bugün

sıkıntıdan uludağ sözlüğe üye olmanızı sağlayan bir olaydır.
Kimileri naylon olarak yaparlar yani yapmazlarda yapmış gibi olurlar.
devlet dairesinde yapılıyorsa oraya ayak uydurulur. eğer şanslıysanız size bir masa verilir ve okeye dönersiniz.

(bkz: okeye dönmek)
yeni arkadaşlar edinmekten ziyade bana sözlüğe girmek için bolca zaman veren iş hayatına atılmamdan önceki ön sevişme olarak gördüğüm işlemdir.
devletin 15 günlük ssk para yatırıp staj bittiniginde parayı geri çekmesi.
kadar igrenc bir olaydır kısacası gereksiz kim yaptıysa zaman kaybı.
(bkz: soktum neşteri göğsüme)
(bkz: bitti bitti zor oldu ama bitti)

yaz stajı yapan hemşirelik öğrencileri için yazılmış resmen.

tanım: para karşılığı/karşılıksız yapılan mecburi hizmet.
kendi kulturunden cok farkli bir ulkede stajini yapiyorsan, fotokopi-cay-getir gotur vb isler icin zaten bir calisan mevcutsa, dosya almak icin bile yerinden kalkman gerekmiyorsa iskenceye donusen sey. hele de staji rica minnet ayarlamissan ve normalde stajyer almayan bir sirketteki ilk stajyersen cin iskencesini de asabiliyor bos bos oturmak.

ilk basta isi gostermeye calisiyorlar ama seni asla gercek anlamda firmanin bir elemani olarak gormedikleri icin kendini fazlalik olarak hissetmeye basliyorsun. dogru durust nette de takilamiyorsun yapacak isin olmamasina ragmen, cunku bir cekingenlik var, sonucta tanimadigin insanlarlasin vs.

sonuc olarak, allah belani versin staj, sabah 10bucuk aksam 7, haftada 5 gun omrumu curutuyorsun su degisik ulkede. gezmeye vaktim yok. 2,5 hafta coktan gecti, daha 5,5 hafta oldugu gercegi korkunc.

tanim : birkac kredi icin katlandigim iskence.
istediğin yerde istediğin işi yapıyorsan cennettir cennet.

"tüm kariyerim boyunca gelmek istediğim son nokta burasıdır" dediğin yerde stajyer olarak başlamışsan, kalıcı olmayı umuyorsan şanslısın sen arkadaşım!
hem de liseliysen ve fotokopi falan çekmeyip bildiğin iş yapıyorsan -hatta 12 saat çalışıyorsan ve bundan gocunmuyorsan-, bayıldığın adamlarla aynı masada yemek yiyorsan tamamsın sen, mutlusun işte arkadaş.
tv sektöründeyseniz "yarın servis-işbaşı kaçta?" sorusunun cevabını almak için saatlerce bekletecek hede.
tecrübe kazanım süresidir.
naylon olarak yapılan iştir.

(bkz: naylon staj)
özellikle ibf okuyanların fark yaratmak için yapması gereken stajdır.
düşünsenize bi tarafa 3.00 ortalama ile mezun olmuş, hiç staj yapmamış, ingilizce bilmeyen bir eleman.
Öteki tarafta ortalaması 2.60 ama 3 staj yapmış, ingilizce bilen bir eleman.
Seçim basit...
özellikle mühendislik bölümlerinde sıkça görülen, amacın mesleğe hazırlık olduğu ama özel sektör için sadece bedava amelelerin bulunmasının resmi adıdır.
üniversite öğrencilerinin en büyük sorunların başında gelir.
bir dönem staj yapabilmek için tüm sene boyunca araştırma yapıp şirketlere başvuru yapar durur bir şirket kabul ederse deme keyfine hiç bir şirket kabul etmezse vay haline.
eğitim kurumlarının dayattığı bir tür parasız kölelik.
büyük şirketlerden birine güvenerek (başvuru sonrası kabul olunacağım söylendi.) daha sonra araya bazı bazılarının torpilli uşakları girince benimki bazı özel sebeplerden ve yetersizliklerden dolayı kabul olunmamışmış.(sikimi yalasınlar.)

şimdi ailemin yanında, samsunda yapacağım stajı ama 15 gün kaldı belgeyi vermeme sözlük. nerede ne yapacağım hiç bilmiyorum.

(bkz: çıkmaza girmek)
insanın ömründen seneler çalan modern kölelik. neymiş tecrübe kazanmak için çalışakmışsın. ulan hem dünyanın yolunu gelicem, hem bütün gün eşşşşşşşekkk gibi çalışıcam ve sen bana para vermeyeceksin. meslek lisesi stajyer öğrencileri asgari ücretin üçte birini alıyor. hiç değilse üniversite stajyerine en azından 500 lira ver koca şirketin batmaz, ölmezsiniz amk.
derttir, tasadır, öğrenciye zulümdür.
bu sene 2 dönemdir yaptığım hede höde. gidiyorum ayakta bekliyorum, müşterilere yardım ediyorum. 3 saatimi yiyorum geliyorum. birde deftere atıp tutmak çok önemli. edebiyatınızın ve sallama tecrübenizin iyi olması gerek kesinlikle. birde staj yaptınız yerde imza atan abimize yada ablamıza rica ederek, okulumuz hakkında iyi şeyler yazarsa kurtuldunuz demektir.
sabah beş buçukta kalkıp, akşam altıda eve dönmekle sonuçlanan, 5 ay süren iş süreci. hele benim gibi mutfak stajeriyseniz allah sabır versin derim.
stajyeri zorlayan eylemdir.
yüksek maaş verip, yaşı geçmiş insanları çalıştırmak yerine, düşük maaş ile yeni mezun ya da mezun olacak kişileri çalıştırma eylemidir.
çok boş geçiyor stajda olduğumu bile düşünmüyorum bazen.
Hastalarla uğraşmak deli eder.
naylon olani makbuldur.