bugün

Yazarların saçma saman başlıklara ergen ergen şeyler yazarak sözlükte bulunduğu dakikaları anlamlandırma yolunu seçmesi tesadüf olamaz, kesin sürü psikolojisinin bunda payı var.
Ters açıdan bakacak olursak güzelde bir hede dir. Sırıtmazsın dikkat çekmezsin ortamına göre ayar vermek için uygun zeminde yer alırsın.
Bu ülkede oldukça hissedilen durumdur.

Muhafazakar atatürkçü olamazsın.
Hem necip fazılı sevip hem de nazım hikmeti sevdirmezler.
Sağa gülümserken sola oyunu verdirmezler.

illa bir kalıba sokmaktır bu ülke,
Bir renge boyamak,
Ya da bir sürüye sokmaktır tüm kaide.
bazen naptigimizin farkinda olmasak da yapmamiza, surdurmemize neden olandir.

asansor deneyini izlemeyen yoktur diye dusunuyorum ama suna bakabilirsiniz.
https://www.youtube.com/watch?v=Mw_kfi6l7sQ

boyle bisey iste.
üniversite sınavı için sınav binasının önündeki sıraya istemsizce girme isteğidir. girmesen olur da; illa ki, girmelisindir.
(bkz: benim neyim eksik)
olduğu yerlerde yanlis giden bi seyler vardir. net.
inanmıyoruz ama bir sürü psikolojisi var.
çoğunluğu takip etme isteği. çoğunluk yapıyorsa doğrudur düşüncesi. kesinlikle yanlıştır don't follow the crowd.
Sözlükte bol bol şahit olabileceğiniz şey. Bir yazar bir başlığı kötüler ve onlarcası düşünmeden o yazarı takip eder. 200.000 yıllık evrim sürecinden geçen insanın böyle şeyler yapması çok acıdır.
Ne yaptığını bilmeyip hiç sorgulamadan önceki koyun ne yapıyorsa onu yapmaktır.
özellikle panik anlarında toplulukla beraber hareket etmektir.
http://https://www.instagram.com/p/BPkVn8YDoQ2/ özetler.
maalesef ülkemiz vatandaşlarının genelinin içinde olduğu durumdur.
Dünya yöneticilerinin (istilacılar) en çok yararlandığı ve kullandığı kavramdır.

bu kavramda çevresinin genel hareket ve düşüncelerini doğru kabul ederek, en çok benimsenen kavramları sorgulamadan inanmaktır.

Dünyayı istila eden ırklar, şu an bu olaydan yararlanarak Ülke, millet, din, siyaset ve benzeri kavramları ortaya attılar. böylece insanları bölmüş oluyorlar. ve bölünen her kısma belli bir kavram enjekte ederek sürü psikolojisi ile o kavrama nesilden nesle tabii olacaklar.
bunu böldükleri her grup için yaptıklarında. insan ırkı Güçsüzleşecek ve kolay yönetilecekti.

ülke kavramları ile seçtikleri ve insan görünümü kazandırdıkları bir kişiyi ülke yöneticisi olarak koymak ve istediklerini sınır içerisinde ki gruba yaptırıyor.

bu 1. ve 2. Dünya savaşında görülmüştür. birbirlerini tanımayan milyonlar. sırf lider istedi diye birbirlerine ''düşman'' diyerek birbirlerine saldırdılar.

din kavramları zaten en çok payı olan kavram. Çevre kültür ve davranışlarını belirlediği için ister istemez bunlara tabii olur. olmazsa garip gözle bakılır.

insan Irkına (insan ırkı) ve Gezegenine sahip çıkmalı. ve yüceltmeli. ancak sürü psikolojisinde ve popüler kültür bu istekte bulunmadığı için. genelde tel örgülerden ülkeler. isimden milletler ve safsatalardan ibaret dinler için hizmet etmeyi seçerler.

sürü psikolojisinin tehlikesi budur. ve devam ediyor.
gütenin zekiyse her koyun saf olur.
sürüden ayrılanlar sürüsünü kes .
Genellikle koyunlar sürü halinde yaşarlar. Çünkü onlarda sürü psikolojisi hâkimdir. Koyunlardan biri uçurumdan atladığında diğerleri de uçurumdan atlar. Yine böyle bir koyun sürüsü yıllarca sürü halinde yaşadıktan sonra, bir gün koyunlardan biri isyan eder ve şöyle söyler: "Sürü psikolojisinden bıktım artık." Az sonra diğer koyunlar da teker teker aynısını tekrar etmeye başlar: "Ben de bıktım..." "Ben de bıktım..."

velhasılı mevcut yönetimi destekleyenler de, bizim gibi karşısında olanların da içinde bulunduğu psikolojidir efenim.
toplumsal normlara bağlılık, toplumsal tepkiyle olan benzerlik her daim sürü psikolojisinin ürünüdür. toplum kişinin kimliğini hiç edip onları aynı hale sokuyor. tek tip insan yaratıp ortak ülküler etrafında onlara değerler benimsetip bir şekilde kendine bağımlı hale getiriyor. doğal olarak toplum dıştan bakılınca bir organizmanın bütünde bir hali denebilir. topluma da kafam girsin! çok kötü bir şey.
(bkz: sözlük içi linç girişimi)

Tam manasıyla sürü psikolojisi.
Elinde tek verisi ve projesi olmadığı halde, a partisi gelmesin diye b partisine; b partisi gelmesin diye a partisine oy veren kitlelerin ruh halidir.

Ekmeğimiz nerde? Babalarımızın meslekleri nereye gitti? Neden baban mesleği konusunda " oğlum, bu iş artık karın doyurmaz, git devlet memuru ol" diyerek üniversite ve memurluk sınavlarını "yaşamak mı ölmek mi" sınırına çektirdi? Ben sağcı iken, sen solcu iken ceblerini doldurup o sektörden o sektöre zıplayanlar neci?

Neden iktidarından muhalefetine kimseler avm lere, marketler ve mağazalar zincirlerine; köylüyü, çiftçiyi, tüketiciyi ezen aracılara tek kelime etmiyor?

Sözde sosyal, sosyalist enternasyola üye olan muhalefet! Ben iktidara gelirsem avm lerin, marketler ve mağazalar zincirlerinin, aracıların kapılarına kilit vuracağım, bu memleketin aç ve işsiz olmasının en büyük nedeni bunlardır diyebiliyor mu?

Yok. Ozaman buyurun güdülmeye!!!
SÜRÜ PSiKOLOJiSi ;
"Çoğunluğun yaptığını ekalliyet yapmamalı"

Sürü psikolojisi tüm yaş gruplarında yaygındır. Dünyadaki çeşitli sınıflardan farklı insanların ortak özelliklerinden birisidir. Fakat, genç nesil bu dürtüye karşı daha korumasızdır.

Bir örnek verilirse siyasal sürü psikolojisi Türkiye'de bir kişiden dört tane parti ismi söylenmesi istense Meclis'de ki partilerden örnek verir ama kimse ; Liberalizm, Genç Parti, Sosyalist işçi partisi vs. Gibi partileri bilmez zamanında bu görüşler sürü psikolojisine dahil olsaydı sadece bunlardan birkaçı bilinecekti.

Sürü psikolojisini tetikleyen olay insanların kaygısı, kendi başlarına karar verememeleridir.
Toplum insanı her zaman etkiler ve kişinin hür iradesine yön verir. insanlar bilgileri ile değil duyguları ile hareket ettikleri için akımlara ve dürtülere yol gösterir.
tek kalındığında cesaret edilemiyen ve yapılması utanç verici bir şeyin utanmadan ve arsız bir şekilde grup içinde yapma isteği, dürtüsü.
(bkz: kızıllar)
“Çoğunluk her zaman haklıdır.” Bir de bu var. Gel de işin içinden çık.
"insanların çoğuna uyan sapıtır."

Enam suresi 116. ayet.