cevabı hazırlanan yasada sadece esin kaynağı olmalıdır. diğer cevap bir köşeye itilmemelidir. örneğin;
kapalı mekanlarda sigara içme yasağı içemezsiniz ile kapatılmamalıydı. içen insanın özgürlüğü kısıtlanmadı mı? peki bu özgürlükçü bir hareket mi oldu? hayır. bazı mekanlarda içilebilir kılınabilirdi. veya gerekli havalandırma sistemleri koşulları getirilebilirdi.
tıpkı fabrikaların gaz atıklarının filtrelenme standartları geliiştirilmesi gibi. hükümet belli bir sınır getirip belli bir miktardan fazla atık üreten fabrikaları kapattırabilirdi. ama yapmadı. çünkü büyük işletmeler, büyük paralar her zaman bir şekilde piyasa içine dahil edilmeliydi. fakat küçük işletmelerin yasakları asla etraflıca araştırma gerektirmez.

sonuç;
kurbağaların sıcak suya atılması gibi hissetmeden yavaş yavaş gördüğünüz zararları ve içinize çektiğiniz fabrika atıklarını fark etmiyorsunuz. fakat sizi birden sigara dumanı içine atınca kayıplar kafanıza dank ediyor.
aile terbiyesi. gerçi ilk önce ailelere terbiye vermek gerekir.
Ülkenin, öğretmenlerin elinden geçtiğini ele alırsak; Malesef eğitimcilerin işini iyi yapamamasıdır.

iyi eğitildik mi?
Eğitimciler iyi denetlendi mi?
Her şeye rağmen, eğitilmeyi reddeden bireyi ne yapmalı?
Bunları düşündük mü?
türkiye nin en büyük sorunu
pedofili sapıklar

başlıkları alt alta okuyarak ülke durumunu güzel bir biçimde tahlil ettiğime inanıyorum.
Eğitim sisteminin her yıl düzenli olarak değişiklik göstermesi ve yobazların çoğalmasına fırsat vermek .
Aklı sadece fesatlığa eren insanlar, gerici zihniyet, eğitimsizlik, olayları sorgulamadan yargılamak, körü körüne bir partiye bağlı kalmak, toplumu geliştirmek adına zerre uğraşmamak, kendi düşüncesine aykırı insanlara insan gözüyle bakmamak, her türlü pislik düşünceye sahip olup işine gelince müslümanım demek vs. daha sayayım mı?
bekarete verilen gereksiz onem.
Cahillik. Okumakla alakasi yok, yobazlik ve cahillik.
At gözlükleriyle inadına dünyaya bakmak , sonrada "ben modernim" denmesi.
göt kılları her kesimde olan göt kılları.
erkekçi düşüncedir.
kemalistlerdir.
En büyük sorunu, Tek ve büyük bir sorunu olmamasıdır.

Bir sürü küçük görünen sorunların birleşip voltranı oluşturmasıdır. Osmanlı da böyle böyle yıkıldı zaten.
orucu ne bozar ne bozmaz.
kürtlerin hayla yaşıyor olması.
Yalan,riya..
ülkenin %50'si için;
survivor.
ne olacak lan bu gönüllülerin hali, açlıktan sıçana döndüler.
formül belli hacı, sahra gitsin dertler bitsin.

diğer 50'si için;
(bkz: eğitim sorunu)
(bkz: gelir eşitsizliği)
(bkz: çözüm süreci)
(bkz: demokrasi)

vs vs.
cahillik olsa gerek. cahillik bir çok sorunu yanında getirir. halk cahildir yöneticiler atıp tutar ama halk yine de inanır mesela. halk cahildir yöneticiler basini ele geçirir haberleri istediği gibi yönetir ama halk bunu farketmez bile mesela. halk cahildir yöneticiler halktan aldığı parayla kendine saray yapar , itibarimiz arttı der halk ses çıkarmaz mesela. halk cahildir yöneticiler muhalefet partilerinin vaadlerine kaynak sorar, kendisine altından bardaklar yaptırır ama halk olsun der mesela...
(bkz: torpil)

(bkz: medyanın taraflı olması)

(bkz: eğitimin her geçen gün kötüleşmesi)
ninjalık.
cahillik okumama araştırmama karşı görüşe ani tepki tabularını yıkamama ama temel sebep okuma ve cahillik yani eğitim şart.