bugün

aslında sadece sözlük içinde değil, kişinin* günlük hayatta da fikrini beyan ederken ön yargılı ya da sabit belirli bir düşünceye bağlı kalıp diğer fikir/düşüncelerle karşılaştırmaksızın hareket etmesidir.
(aslında bu cümle biraz geniş oldu başka tanımları da içerebilir daha da açmaya çalışacağım)

insanların değer verdiği insanlar, fikirler, olgular vardır. ancak insanların yedikleri içtikleri gibi bu da farklılık gösterir. aslında bu bir olumsuzluk değildir. tersine renkliliktir, tekdüzelikten kurtulmaktır. toplumların gelişmesi, insanların fikirlerini sunarak bunları tartışması ve aralarından en uygun olanları seçip buna bağlanarak yükselmesidir.
gel gelelim toplumlar her ne kadar gelişirse gelişsin bu fikir paylaşımını anlamayan kişiler ortaya çıkmaktadır. en basite indirgersek bu adam çıkar ve der ki

"ben ibrahim tatlıses'i çok seviyorum. iyi de söylüyor adam*. herkes bu adamı dinlemeli."

ya da;

"benim dinim islam. böyle düşündüğüm için bu dini seçtim ve haklıyım da*. diğer bütün dinlerin mensupları sapkındır"

ha, evet abarttım, niye? bunlar kişinin sözleri olarak karşımıza çıkmaz ancak düşünce işleyişi tam olarak bu şekildedir. radikaldir. kusursuzdur.

günlük hayatta ne der bu tür insanlar: kürtler teröristtir, hristiyanlar salaktır, şöyle diyen adamın dili kesilmeli, böyle yapan adam kazığa oturtulmalı, şu adam bu adam şerefsizdir vs. gibi söylemler.

kişi fikrini söylediğini sanmaktadır ancak açık açık ortalığı karıştırmaya yönelik hareket etmektedir ki aslında suç işlemektedir.

işte bu bireyler sözlükte de bulunmaktadır ve bilerek veya bilmeyerek olsun bu tür söylemlerle sözlüğün bokunu çıkarmakta, aynı mantıkla hareket edip karşıt görüşlü olan diğer yazarlarla saçma sapan bir kısır döngüye sürüklenmektedir.