bugün

kadıköy/bahariye'de bulunan tarihi binadaki sinema.en belirgin ozellikleri akustiği ve geniş olmasıdır.kadıköy'ün en iyi sinemasıdır ve şu anda restorasyon sebebiyle kapalıdır.
malesef bu güzel yer bundan sonra sinema olarak diğilde kültür merkezi olarak faaliyet göstericekmiş.umarım yanılıyorumdur.ama yinede ben biletlerimi saklamaya başladım.
restorasyonu devam etmekte olan yapıdır. 29 ekim 2007'de anadolu yakasının ilk opera salonu olarak kapılarını açacaktır.

(bkz: http://www.ntvmsnbc.com.tr/news/397286.asp)
Eski istanbul milletvekili Süreyya ilmen tarafından yaptırılan ve 6 mart 1927'de hizmete açılan Kadıköy'deki Süreyya Sineması tekrar opera salonu olmak üzere tadilata girmiş ve bizi sinema keyfinden mahrum etmişlerdi .

--spoiler--
Süreyya ilmen, istanbul'un işgal döneminde Eğitim Bakanlığı'nın okullara ödenek vermemesi nedeniyle Kadıköy'deki bir okul yararına kiliseye bağlı Apollon Tiyatrosu'nda gece düzenlemek istedi.

Kilisenin çok para istemesi üzerine Kadıköy'e modern bir sinema ve tiyatro binası yapmaya karar veren Süreyya ilmen, bina için Almanya ve Fransa'da bulunan tiyatroları örnek aldı.

iki yılda inşaatı tamamlanan Türkiye'nin ilk çağdaş tiyatro binası Süreyya Opereti, 7 mart 1927'de galayla açıldı.

Haftanın belirli günlerinde salonları temsiller için kullanılan binada, 1930'lu yıllarda sesli filmlerin gösterilmesi için gerekli teknik değişiklikler yapıldı ve sinemaseverler ilk kez sesli sinemayla Süreyya Opereti'nde tanıştı.

1936 yılında yazlık kısmı açılan sinemanın işletmeciliğini de Süreyya ilmen yaptı.

Sinemanın ilk müdürü ise Nazım Hikmet'in babası Hikmet Nazım oldu. Süreyya ilmen'in ölümünün ardından Darüşşafaka Cemiyeti'ne geçen Süreyya Sineması, hala ilmen'in torunları tarafından işletiliyor
--spoiler-- *