bugün

homer simpson tarzı bir karar verme mekanizması olduğunu düşündüğüm spor amcası. benziyor da lan!
asıl adı türkay şeren'dir ve bu isim kendisine atatürk tarafından verilmiştir. alman kicker dergisine "bir insan nasıl olur da bu kadar yükseğe sıçrayabilir" başlığıyla kapak olmuş berlin panteridir. aldığı sayısız ödüller, kazandığı kupalar ile türkiye futbol hayatına hem futbolcu, hem idareci olarak büyük hizmetler vermiş bir insandır. kendisi hakkında yorum yapılırken bunlar gözönüne alınarak saygılı olunmalıdır.
bi boktan anlamayan yüzlerce spor yazarından bir tanesi.
ali sami alkış: turgay abi bak sana bişey söylim mi?
turgay şeren: tabi söyle,
ali sami alkış: yönetim dese ki ali sami alkış ı sahaya sürüom arkadaş, libero oyniicak dese adam sesini çıkarmicak yav
turgay şeren: ya yok ebesinin .. yaaa ııı...aaa...ıaıa.. olur mu ööle şey ya yanlış bişey yaaa olur mu...
spor yazarı ile uzaktan yakından alakası olmayan, futbol yorumculuğu ise tartışılan eski kaleci.
izledim ve kararımı onadım.
trt 1 kanalı nda haftanın yorumu :
- sayın şeren haftalık bir değerlendirme yaparmısınız? bjk- fb maçı hakkındaki görüşlerinizle başlayalım isterseniz?
- yöneticilerimizin beyanatları doğrultusunda istenmeyen hakem olan kuddusi müftüoğlu maça atanmıştır. maçta büyük yanlışlar yapmıştır kuddusi, kuddusi gerçekten iyi bir hakem ama...
- sayın şeren kuddusi değil, ismet arzuman.
- ismet büyük hatalar yapmıştır maçta. gs talihsiz bir gol yemiştir. kalli takımı iyi oynatmadı.
- efendim bjk fb maçı nı bitirelim gs ye geçeriz.
- bjk li yöneticiler ayıp etmişlerdir. kuddusi hata yapabilir, ama paf takımla çıkmak neden? gs nin golü nün öncesinde faul vardı..
- efendim kuddusi değil, ismet arzuman , sporseverlerimiz yanıltmayalım. peki gs yi nasıl buldunuz?
- gaziantepspor taş gibi takım. ersun yanal lı ts çıkışa geçecektir. sivasspor lu oyuncuları tebrik ediyorum. ayrıca deplasmanda kazanan vestel manisa yıda kutlamak lazım. konyaspor yeni hocası hikmet karaman la üstüste ikinci galibiyetini de aldı.
- efendim hikmet hoca ankaraspor da. ünal karaman ı kastettiniz herhalde.
- gs istekliydi, ama çok kaçırdı gaziantep.
- teşekkürler sayın şeren.
- bende ismet arzuman dan özür dilerim, iyi günler.
not: seyredilen program aynen aktarılmıştır.
homer simpson'un babasına benzeyen , galatasarayve milli takımın yıllarca kalesini korumuş , berlin panteri olarak ünlenmiş , italya da top koşturmuş eski futbolcu , şimdi ki telegol programında yorumculuk yapan zat-ı muhterem.
o* olmasaydı, bugün, hayretle karşıladığımız başlıklar altına "yok ebesinin .mı ali sami" diye hayretimizi dışa vuracak bkz'ler veremezdik.*
maalesef yıllarca galatasaray ve milli takım kaptanlıgı yapmış bir kaleci olarak değil, milyonlarca genç için ali sami ile yapmış oldugu ebe diyaloguyla hatırlanacak eski kaleci.
berlin panteri. türk tarihinin en iyi kalecisi.
galatasaray'ın şampiyonlar ligi maçlarından önce star tv'deki maç öncesi programlara filan katılırdı ahmet çakar ile beraber ve hakemle ilgili şöyle diyaloglar geçerdi.

s: sunucu
a :ahmet çakar
t: turgay şeren

s: hocam hakem hakkında ne düşünüyorsunuz?
a: çok disiplinli bir hakem. kolay kart verir, sertliğe prim tanımaz...
s: turgay abi siz bir şey söyleyecek misiniz?
t: şimdi bunun babası da hakemdi. hiç unutmam bizim bir maçımızı yönetmişti......
pileysıteyşına piley istasyon, inzaghi'ye ingazi, simone inzaghi'ye bizim ingaziye (filippo inzaghi) ne çok benziyo dimi güntekin demişliği vardır.
o değil de, iyice özlediğimiz insandır kendisi. şöyle bir diyaloga şahit olmuşluğum var:

bir şampiyonlar ligi maçında yorumcuydu ve maçı güntekin onay sunuyordu.
güntekin onay : evet sayin seyirciler roma-real madrid macinda real madrid 1-0 öndeydi roma 1 gol atti. dakika 64 sayın seyirciler.
turgay şeren : 1-1 mi oldu?
turgay katildigi spor programini tanimlarken....
"yani bizim programda sadece futbol konusulmuyor futbol basketbol tenis voleybol hentbol su sporlari...anlayacaginiz tam bir futbol soleni..."
Güntekin Onay: Sayın seyirciler şu an aldığımız bir habere göre Konyaspor'un teknik direktörü Tevfik Lav geçirdiği trafik kazası neticesinde hayatını kaybetmiş.
Turgay Şeren: Ya bunu bırakın şimdi de, Gassaray güzel oynadı ama di mii?
geçen seneye kadar hakan şükür ve rüştü'den genç yetenekler diye bahseden amca.
turgay seren: manchester da az takim degil..bir adam var onlarda misteroc mu ne?
sunucu: van nistelrooy..
turgay seren: o ne bicim bir sey oyle yaa...
zamanında bombalar ötesi şöyle bir diyaloğuna denk gelmiştim:

-yalnız şu 8 numaraları arap olembe mi ne çok iyi oyuncu bu. kaç yaşında bu?
-21
-olsun, çok iyi oyuncu, di mi güntekin ?
canlı yanında ali sami alkış'a 'ebenin amı ali sami' diyen berlin panteri lakaplı eski galatasaray kalecisi.
ahmet çakar'a ithafen, ''ahmet'in düdüğüne saygılıyım'' demiştir kendisi.
tam adı türkay sabit şeren olan ve adı atatürk tarafından konulan spor yazarı ve eski galatasaray kalecisi. babası sabit şevki şeren, atatürk ve inönü'nün özel kalemi olmuş, 1944'te inönü tarafından görevden alınıp ağrı kaymakamı yapılınca inönü'ye kızıp 24 mayıs 1946'da daha sonra kapatılacak türkiye sosyalist işçi partisi'nin kurucusu olmuştur.
150 bin kişi önünde oynanan almanya - türkiye maçı sonrası , berlin panteri ünvanı kazanmış kişi.
hsbc bankasına hasebece bank dediği de görülmüştür.
(bkz: di mi güntekin)
fi tarihinde kadıköy'de fenerbahçe'nin oynadığı bir lig maçında; o dönemlerde hep galatasaray'ı yerip fenerbahçe'yi övmesinden ötürü, adına ''turgay kaptan döndü, siz de dönün'' pankartı açılan tv yorumcusu.
biri üşenmese de o fotoyu bulsa...
zamanında reklam yıldızı bile olmuştur.

`http://2.bp.blogspot.com/...1600-h/turgaycocacola.jpg`