bugün

Türk toplumunun önemli bir kısmının anlayamadığı kavram.
Trol, iskandinav mitolojisinin çirkin ve kötü yaratıkları. Bizdeki gulyabani gibi. Bugün gulyabaniye çocuklar bile inanmadığından kelime anlam değiştirmiş; internetteki görevlilerin ismi olmuş. Trol birlikleri dışa karşı kullanıldığı gibi diktatörlüklerde veya diktaya doğru yol alan rejimlerde, muhaliflere karşı da kullanılıyor.

Rusya onlara neredeyse Batı standartlarında maaş veriyor.

Biz ve Rusya gibi refah seviyesi düşük ülkelerde ayda 2 bin dolar büyük para. Düşünün, masa başında oturup, internette trollük yaparak ayda 12 bin TL almak istemez misiniz? Rusya’dakiler ingilizce konuşabiliyor ve ABD seçimlerini etkileyecek kadar Amerikan iç siyasetine hâkimler. O zaman 2 bin dolar az gelir. iddia o ki, Trump’ın beklenmedik başarısını Rusya merkezli bu trol ordusu sağlamış. Hata oldu. Ordu değil, resmî adları tugay.

Rus internet Tugayı’nın Çin’deki karşılığı 50 Sentlik Ordu veya 50 Sent Partisi. Attıkları her tweet için yarım yuen alıyorlar diye onlara bu isim verilmiş. Ancak bu pek doğru değil. Çünkü Rusya’dan farklı olarak Çin trolleri Çin içinde ve Çince trollük yapıyor. Dolayısıyla onların öyle özel bilgi ve kaabiliyete sahip olması gerekmiyor. Bu işte daha ziyade devlette çalışan memurlar çalışıyor. Trol mesajlarının toplamı yarım milyarı geçmiş. Atmaya devam ediyorlar: Uygurlar çok mutludur!

(bkz:https://www.karar.com/yaz...ikte-iyi-para-var-1547929
görsel
Yüzüm her resimde karanlık karamsar bir çizim.

Ben kimim ki bilmemekteyim hayat kızgın boğa ben kırmızı pelerin...
en sevdiğim troll... (bkz: karl power) denen bir adam... sene 2011
adam mençıstır yunaytıt forması giyip... maç başında fotoğraf çekilirken kaynak yapıp foto çektiriyor.

resimde... ayakta, sol en başta... sayın bakiiim sahada kaç kişi var?

görsel
her sözlükte kalitelisinden en az bir tane olması gereken internet canlısı. aptal olanları hiç çekilmez.
bfme de sauron'un kulesini yıktığımız bölümde bolca spawn olan ve frodonun bile kesebildiği yaratıklardır.
Bir knight online yaratığı. içerisinden potion of soul, glave, bus, gibi itemler çıkmaktadır.
Analarına küfür ettirmekten zevk alan ruh hastası bir ilgi budalası bir kitle.
Komik değil sinir bozucular.
ortadünya mitolojisinde, kötücül ırklardan biri. normalde vala olan melkor, kendisi bir ırk yaratma becerisine sahip değildi ve diğer valar'ın yarattıklarını bozarak, işkence ve büyü ile mutasyona uğratarak ırklar üretebiliyordu. mesela ilk uyanan elflerden bazılarını kaçırıp, işkence ve kötü büyüler ile ork ırkını oluşturdu, trolleri ise nasıl oluşturduğuna dair bir bilgi olmamakla birlikte, vala olan yavanna'nın yarattığı ağaçları güden entleri dönüştürdüğü düşünülmektedir. zekaları düşük olmakla birlikte, ağaç büyüklüğünde ve güçlü yaratıklardı. hobbit kitabında bilbo'nun karşılaştığı 3 trolle bakılırsa, isimleri, hatta soy isimleri olduğu, bu da bir aile ve soy yapılarının olduğu anlamına gelir ancak, malum j.r.r. Tolkien, elli bin defa kitaplarda değişiklik yaptığı için, bazı şeyleri güncellemeyi gözden kaçırmış olması muhtemel.
Bugün once upon a time batu adında en bok ve mal versiyonunu gördüğüm yazar türü.

Adam minicik bir yavru kedinin öldürülmesi videosunu paylaştı ve dalga geçti.

Yuh ulan yuh...
daha çok malum zihniyetli kişilerde oluşan durumdur. net..
Malum siyasi görüşe yaranmak için ücretli veya gönüllü olarak siyasi propaganda yapan işsizlere takılan lakap. Biri de kuzenimdir. Kendisinin uydu alıcılar ile ilgili çalışmışlığı vardır. Koyu muhalif bir annem ve koyu iktidar yanlısı bir babam var. Annemin bahçede izlediği televizyonda bazı kanallar bulunmamakta. kuzenimden, yani kendi öz yeğeninden Halk tv, ulusal kanal gibi kanalları kurmasını ister. Kuzenim " komunust kanallar onlar nabacan onları " der. Utanmaz, üzerine " bunun parasını eniştem vermiyor mu ? Ona emekli maaşını kim veriyor ? Akp vermiyor mu? " diye geveler.

Sözün özü, troll'ler kuzenim gibidir. Kendileri veya ana babaları akp yalayıcılar olup, sadece ve sadece akp sayesinde bir yerlere gelebilmiş insanlardır. Hükumet ile devlet kelimelerinin arasındaki farkı bilmezler. Cahillikleri bu noktadadır. (kuzenimin babası yani dayım ben küçük bir çocukken kantin işletirdi. Birkaç yıl önce emekli olmadan evvel orman işletme müdürlüğünde sendika başkanlığı yapıyordu. Düşünün.)
az önce twitırda haklarında yazılmış bir twit dizisi okudum vay ki vay...ismi lazım değil bir siyasi parti , gençlik kollarındaki kişileri organize edip algı yaratmaları için sosyal medyada çalıştırıyormuş. tabi ki bu hesaplar sadece algı yaratmak için kullanılmıyormuş.popüler ve muhalif kişilerin twitır hesaplarını spamlayıp kapatmaktan, takipçi satın alıp istedikleri gündemi yaratmak gibi tonla şey yapıyorlarmış. ben bu ekibin uludağ sözlükte de aktif olduklarını düşünüyorum. bu kadar çok trollün varlığı başka bir şeyle açıklanamaz.
trollükte her türlü aynı nerede eski troller diyenlerde trolldür merak etmeyin burada nasrettin hoca yok.
Nerde o eski troll ler aq.

mal kaynıyor artık buralar.
Başkasına hiçbir şekilde laf atmadığı halde, kendi görüşünü belirten kişilere zıt fikirli kişilerce takılan lakap. daha önce de benzer bir olay yaşadım. kendim hakkımda bir tanım yazdım. ne kimseye laf attım ne de imada bulundum. ancak ne gariptir ki durduk yere ve zorlama ile üstüne alınıp da bana troll diyor birileri. yani demek istediği şey "ben nasıl düşünüyorsam sen de öyle düşünmek zorundasın. aksi halde ya trollsün ya düşman"

bu mudur hoşgörü? bu mudur hümanistlik?
bir an önce silik yemesi gereken vasıfsız kişiliklerdir.
normal bir üslup ile entry yazsa yazamayacak, yazsa dahi kimsenin sikine takmayacağı tipler bunlar. düz yazarlığı deneyip bir bok olamamış silik kişilikler.

tabi ilgi orospuluğu da olunca nasıl ilgi çekerim diye düşünüp başlıyorlar entry sıçmaya.

bunun adı tam olarak entry sıçmak.

bunun 2 sebebi olabilir diye düşünüyorum ben. öncelikle yönetimin niye bu trollere izin verdiği çok belli. troller tepki çektiği için insanları sözlükte tutuyor ve sol frame akışını sağlıyor. yönetimin sesinin çıkmama sebebi bu. hatta takip ederseniz trolleri düz yazarlardan daha çok sevdiklerini anlarsınız. hatta bunun için başta oytunkaran olmak üzere bir çok yazara ufak tefek paralar verildiğini de biliyorum.

diğerleri ise trollerin ayrıcalıkları aldıkları yapay ilgiye sebep basit taklitçiler. zaten taklit ettiği insanlar da basit, haliyle basit taklitçi olmaları da çok normal.

neyse çok değil 1 yıl içerisinde burası connected misali izdivaç ve bir troll yuvasına dönecek, zamanla normal insanlar elini eteğini çekecek buradan. o zaman zall bir şeyler yapacak ama geç olacak.
Ortalık karıştırmak amaçlı yazı yazan kişi. Aslında troll olan bir kişinin asıl düşüncesinin ne olduğunu anlamak zordur. Çünkü troll de bazen kendi düşüncesini yazar.

Faydası yoktur troll olmanın. Sözlük ortamlarında sonu gelmeyen çaylaklıklara neden olur. Siliklere neden olur.

Biraz troll olarak tanınan bir yazar olarak, radikal bir karar alıyorum ve troll olmaktan vazgeçiyorum. Az ve öz yazmak tercihim olacak bundan sonra.
(bkz: trolljegeren)
Trolllük yapan kimse.

Çok düşündüm.
internet'te insanların keyfini kaçırmak için uğraşan kişi. forumlar, bloglar, sözlükler gibi çevrimiçi topluluklarda kasten alevlendirici, konu ile ilgisi olmayan mesajlar göndererek okuyucuları sinir eder.
troll şu dur ki: neydi hocam, ya biliyordum gerçekten okumuştum inanın birden sorunca siz of ya yine eksi.
hangi psikolojiyle, hangi motivasyonla yapıldığını öğrenmek istediğim, asla anlayamadığım insan çeşididir. bir insan yıllarca olmadığı biri gibi nasıl davranır, hiç bir çıkarı olmadığı halde neden negatif düşüncelerini aktarmaya vakit harcar, bundan ne elde eder... cidden anlamakta zorlanıyorum.
Tepkilere cevap vermez asla.