bugün

Bu kadar vicdansiz ve gercekci bir yapim olamaz. Hayatimda izledigim en gercekci,en acimasiz,en fazla aglatan dizi. Bu amina koduğumun üç günlük dümyasinda,iyi insanlarin hicbir zaman bir yere gelemeyecegini gözümüze sokan yapim.
Ecnebi behzat ç si diyebiliriz.
tüm zamanların gelmiş geçmiş en iyi kısa dizisidir. bu diziyi izleyip "beğenmedim" veya "iyi sayılır" diyen adamla ben muhabbetime bir sınır koyarım. seviye saptama sınavı gibidir.
güzeller güzeli, saflık duruluk abidesi, bakmağa kıyamadığın, yaratılmış en tatlı kadın olan rachel mcadams'a dirty bitch rolü verirsen tabi ki de oyunculuğu göze batar.
2.sezon 1. Bölüm itibariyle diğer sezonu aratmayacak kalitede olduğunu göstermiştir.
https://www.youtube.com/watch?v=WN6J6cJLDOk
Güzel dizidir. Beğenmeyen kubrik izlese de beğenmez, tarkovski izlese de beğenmez, finçer izlese de beğenmez.

Sadedir, sorgulamaları iyi yedirmişlerdir. Kesmeden çektikleri bir sahne vardır. Onu fark etmeyen adam tabi beğenmez.
sağda solda bı kadar konuşulduğunu görünce dayanamayıp "neymiş lan bu true detective bi açıp izleyelim bakalım" diyip 15 dakika dayanabilmiş, bir 15 dakika daha mühlet verip yine bir bok anlayamamış, muhtemelen kitap okuma kültürü olmayan, sabırsız, hollywood çocuklarının zoruna gitmiş dizidir.

bari bir sikim anlayamadım, gidip sözlükte bok atayım da rahatlayayım demek.. bilemedim şimdi.

ha unutmadan, atv'de manyak bir dizi başlicakmış kanka benden söylemesi :(
https://www.youtube.com/watch?v=xg2jXDINve0
ikinci sezonu da gayet iyi aslında ama bu dizinin en büyük şanssızlığı harika bir ilk sezon performansıdır.
beklentiler o kadar yükseldi ki yayınlanacak diğer tüm sezonlar, ilk sezonun altında ezilecektir.
gene dikkatle takip ediyoruz. o ayrı.
https://www.youtube.com/watch?v=qiU17hVp1lg

kaç paket sigara gitti şu videoya be. feda olsun.
Breaking bad'e bayılmış ve polisiyeyi ayrı bir ilgiyle takip eden biri olarak gereksiz yere övüldüğü kanaatinde olduğum dizi.

Uzun zamandır izlenecekler arasındaydı. ilk sezonu izledim ve biraz önce bitti hatta.

Dizide oyunculuklara hiç sözüm yok, efsane. Senaryo ve işlenişi de oldukça iyi. Bu konuda tek kötü şey dizinin yavaşlığı. Bu kadar yavaş ilerlemek zorunda değildi bence. Onun haricinde spoiler vermeyeyim ama sonunda ciddi bir bok çıkacak diye "lan ne olabilir, yok lan bu da olmaz çok klişe" diye seksen şey düşündükten sonra sikimsonik bir şekilde hikayenin bitmesi beni derinden üzdü gerçekten. Başarısı evet var ama hikayenin derinliği yokmuş bunu anladık ve bu kötü bir şey benim için.

--spoiler--

Ya amk hikayenin son sahnesinde rush midesinden bıçaklanıyor vıcık vıcık bıçak bi öyle bi böyle içeride tavaf ediyor, adam 3-4 kafa darbesiyle amk pandasını yere deviriyor. Hadi devirdin diyelim, yüzünün yanık olması muhabbeti uygulama açısından çok tırt olmuş. Hikayedeki o adamın tasvirleri yok öyleydi yok böyleydi diye. Sonunda yanağı ve dudağının bir kısmında ufak yanıklar var. Sikerim öyle olayı yani afedersin.

Yine aynı sahnede rush'ın parlattığı body'si (adamın adını hatırlayamadım amk dava arkadaşı işte) göğüsüne balta yiyor ve en sonunda gelen polislere "buradayız" diye hayvan gibi bağırabiliyor.

Ayrıca ilk sezon ikinci bölümdü yanlış hatırlamıyorsam, bu evli iki çocuklu adını hatırlayamadığım abimizin manitasıyla bi fantazisi var. Manita bunu kelepçeliyor fana. Sonra ortaya çıkan göğüsler efsaneydi, bu kadarını beklemiyordum. Resmen asılasım geldi amk tekrar tekrar izledim sahneyi asdfsd.

--spoiler--

Neyse bunları boşverelim. Diziyi yermiyorum, iyi çalışmışlar ama "bana göre" çok tercih sebebi olabilecek bir tür değil. ilk sezonun finalinde hikayenin bu kadar garip sonuçlanması beni üzdü, onu belirttim zaten.
yeni başladığım, ağzım açık izlediğim dizi.

vay amk diyorum, adamların yaptığı diziye bak. türk dizi yapımcıları resmen dizi diye bizi sikiyorlarmış meğerse.

metyu mekkonuhey sen nasıl bir adamsın amk.

özetle mutlaka izlenmesi gereken dizidir, kalite akıyor her yerinden.

ilk sezon bittikten sonra gelen edit: nazar ettik yeni sezon dizi yarrağa bağladı, zerre izleyesim gelmiyor.
uykumu getiren ama başından kalkamadığım dizi. böyle sıkıcı gibi geliyor ama bir bakıyorum bitmiş güzelde bitmiş falan.
ikinci sezonda baştan aşağı değişen oyuncu kadrosu ile beni hayal kırıklığına uğratan dizi. ilk sezondaki karakterleri hatırladıkça kendimi ikinci sezona daha da yabancı hissediyorum. hala çok kaliteli bir yapım ama artık true detective değil sanki, başka bir gerçekçi polisiye.

dördüncü bölümde kaldım. bitirmek istiyorum ama aylardır izleyesim gelmedi. belki de bir gün kafama esecek ve bütün bölümlerini silip, diziyi kökten terk edeceğim.
düz bir adamın zevk alamayacağı dizi. öyle ki izlerken detaylara dikkat etmeniz gerekiyor. aksiyondan ziyade daha çok dramın ağırlakta olduğu bir yapım. Rustin Cohle karakterine hasta olunabilir. ama ne yazık ki aynı ikinci sezonda sıçmış dizidir kendileri.
matthew mcconaughey li olan bölümlerinden sonra izleyemediğim dizidir.
izlediğim sayılı dizilerdendir.

müzikleri ise apayrı, her zaman dinlenir, şu anda olduğu gibi.
https://www.youtube.com/watch?v=vla-8D_U_Po
yeni sezonu dört gözle beklenen dizidir.
3. sezonunu merakla beklediğim dizi. o kadar harikadır ki sigara içişinizi, müzik zevkinizi ne biliyim hayat felsefenizi bile değiştirebilir.
muhtemelen 3. sezonu olmayacak dizi. üzücü.
özlediğim dizidir. bitti demeyin üzülürüm.

yollarını gözlüyorum. şimdilik müzikleri ile kendimi avutuyorum.
3.sezonunun ne zaman başlayacağına dair hiçbir bilgi bulamadığım dizidir.
Ilk iki bölümü izledim gayet güzel dizi. Bu arada introsu eskiya dunyaya hukumdar olmaz ile nerdeyse birebir aynı. Artık kim kimden caldiysa derdim ama ikisinin de çıkış tarihi belli.