bugün

türkiye cumhuriyeti devleti'ni ayakta tutan elzem unsurdur. fakat son yıllarda terörle mücadele ve irtica eylemleri karşısındaki tutumu ve basiretsizliği yüzünden en güvenilir kurumlar sıralamasında ciddi oy kaybı yaşamıştır.
üst kademesi kağıttan kaplan olan kurum. (süheyl batum'dan alıntıdır).
türk silahlı kuvvetleri tarihi, ordu içinde iktidar, egemenlik kurma mücadeleleri tarihidir.

1800'lü yılların ortalarını kerteriz alırsak, yönetim parçalanmıştır. saray idareyi maslahat mevki, yönetim zabitan.

o yıllar avrupa kaynayan kazan. burjuva demokratik devrimler çağı. imparatorluklar çöküyor yeni mini devletler doğuyor. sancı egemen. osmanlı adım adım trakyaya doğru ricat ediyor.

tanzimat, meşrutiyet kar etmiyor, çınar çürüyor. 31 mart garipliği, hareket ordusu babıalide.
önce muhtıra, sonra darbe. nazırlar kurşunlanıyor, padişah ev hapsinde, misafir.

mustafa kemal ateşe militer; enver damat, cemal paşa ve bürokrat talat ittihat terakki sayesinde iktidar.

muazzam savaş günleri, kemal çanakalede, daha sonra 7.ordu komutanı sıfatıyla orta doğu. yıldırım orduları başında son muharebeler.

yenilgi, görevle samsun yani anadolu. sivas erzurum kongreleri, meclis ve cumhuriyet.

paramparça imparatorluktan yeni bir devlet. tarihi başarı.

bu kısa gezintide, iyi günde kötü günde zabitan egemen.

kongrelerden başlayarak, ilk mecliste devam eden iktidar mücadelesi, asker ağırlıklı ve sivil uzantılıdır.

1924 ve takip eden yıllarda, yönetimin esası zabitandır. mustafa kemal cumhurbaşkanı, ismet paşa başbakan, mareşal fevzi genelkurmay başkanı.

savaş yıllarında omuz omuza savaşan ekibin önemli kısmı tasfiye edilmiştir. karabekir, ali fuat, tayyar paşa, refet bele mesela.

öte yandan idareye muhalif ittihat eskileri ki siviller de vardır içlerinde, ya asılmışlar, ya hapis yada sürgün.

meclisin salonunda hakimiyet kayıtsız şartsız milletindir yazarken oluyor bunlar. belediye hizmetleri sivil, ahaliden devşirme genellikle. esas egemenlik karargahın.

50-60 arası ilk sivil dönem. karargahı temsilen chp muhalefettedir. çok önemli olduğu iddia edilen, bence önemsiz, genelkurmay milli savunma bakanlığına karşı sorumlu.

zabitanın bir şekilde iktidarsızlığı, iç çekişmelerden ziyade iktidara nasıl geliriz problemini güne taşımıştır.

birbirleriyle haberli habersiz onlarca cunta. iktidar seçim zaferleriyle mest. tedbirsiz, aptallık derecesinde kendine güvenli. işaret fişeği 9 subay hadisesidir. üzerine gidilmez. muhbiri askerlikten atarlar. o kadro hemen hemen eksiksiz mbk üyesi. yani 27 mayısın yapıcıları.

iş başına gelen cunta, kadro itibariyle hiyerarşik değildir. yüzbaşıdan albaya, bir iki general.

türkeş cuntanın kudretli albayıdır. bir kısım komite üyesi chp ile rabıtalı. mbk, ülkeyi idareden önce kendine dönük iktidar kavgasında. 1960 kasımında sorun çözülür, türkeş ve ekibi tutuklanır. önceleri imha gündemdeydi, bilahare yurtdışına elçilik benzeri payelerle sürgün edilirler.

ihtilal günü korede görevli olan talat aydemir, komiteye dahil edilmez. albay rütbesiyle harp okulu komutanlığına atanır. sonun başlangıcıdır.

aydemir ve bir kısım arkadaşı, mbk'sine alternatif silahlı kuvvetler birliği (sbk) nam altında cunta teşkil ederler. ilk uyuşmazlık yassıada kararlarının infazında yaşanmıştır. idam kararlarının eksiksiz uygulanmasını talep ederler. uzlaşmayla sadece üç infaz yerine getirilir.

darbe sonrası ilk seçimler bekleneni vermemiştir. ap milletvekili seçiminde başarılı olurken, senato seçimlerinde birinci partidir.

sbk cuntası toplanarak bu şartlarda meclisin açılmamasını ve idareye el konulmasına karar verir. protokol katılanlarca imzalanır. imzalayanlar arasında dönemin genel kurmay başkanı cevdet sunay'da vardır. albay orgenerale imza attırıyor.

darbe çankaya protokolü ile önleniyor. cumhurbaşkanlığı her zaman ehemmiyetliydi, mbk ve devlet başkanı cemal gürselin getirilme isteği kabul görüyor. yani hakimiyetin meclisine sorulmuyor bile.

ap, profesör ali fuat başgil'i aday yapma fikrindeydi. albaylar otel odasında tehditle sorunu çözerler. adayımız soluğu avrupada alır.

inönü başbakandır, cuntanın farkındadır. tayinle kadroyu dağıtmayı planlar. aydemir ve arkadaşları buna vaziyet alırlar. ankarada ve istanbulda harekete geçerler, bakanlar kurulunu toplantı halinde kuşatırlar. süvari binbaşı fethi gürcan, aydemire danışır ne yapayım, aydemir bırak uğraşma iş bitti der ve aslında bu karar 22 şubat darbesini teşebbüs mertebesinde bırakır. inönü hava kuvvetlerini harekete geçirir, kara kuvvetlerinde tereddüt doğmuştur. inönü teslim olmaları karşılığında sorgulanmayacakları teminatı verir. birinci perde pazarlık neticesi kapanmıştır.

aydemir egosu maraz kişiliktir. sürgünden dönen türkeşle görüşür. darbe yapacaklarını ve kendilerine katılmasını teklif eder. 21 mayıs gecesi harp okulunu sokağa döker. radyoyu ele geçirir, ama nafiledir. teşebbüs bastırılır. bu kez pazarlık da yoktur. askeri mahkemede yargılanırlar, aydemir ve gürcan idam edilir. yüzlerce harp okulu öğrencisi hapis edilir. o yıl harp okulu mezun vermez.

1960-1965 arası işte böyle ordu içinde egemenlik savaşlarıyla geçmiştir.

1971 yılında benzer olaylar yaşanır. cunta savaşları. bu defa yükselen sosyalist mücadelesinin öğrenci kadroları da bir şekilde bu savaşların içindedir. meşhur 9 mart darbesi gerçekleşmez. cunta içinden ihbar edilmiştir. mit görevini yapmıştır. 12 mart'ta muhtıra verilir hükümete, hükümet aynı gün istifa eder.

cunta gerilemiştir. bizim çocuklar yalnızdır artık. denizler yakalanır, mahirler yakalanır, yüzlerce teğmen, yüzbaşı, albay tutuklanır ordudan atılır. idamlar infaz edilir, kartal askeri ceza evinden tünel kazarak firar eden mahirler imha edilir.

sene 1977, kanlı 1 mayıstan hemen sonra orgeneral namık kemal ersun ve bir kaç arkadaşı emekliye sevkedilir. iç egemenlik savaşı biter mi.

hiyerarşi bozulmuştur, hükümetin atama talepleri cumhurbaşkanı korutürk tarafından reddedilir. peş peşe generaller emekli olur. tarihin cilvesine bakın ege ordu komutanlığından emekliliğini bekleyen, bavulunu toplayan evren kara kuvvetleri komutanı olur. ardından genel kurmay ve darbenin başı.

işte dostlar zaman zaman kalem klavye, hakkında yazdığınız şanlı ordumuzdan kısa tarih.

yakın tarihi hep birlikte yaşadık. alışık olunmadık bir direniş karşısında sıkışan bir ordu, aslında savaşı, mücadeleyi, disiplini unutmuş bir ordu.

hep siyaset hep iktidar.

sona yaklaşırken balyoz vs.

evet son yaklaştı. bu ordunun değil musallat cuntaların nihayetidir. hayırlı olacaktır.

dipnot bağlamı birkaç not:

tekrar ediyorum genel kurmayın milli savunmaya bağlanması çok şekli.

iç hizmetlerden koruma kollama görevini kaldırarak muhtemel cuntalar, yakamozlar hatta darbeler önlenemez.

yargıda ikiliği kaldıracaksın. askeri yargıtay, askeri idare mahkemesi; geçmiş bütün sonuçlarıyla beraber tarihin kozmik odasına.

milli güvenlik kurulu, istişari makam olmalıdır.

yüksek askeri şura kaldırılmalı.

disiplinle ilgili askeri yargı, o kadar.

komuta kademesinin tayininden sorumlu hükümet.

kıta tayin ve terfiler, ait olduğu kuvvet komutanlığının.

oyak vs türden akçalı vakıflar, örgütlenmeler son bulmalıdır.

lojman vs. gibi hususların tabana yayılması.

silah alım satım dahil benzer ihaleler sayıştay'ın denetimine alınmalı.

istihbarat ağı merkezileşmeli.

vicdani ret tartışılmaya açılmalı.

savaş kaabiliyeti yüksek, makul sayıda insan gücü, er erbaş subay,

nasıl olurdu.
(bkz: 3 ekim 2008 şemdinli aktütün pkk saldırısı videosu)

bunu izledikten sonra artık miadını iyiden iyiye doldurduğuna kanaat getirmekteyim. yazık!
artık bir yeniçeri ocağıdır. yeniçeri ocağını bektaşiler ele geçirip mahvetmişlerdi, tsk'yı da chp'liler ele geçirip mahvettiler. yeni bir nizam-ı cedid şart. hatta şart oğlu şart.
akp tasfiye ederek kendi kadrolarını dolduracağı kurum.
geleceğe mesaj göndermek istiyorum sayın seyirciler, yaklaşık 3 yıl sonra, badem bıyıklı generaller göreceğiz.
demedi demeyin.
kendine yakışanı gene yapmıştır.

http://gundem.milliyet.co....2011/1440835/default.htm
belonuk taki karakol saldırısında , karakol daki kahraman 50 mehmetçiğe 10 saat yardım gönderemeyerek bizleri şaşırtmamış olan kurumdur.

10 saat... 10 saat... 10 saat...
kafamda çanlar çalıyor bunu düşündükçe. ulan ben şimdi çıksam götümü sallaya sallaya hava alanına gidip "siirt e bir uçak bileti" desem. onlarda hadi şanssız olayım "şu an biletimiz yok ,3 saat sonraya aktarmalı gidebilirsiniz" dese uçağa 5 saat sonra binsem herhalde 7-8 saate siirte varırım değil mi?

ha peki milyar dolarlık bütçesi olan , jetleri , heronları , özel komandoları olan tsk , neden acaba yakındaki karakollardan yardım yollamıyor?

allah bilir 10 saatte de varamamışlardır. pkk lıların cephanesi falan bitmiştir de o yüzden gitmişlerdir.
(bkz: ergenekon tertibi/#13275459)
tırsık bir ordudur, terör vs korkusuyla 90'ların yarısından beri erleri sivil kıyafetle çarşıya çıkarıp-serserilik ve piçliğin kralını yaptırıp, halkın askerden nefret etmesini sağlamıştır. dünyada erleri çarşıda sivil gezen böyle bir ordu yoktur.
sahip olduğu devasa teknolojik ve insan potansiyelini değerlendiremede kesinlikle çok yetersiz olan ve düşmanına korku salamayan bir ordudur tsk.genelkurmay başkanı halimiz kepaze bile diyosa ve son iki üç ayda bir gerilla örgütü karşısında aciz duruma düşüyosa diyecek bi şey yok...
format atılması şart olan kurum, bunun için cemaat operasyonunu beklemeleri ve hala da tam ayamamış olmaları acıklıdır, kendi içlerinde bir silkelenip toparlanmaları daha onurlu bir hareket olacaktı, geç kalındı.
kendini biraz demokratik zannedenlerin ilk saldırdığı kurumdur.
(bkz: askere düşmanlık yapan düşmana askerlik yapar)
ezberi bozmamıştır.

http://gundem.milliyet.co....2011/1450686/default.htm
emrine girmek zorunlu olmasa, toplamda kaç kişi kalacaklarını deliler gibi merak ettiğim kurum.

lan bari makarasına bir anket yapın gizliden.
Şahsen mensubu olduğum kurumdur.. Bu kurumda da hiçbişey dısardan bakıldığı gibi görünmemektedir..
böyle pitbul ruhlu komutanları bünyesinden temizlemezse yakında türk halkının güvenini kaybedecek olan kurumdur. bir insanı, gencecik bir insanı döverek, işkence ederek öldürmek ve ailesine dalga geçer gibi bir açıklama yapmak ne demek? pkk'dan mı kapıyorsunuz bu huyları nedir.
kişiyi vatandan milletten soğutan kurum.
adamı içtimaya geç kaldı diye neden öldürüyorsun sen?
atamam arkadaş ceza ver, süründür, ama neden öldürüyorsun?
ne yaptı bu adam, sizler gibi ihanet mi etti?

haberi fıratnews'te okudum ve utandım. vallahi billahi utandım.
cani dediğimiz adamlar götleriyle gülüyorlar bize.
ordunun içindeki o inanılmak istenmeyen kafa yapısını gayet iyi ortaya koydu bu olay.
allah rahmet eylesin, şehittir inşallah o asker.
türkiye nin yüz karasi.
(bkz: susan ve sineye çeken yüce türk milleti)
en milliyeçimizin bile artık kabul ettiği, baştan aşağı değişmesi gereken oluşum. ot yoldurmakla, kendi askerine eziyet etmekle olmuyor bu işler. birileri görsün artık.
dünyanın en güçlü beş ordusundan biri.
artık inandırıcı gelmiyor, değil mi?
şu günlerde yerilmemesi gerekendir. tsk'yı biraz daha hırpalarsak terörle mücadeleyi zabıta ekipleri mi yapacak?
yazmak suç, konuşmak suç, eleştirmek suç, analiz etmek suç.
-aman orduyu yıpratmayalım, aman moralini bozmayalım.
işte sonuç bugün ortada.

200-300 terörist, ağır silahlarla sınırı geçebiliyorsa; kusura bakmayın. ben bugün orduyu yıpratmak istiyorum.
19 ekim 2011 tarihi itibariyle, 24 şehit vermiş, ve kendi askerini, kendisine inanan insanları koruyamamış olan kuvvetlerdir. türk halkında olan eski güvenilirliği kalmamıştır.