bugün

her şeyin reyting olmadığını bize anlatan dizi. 3-5 kişinin izlemesine rağmen halen yayınlanıyor. normal bir dizi olsaydı şimdiye çoktan yayından kaldırılmış, tarih olmuştu.

misyonerlik böyle bir şey.
türkan saylanın hayatını anlatan bir kanal d dizisidir.
fettoşun yaptığının yüzde birini çağdaş aileler için yaptığı, hatta bunu beyinlerini yıkamadan yaptığı için belli bir güruh tarafından sevilmeyen muhteşem kadının hayatını anlatan dizidir. ancak gerçek hayatını anlatmak yerine daha çok aşk hayatını anlattığı için beni küstürmeye başlamıştır. özellikle doğuda çevrilen bölümleri oldukça çarpıcıydı. yavaş yavaş gerçek hikayeyi izlemeye başlayacağız inşallah. özellikle dönem filmi olarak oldukça başarılıdır.
dizinin konusunun alındığı türkan saylan'ın kendisi kadar güzel ve kaliteli yapım.
geçen bölümde köyde yaşayan bir kadının uğradığı tecavüz* sonucu muhterem köy halkı tarafından hayat kadını olmaya itilmesini anlatan, bu gibi hala ülkemizde devam eden insanlık dışı zihniyetle mücadele eden bir kadının cesaretini, toplumun ikiyüzlülüğünü, kadının ezilmişliğini, çağdaşlaşmanın tek kurtuluş yolu olduğunu anlatan dizi.
gerçekleri anlattığı için doğru söyleyeni 9 köyden kovarlar zihniyeti ile sürekli yayın saatinin değiştirildiği, çamur atıldığı ve benim her daim favori dizim olacak olan yapım.
aldığım duyuma göre pek tutmamış olmasından dolayı 19. bölümden sonra ufak ufak çaktırmadan türkan şoray'ın hayatı ile devam edilecek dizi.
türkan saylan'ın tesettüre bürünüp dine yöneldiğine de değinilecek mi merak ettiğim dizi. ya da değinildiyse bilmiyorum, olabilir. sonuçta türkan saylan önceleri iyi bir insandı sonradan sapıttı.

not: "arkadaşın mı sanki?" diye soruyorlar. evet o benim büyük büyük büyük ninemdi. 176 yaşında öldü. bunu ilk kez burada açıklıyorum. *
yayında olan diziler arasında en kalitelisidir. uzun bir süreden beri ilk defa devamlı şekilde izlediğim tek türk dizisidir aynı zamanda.
--spoiler--
cihat hoca bildiğin house çıktı kafası atınca vicodin gibi dayanıyor ilaca.
--spoiler--
gittikçe güzelleşmekte olan dizidir. her hafta sabırsızlıkla beklenmektedir. özellikle ihtisas yapmaya başlamasıyla ne delifişek olduğu iyice belli olmuştur.
son bölümde birçok oyuncunun diziden çıkması dikkat çekmeye başlamıştır. fidan ve haydar, tuğruldan sonra turgut, leyla (en en sevdiğim karakter) ve gündüz, ali, turhan ve kocası, sevinç annesi ve kocası, anaaa, herkes gitmiş. neyse, cihat hoca yeter.
birara bayık bir aşk hikayesine dönüştürmüşlerdi, neyse ki düzeldi.
kanal d'nin reyting almamasına rağmen ısrarla yayınladığı dizi.boşuna kasmayın işte tutmadı dizi.gece 11'de verilen dizi tutar mı ?
cemaat pıtırcıklarının zoruna giden dizi. ailecek beğenerek izliyoruz beğenmeyen siktirsin gitsin kendi ideolojik kanalında bilmem neyin gözünü izlesin birader.
şu an televizyon ekranlarındaki en kaliteli yapım. sabah karşı 05.00'da olsa bile izlenir.
zararsız, sanılanın aksine herhangi bir siyasi mesaj içermeyen güzel bir dizi. geç saatlere almışlar diziyi yalnız. neyse ki ileri demokrat akp döneminde bunu bulabildiğimize de şükür.
reytinglerde düşük seviyede olduğundan 26. bölümü final yapacaktı. dizi yapımcısının önerisiyle finalin sinema filmi olarak çekilmesine karar verilmiş. cemal şanın yöneteceği filmde birçok tanınan sima da yer alacakmış. mayıs ayında vizyona girmesi planlanıyor.
(bkz: türkan filmi)
çok güzel konular işleyen hatta, siyaseti elinden geldiğince az yapan ama reyting adı altında bence iktidar kurbanı olan dizi.

önce günleri sonra saati değiştirilmiştir. ardından yine perşembe çok geç saate konmuştur. hiçbir bölüm kaçırmadan takip eden ben bile günlerini kaçırdığımdan bir kaç bölüm izleyemedim.

saçma kavak yelleri bile yıllardır bitmezken bu dizinin bu kadar kısa soluklu olması içimi yakıyor açıkçası.
züğürt tesellisi olarak sinema filmi çekicez deniliyor. Umarım sinemada büyük bir izleyici kitlesine ulaşılır. ayrıca sinemadan kazanılan para umarım Çağdaş Yaşamı Destekleme Derneğine bağışlanır.

aynı duruma kurban olan dizilerden biride bu kalp seni unutur mu.

edit: gelen eksilerden anladığım kadarıyla ölülerden korkan bir milletiz biz. bir diğer korkumuz (bkz: Atatürk)
benim tek anlamadığım arka sokaklar gibi bir dizi bile 200 bölümü devirirken bu kadar kaliteli bir dizi nasıl 26 bölümde bitirilebilir. gerçekten kanal d bu diziyi yayından kaldırmak için elinden geleni yaptı sonunda da başarılı oldu. helal olsun.
flashforward yaparak bitirilecek dizidir. uzun süreydi iyiydi.
az önce kanald de final frangmanı çıkan dizi. oturup ağladım sözlük.
(bkz: misyoner dizi)

aslında diziyi hiç izlemedim ama hayatı misyonerlikle geçmiş bir kadını daha başka nasıl gösterirler ki.
(bkz: cemal şan)
(bkz: koliba film)
bugün final bölümü yayınlanacak olan dizi. birilerine o kadar çok batmıştı ki bu dizi, artık hazırladıkları kınaları rahat rahat sürebilirler uygun yerlerine!
şu anda resmen ağlaya ağlaya izlediğim dizi. ulan ne kadınmış beee helal olsun. türkiyede 100 tane böyle inançlı, azimli ve idealist insan olsaydı atatürkün ütopyası gerçek olurdu(muassır medeniyetin üstüne çıkmak)

allah razı olsun türkan hocam. hakkını helal et bize. bilir bilmez konuştular hakkında. seni karaladılar. bizler pek bişey yapamadık. ölüm yatağında bile szi terör örgütüne üye olmaktan dolayı suçladılar, annenizin ecnebi olmasını sanki sizin suçunuzmuş gibi yansıttılar. bunları yazanlar, bu karaları çalanlar öbür dünyada nasıl hesap verecekler.

bu diziyi bitiriyorlar bu akşam ama yüreğimizdeki vefa ve minnet duygusunu hiç bitiremeyecekler!

nur içinde yatın...