bugün

olmayacak durumdur. kürtler özgürlük mücadelesi verirken ne yapar geziyi vapuru gemiyi. (bkz: Titaniği batıran laz kaptan)
dünya daha yaşanılabilir bir halde olurdu.
sadece bin küsür kadar kürdün ölmesine neden olurdu.
olacaksa daha fazla olsun değil mi?
pkk'lı olan kimi yolcuların silah zoruyla ele geçirdikleri filikaları işgal ederek "yolcuların kardeşliği" aşkına pkk'lı olmayan kadın ve çocukları batan gemide ölüme terk etmeleri.
ufak olurdu, kürtlerin o kadar büyük gemi yapma ihtimali ???
amerika ya gidene kadar gemi nüfusu mürettebat ile birlikte 4 katına çıkardı.
Batarken şemmamme oynanması mümkün olabilirdi.
zazası, alevi kürdü, ve normal kürt birbirine düşer. biri ti, diğeri ta öbürüde nik i alırdı . iç savaş çıkardı sonrada türkiye karasularına sığınıp yardım isterlerdi.
helası olmazdı.
Yanlşlıkla biribirini vururdu. Ondan sonra iş kan davasına döner inanın gemi karaya yanasana kadar sağ kimse kalmazdı.
çok kötü kokan bir gemi olurdu.
satılan yolucu bilet sayısı 5 bin gemiye binen kişi sayısı 15 bin kişi olurdu.

yetkililer kaçak yolcuların çıkmasını isteyincede '' faşistler bözi istemiyirlar '' deyip gemiyi molotof kokteyleri ve taşlarla yola çıkmadan batırmaya kalkarlardı.
denizde tufan olsa devletten bilirlerdi.
geminin geçtiği her yer türk toprağı kabul edilirdi.
gemi, asiri nufus artisindan batardi..
gemi batarken herkes şemmame ya da lé diné eşliğinde halay çekerdi.
bir an hayal ettim de tebessüm ettim lan.
gemi battığı için kan davalarında artma olur.
parası olanların değil, önce kadın ve çocukların filikaya bindireleceği gemi olurdu muhtemelen.
(bkz: dövlet bızı kırtarsın)
sonuç : yine herkes ölürdü.
filikalara kadın ve çocuklardan önce aşiret reislerinin ve ağaların bineceği gemi olurdu.

edit:özeleştiri yapmak iyidir kürt kardeşlerim. bu başlığın türk versiyonu da var.
gemi limana yanaşıp yolcular indikten sonra, gemideki çatal, kaşık ve bilumum eşyanın eksik olduğu tespit edilirdi.
buzdağı yerine kesin başka bir gemiyle çarpışıp batardı...
KAPTAN BiZE BOHMiR..
devlet güçleri tarafından yakılırdı.
ula maho bu suyun ortasındaki porlak şeyde nedir looo. vulla goptanum hele bi yahlaşta görek.