bugün

herhangi bir amaçtan dolayı tutsak edilen kişilerin toplanıldığı,insan haklarının ihlal edildiği,insan kümesine benzeyen yer.
(bkz: arbeit macht frei)
Polonyada soykırım müzesi olarak kullanılan binalar...
hitler'in ikinci dünya savasinda yahudileri toplattigi, insanliga sigmayan esir kamplari. bunlardan birine gidip yüzlerce insanin yikanma bahanesiyle bir odaya tikildigi ve sonrasinda zehirli gazla öldürüldügü gaz odalarini, insanlarin yakit olarak kullanildigi firinlari ve zorla calistirildiklari sartlari görmek gerek. kanimca almanya'da görülmeye deger tek seydir.**
"bu gecede burdayız" diye devam edilebilecek,izci emir cümlesi.
(bkz: auschwitz)
eğer ölüm kampları demek istiyorsanız bu kamplar değildir, onlar extermination camps olarak bilinen ölüm kamplarıdır. bu kamplarda zorunlu çalıştırılan alman asiler, eşcinseller gibi alman nazilerinin yok etmek istediği insanlar çok zor koşullarda çalıştırılmaktaydı.

auschwitz gibi kamplar hakkında genel bilgi için; (bkz: extermination camps)
Toplama kampları uygulamasını Boer savaşında ilk kez ingilizler başlatmıştı...
(bkz: anne frank)
ne kadar gariptirki dunya'ya demokrasi ve insan haklari dersi veren ulkeler tarafindan her zaman kullanilmis ve her daim bir aciklamasi olmus olusum.
almancasi icin : (bkz: konzentrationslager).
çalışmaktan güçsüz düşen yahudilerin acımadan yakıldığı kamplardır. ayrıca çocuklar da "hadi yıkanmaya" sözü ile kandırılıp yakılmıştır.
(bkz: hayat güzeldir)
(bkz: zyklon b)
yakında laikçi ve solcu kar$ıtı $eriatçıların kuracağı kamplardır.
(bkz: hepimiz fırınlarda türban olacağız)
(bkz: kz buchenwald)
Toplama kamplarından birinde, soykırım bütün hızıyla devam ederken, yaşlı yahudi bir adam devamlı dua ediyormuş. Sonunda daha genç olan bir başka esir dayanamamış ve yaşlı amcaya sormuş:
- Seni her gün, her boş vaktinde dua ederken görüyorum. Ne için dua ediyorsun?
Yaşlı adam cevap vermiş: "Tanrı'ya teşekkür ediyorum."
Genç esir şaşırmış bu işe, anlamamış.
- Tanrı'ya neden teşekkür ediyorsun ki? Naziler senin karını ve çocuklarını öldürdüler, seni evinden çıkarıp attılar, bütün eşyalarına ve malvarlığına elkoydular, hayatını mahvettiler, yaşamını bile insanlıktan en uzak şekilde sürdürmene sebep oldular. neye teşekkür edebilirsin?
Yaşlı adamın cevabı basitmiş:
-Tanrı'ya, beni onlar gibi yapmadığı için teşekkür ediyorum.
(bkz: silivri toplama kampı)
(bkz: nazi kamp sistemi)
şu son zamanlarda dinlerken hem zevk veren hem de fazlasıyla moral bozan asya sentez çalışması. gerçekten o günleri şöyle bi göz önüne getirince vah çekmekten başka bir seçenek kalmıyor dinleyiciye. sadece sagopa açısından demiyorum tabii, ceza'da dahil, dr.fuchs'da. bir hışımla gelip geçtiler, tarihe karıştılar. keşke çizgilerini korumayı başarabilselerdi.
(bkz: güney afrika daki ingiliz toplama kampları)
(bkz: rab toplama kampı)
(bkz: gonars toplama kampı)
Eşcinsel lamaların yılda bir defa toplanıp, tatil yaptıkları çadırlı madırlı kamp.
Toplama kampında toplantı yapılmaz aslında, mahşeri kalabalıkları andıran nefesler hep "ölüm" kabusuyla gökyüzüne ikircik buselerini gönderirler. Toplama ile çıkarma kardeş olur zaman eridikçe.
insanı, insanlığından uzaklaştırmak için insandan uzak bir yerde konuşlandırılan ölüm kampları. Ama artık toplama kampları bir alanda bulunmuyor ya da kapalı bir alandan ibaret değil. Artık güzelim ülkemin her yanı toplama kampı ve insanlar alenen katlediliyor. Buradaki "kamp"ın kendisi o katliamları görmezden gelip, kendini dar bir alana hapsedenlerden ibaret. insanlar ölüyor, yaralanıyor, sakatlanıyor ve buna susuluyor... Bu kadar uzak mı insanlık veya bu toplama kampı?
zamanında almayanın yahudileri ve esirleri kontrol altına almak için uyguladığı düzenek.