bugün

Kuranı kerimde neden binlerce hayvan binlerce bitki varken neden sadece arabistanda olanlardan bahsediliyor ? Allah yarattığını bilmiyor mu ?
Aslında bu gibi sorgulamalardan kaçınmak gereklidir. Ayrıca bilim objektifdir , ilim ise subjektif. ikisini bir yere getirmek zor olmasından ziyade aslında saçmadır.

ikiside sonsuza kadar birbirini çürütemez. bu yüzden bunlar için tartışmak da yersizdir.

Bu saçmalık tam da benim yaptığım şeydir.

Fakat benim yapmaya çalıştığım olay , arada kalan fakat içinde güçlü bir inanç olan insanları bu tip soruları için akıllarında soru işareti bırakmamaktır.

Keza bu sorulara cevap aldıktan sonra bir daha asla böyle bir kibir içinde bulunmayacakları bellidir.

Yoksa kibir içinde bulunan ve kendi zekası ile Allah'ın hareketlerini sorgulayan hiçbir insan yoktur ki bunu kabul etsin.

Ben daha denk gelmedim yani.

O yüzden demem şudur ki ; bu sorularına hiçbir zaman cevap bulanamayacaktır.içindemizki inançla başbaşayız. Keza dediğim gibi herkesin bir Tanrı arayısında olması bile benim için büyük bir kanıttır. içinden Allah'tan bir parça taşıdığın ruh tan ötürüdür bu olay.

Yani gördüğüm hiçkimse (nihilistlerde dahil) inanç durumuna "banane ya" deyip geçmez , geçemez. Nihilist bile hiççi olurken arada kaldığı ve cevap veremediği için böyle olur , umursamadığından değil.

Herkes buna dahildir =))
her asosyal liselinin vakti zamanında yaptığı hededir. evlat; inançla ilgili her soruyu önce kendine soracaksın. hiç bir inanç tartışma konusu değildir. hadi git şimdi sütünü iç ve aileni üzme.
sorulması veya sorgulanması mumin için yanlış, inanmayan için veya araştıran içinde o kadar doğaldır. Saygı duyulur ve yardımcı olmaya çalışmak gerekir.
Her müminin sorgulaması gerekendir. O zaman mümin olursun işte. Sorgulamadan anadan babadan duyma bakış açısıyla mümin olunmaz.
Peygamere bile din 40 yaşında inmiştir. Dinde her şey bir alegori ise bu da bir anlam taşır. Neden 40? Doğar doğmaz ya da 17 değil neden? Bazı süreçler beklenmiştir. Peygamber 40 yaşına dek sorgulamıştır. 40 yaşına dek kim bilir şimdikilerin günah dediği ne sorular sormuştur. 40 yaşında akıl başına gelmiş ve belki de sorgulamalar onu o noktaya götürmüştür. O sebepten arkadaşlar özellikle müminlerin sorması gerekir. Zira inanç dil ile söylenir kalp ile yaşanır. Ha bir de madem Tanrı kendi ruhundan üfleyip yarattı ve sana 'halifem' dedi o vakit sen nasıl olur da ruhunun kaynağını aramazsın. Dediği gibi Kuran'ın "Atalarınız doğruyu mu biliyordu?"
kuramsal fizik veya felsefik antitez veya düşüncelerin , saygılı ve mantıklı bir biçimde sunulmasını beklediğim , din ve tanrı'nın varlığına dair soruların cevaplandırılması niteliğindeki yazıdır.
ilkokul çocuğunun bile cevaplayabileceği sorular.

teker teker yanıtlamak zahmetine girmek ciddi sazanlık ister.
Evrim teorisi ve darwini, yine(her zamanki gibi) yanlis anlayan insanin cevapladigi sorulardir.
Edit:satanistim.
"Her şeyi tanrı yarattıysa tanrıyı kim yarattı?" Sorusu bunlara bir örnektir. Bizleri ateistliğe itebilir.
insanlar tanrı mı, tanrılar insan mı, yoksa biz zurna mıyız ha?
el evvel öncesi olmayan, el ahir sonu olmayan, sonsuz.
Allah oku mesajı nı tüm ınsanlığa vermiştir, Okuyan insan her halikarda allah ın varlığını ve birliğini kesinlikle öğrenmiş ve onaylamış olur. insan başkalarına güvenmesede okuyarak kendi kafasını çalıştırabilir.
Geçmiş zamanlarda insanlar, dinimize önyargılı davranışlarından dolayı ya islama sarılmışlardır, yada kaybetmişlerdir.
Allah kaybedenlerden etmesin inşallah.
Biraz da etik yönden yaklaşmamız gereken sorular. Kafamda sorundur tatmin olmuş da değilim. Tanrı tanımı gereği adaletli zalim olmayan bir varlıktır aksi çok nadir dile getirilmiş karşılık bulmamıştır. Soru şu, yaratan herşeyi bilir ön kabulü cepte dursun, neden böyle bir sistem yaratmıştır. Sonuçta kendi iradesi ile bile olsa insanlar kotu şeyler yapacak ve ebedi olduğu söylenen cezalara çarptırılacaklar, totalde birileri kendi sorumluluğuyla bile olsa acı çekecekler. Bu sistem bi istekten çok zorunlu var olmuş gibi görünüyor etik açıdan. Aksi durumda tanrı zalim duruma düşmez mi? Ali Ahmet Mehmet ayşe Fatma hayriye iyilik yap cennet kötülük yap cehennem bariz bi şekilde birileri cehenneme gidecek öyleyse böyle bi sistemin gerekliliği nedir hiç var olmasaydık da haddimizi aşmasak yaratıcımıza karşı gelip buyuk bedeller ödemeseydik desek haddi aşmış mı oluruz, yoksa gerçeğe giderken düşünmekten korkmamak gibi erdemli bir iş mi yapmış oluruz? Şu da bir gerçek ki küçük algılarımızla büyük resme bakıyoruz ve herşeyi anladığımızı sanıyoruz. Cevap veremediğimiz sorular yüzünden inancımızdan olmak abes. inanç bir zincirdir en önemli halkası, evrene bakıp sanatçının varlığını görüp görmemektir. Sonraki halkalar dininizi belirler kalan halkaları zincire eklemek basittir ve pek canı acıtmaz.
tanrı metafizik bir varlıksa, o zaman evrende var olan hiçbir materyalist felsefe onu açıklayamaz. materyalist felsefe de aklın özü olduğuna göre, ve maddeyi tamamen bilimsel ve herkesçe onaylanan yöntemlere göre incelediğine göre, bunu akıl gibi genelce kabul edilmiş ve herkesin hem fikir olduğu bir yetenekle yapıyorsa. ve aklı kullandığı halde bunu bulamıyorsa, o zaman metafizik öğelerin varlığını kabul edenler hangi felsefeyi kullanıyor ve akıl yerine daha üst ve herkesin anlaşabileceği ne model sunuyor? yani eğer tanrıyı biz aklımızla açıklayamayacaksak, beş duyu organımızla bulamayacaksak dindarlar bunu nasıl açıklıyor ve açıkladığı bu tanrının kesinliğini neyle kanıtlıyor? ayrıca tanrı denen varlığın metafizik olması varlığı ve yokluğu arasında hiçbir bilimsel yöntemlerle bilinecek fark bulundurmuyorsa o zaman bunlar tanrı var veya yok neye göre diyor? dedikleri şu: kutsal kitaplarda yazıyor, kalp gözü. hissediyorum. bunlarla bilim yapılmaz. ayrıca tanrının varlık tanımı idealar tanımıdır ki, bunun felsefesinin babası da platon gözüküyor. bunun hiçbir şeyi açıkladığını sanmıyorum.
bunca şeye hala göz yumabiliyorsa, en büyük günahkardır aslında. ben tanrı olsam intihar ederdim. insanlarla birlikte acı çekmeyi öğrenemediğim için.
bu dünyada hayatta pic olanlar yükselirken iyi kalpli insanlar hep eziliyor? bunuda tanrıya neden ben eziliyorum diye sorunca şirk koşmuş oluyormuşsun " hocaların söyleşiyle" .
Afrika'da ki ölen çocuklar için tanrı kimi sınıyor?
herkesin kafasının almayacağı yazılar topluluğu.
kendi sormuş, kendi cevaplamış, kendi çalmış, kendi oynamış kişi düşüncesidir.
her şeyi allaha bağlamak adına matematiği, fiziği, psikolojiyi tanrı yalanı kalıbına uydurma çabasıdır.
anlatırım ama uzun sürer, anlatırım ama anlamazsınız, anlatırım ama malsınız diye diye bir nevi "fazla kurcalama çok karışık ne dersem kafa salla"ya getirilmiş "küsuratlı atayım ki gerçek gibi dursun" yazısıdır.

hadi bende teorilerini küsuratlı çürüteyim.
1- dünya 1 saniye dursa insanları içine çekmez dünyanın yerçekimi olmayacağı için insanlar ay, güneş yada başka gezegenlerin çekimine doğru uzaya dağılır.
2- ışık hızı saniyede 300 bin km dir.ışık hızına çıkan bir nesne diye birşey olamaz ışık hızına ulaşan bir kütle enerjiye dönüşür saydam nesnelerin içinden geçebilir yani tek parça formunda kalamaz.ışık hızında zaman durmaz yavaş ilerler.
3- zamandaki kırıklar olayı sadece bir teoridir. zaman bir çizgide akarken kırılma olacak ve iki farklı 3,4,5 farklı şekilde gider teorisidir uçuk bir fantezidir. zaman içinde ne olması gerekirse o olur.
4- öğretmenler sınav yapar, devlet sınav yapar anlarımda tanrı neden sınav yapar anlamam.yoksa cennetede kpss ile mi alıyorlar.tüm evreni yaratan bir tanrı evrende atom parçacığı kadar yer kaplamayan bir insanı neden sınar anlaşılabilir bir şey mi?
5-bu kadar bilimsel şeyler yazmış adamdaki zihniyete bak:
-asker sınavı kaybetmiş öldürmüş - yani sadece bir sınav kaybetmiş diğer sınavlarda başarılar,
-kadın sınanmış çocuğunu namusunu ve canını kaybetmiş ama sınavı kazanmış- takdirname almaya hak kazanmış
-çocuk zaten cennete gitmiş -üzülecek ne var canım.
( afedersin ama mantığına ve vicdanına sokayım).
6-hristiyan arkadaşını müslüman olduğuna inandırmış. peki hristiyan arkadaşı dememiş mi madem her allaha inanan müslüman o zaman müslümanlar hala neden inananları kesmeye devam ediyor?
7-daha çok anlatırım ama 40-50 sayfa tutacağı için kısa kesiyorum.
son olarak bir tek soru soracağım:
kuran da diyor ki; biz koca evrende sadece dünyada yaşamı kıldık.
kusura bakmayın ama sadece dünyada yaşam olacaksa koca evreni neden yarattın? trilyonlarca boş gezegen yaratmanın mantığı nedir?
stephan hawking i örnek gösteren arkadaşım;
aynı stephan hawking evrende yalnız olmamız mümkün değildir diyor. yani kuran a şirk koşuyor.
bu uçsuz bucaksız evrende başka galaksilerde başka gezegenlerde yaşam yoktur demek salaklıktır. vardır demekte kuranı yalanlamaktır.
gelde çık işin içinden.
vesvese yoluyla insanları allah ın yolundan saptırıp yoldan çıkaran cinni şeytanlar ise mümin cinleri aldatıp yoldan çıkaran nedir? zira şeytan denilen varlık aslında cindir, insanlara görünmediği içinde farklı yollarla zihnine zuhur ederek aldatması mümkün görünüyor ama cin asıllı olan şeytanın cinlere görünmemesi durumu pek mantıklı değil gibi.
Tanrının o kadar büyük kudreti varsa neden ademi direkt yaratmadı da çamurdan yarattı?
Kainatta hic bir sey sonsuz degildir.

Hacmi vardir, baslangici vardir, kutlesi vardir. Evet cok buyuktur (kime gore, neye gore) ama mutlaka bir Sınırı vardir.

Sonsuz olmadigina gore kendi basina bir guc degildir. Basi sonu belli bir mahluktur. Mutlak kudret'in kucuk bir yansimasi, minik bir golgesidir.

Allah'in sebep ve sonuc iliskisi icinde yarattigi bir varliktir. Bilim, sebep sonuc iliskisini irdeleyerek temel dinamiklere ulasabilir. Bunu hickimse reddedemez. Cubbeli ahmet gibi bos adamlarin bos konusmasina bakmayin. Kainat muhakkak incelenmeli ve anlasilmalidir. Buradaki her hikmet insanlari allah'a goturecektir.
Tek merak ettiğim şey daha yeni doğmuş bir bebeğin fiziksel veya biyolojik olarak sakat dünyaya gelmesinin nedeni nedir çocuk anne karnında mı günah işlemeye başlıyor ne.
anlamayan malların örneklemlere savaş açtığını gördüğüm, mempisadamsin nickli kişinin neden buralardan göç ettiğini anladığım başlıktır.

böyle mallara ne anlatılır lan. "zamanı ip gibi düşünürsek" demiş, götoş çıkmış "ip 3 boyuludur onunla örnek veremezsin" demiş. babanın göt kılıyla mı örnek versin dalyarak. yazıda "yaşadığımız evrende herşey 3 boyutludur" yazıyor zaten sen neyin kafasındasın?

adam genel teoriyi değilde örneklere kafa takmış amk ya kendini zeki zannediyor ya bide ona yanıyorum adafasfasfafa