bugün

görsel
dün her ne olduysa gelişmekte olan diğer ülke para birimlerinden pozitif ayrışıp dengeli bir seyir izleme başlayan para birimidir.
paranın değersiz olması önemli değildir, önemli olan ekonominin değerliliğidir. mesela bir tl 19 japon yeni. japonya'dan 19 kat gelişmiş mi olduk şimdi?
Yakında çöp daha değerli olacak TL den.
Suriyenin parasından bile değersiz olması yürek burkar.
Suriye, hindistan parasından daha değersizdir

Tek artısı üzerinde Atatürk'ün olması başka da normal kağıttan bir farkı yok ulan düşün artık bir sterlin aşağı yukarı 10 TL ediyor

Ben ingiliz olsam kesin ege, Akdeniz'de yaşardım aq.
artık dolar, euro vs hakkında bir şey yazmak mantıklık gelmiyor. hepsinin karşısından değer kaybettiği için, türk lirası başlığı altında değerlendirmek daha mantıklı.

abd de bir sürü olaylar oluyor. buna rağmen abd doları karşısında bile değer kaybetmekte.

an itibari ile dolar 6.82 euro 7.57 sterlin 8.39

türk liramızı bu hale getirenlere oy verenlere iltifatlarınızı gönderin.
Insanin zoruna giden para birimi.

Bugun ayıptır söylemesi tuvalet kağıdı aldık. *

24'lü paketi 8.50 pound civarı bir fiyata aldık indirimden. Sonradan farkettim ki 4 tanesu 1 pound ediyor. Yani 1 pounda 4 tane almış oluyoruz. Aynı poundla ben 8.73 tane türk lirası alabiliyorum. *

Yani kisaca paramız tuvalet kağıdından bile değersiz.

Ayıptır, yazıktır, günahtır...

Link: https://www.wilko.com/en-...5NiRBXsXcIP0aAl8iEALw_wcB
tüm para birimlerine ve emtinalar karşısında serbest düşüşe başlamış yine.

görsel
Ekonomisi yıkılma dönemi sscb den farksız olan bulgarların bile para birimi bizden değerli.
Arkadaşlar uyanın yarrağı yiyoruz aq.
artık değeri kalmamıştır.
artık ne olduğu belli değildir. ne kadar türk lirası bir insana yeter, piyasada neler yapabilirsiniz inanın bunları kestirmek çok zor artık. neden mi?

2018: doların aniden tavan yapmasıyla devalüasyon oldu, ürünlere ortalama %50 zam geldi.
2019-2020: yine ürünlere ortalama %20 zam geldi.

son 2 yılda toplamda %70 ortalama bir zam oldu.

peki son iki yılda asgari ücrete ne kadar zam yapıldı?

2018: 1800 tl
2019: 2000 tl
2020: 2300 tl

sadece :%21

açık ve net bir hesapla türk lirası son 2 yılda %50 oranında değer kaybetti. 2018 ocak ayındaki refahı yakalamak için asgari ücretin 3500 civarında falan olması gerekir. ki o parayla o dönemde hiç bir şey yapılmazken bir de günümüzü düşünün.. evdeki hesap çarşıya uymadı. maaş eve gelene kadar erir oldu. yanınıza 3000 lira alın ve 2 günü dışarıda geçirin, anlayamazsınız paranın nereye gittiğini.
eğer bu sanal monarşi ve totaliterizm devam ederse venezuella daki gibi paramızla kıçımızı sileriz.

bakın gürcistan.

bugün gürcistan 1 larisi 2.25 tl.

gürcistan oğlum alo?
1 Belarus rublesi 2.88 TL olmuş aq.
paramızın bu kadar değer kaybetmesinin ceremesini çok acı yaşayacağız. çok yakında a-z ye her şeyin fiyatı uçacak. zaten pahalıydı şimdi imkasız rakamlara gelecek. çomarlar ayasofya ile ilgili sanıyor bunu. ayasofya sadece tuzu biberi oldu. zaten aşağıya doğru gidiyorduk.
Türk Lirası Diğer Birçok Ülkenin Paralarına Göre Değerlidir. Yerli Üretim Arttıkça ve ihracat Yükseldikçe Değeri Artacaktır...
Olsun japon yen'inden daha değerli. Swh.
Rus rublesi'nden de değerlidir.
aklıma aykut elmasın lunapark vineı geldi. ölüyoz .mina kodoğoom!
Lidyalıların evlatlıktan reddettiği para türüdür. Zira kim değer kaybeden bir evlat ister?
uzun vadeyi bilemeyiz ancak kısa vadede Dolar / euro karşısında adeta bir kağıt olmaya mahkum para birimi.
her türlü döviz karşısında değer kaybeden ulusal para birimimiz...
uzun vadeyi bilemeyiz ancak kısa vadede ani 5-6 yıl içinde mucize olmadığı sürece değer kaybetmeye devam edecek olan para birimi.
merkez bankası azmış kudurmuş gibi basıyor, yağdırıyor.

hal böyle olunca millet çılgınlar gibi kaçıyor.
çok yakında basıldığı kağıttan bile daha değersiz olacak maalesef.