bugün

bursa değildir. ne beterleri var.
(bkz: mersin)
Yozgat'ın güneyi derim. Neredeyse erciyes etekleri... -32'yi görmüşlüğüm var.
çanakkale'nin soğuk rüzgarını yememişseniz sizin oralardır. ama bir defa o rüzgar göğsünüzden girip götünüzden çıksın yemin ediyom bir daha sesiniz soluğunuz çıkmaz, "ay burası çok soğoook" felan demezsiniz.
Eskişehir olandır. Hava sıcaklığı -3 iken hissedilenin -20 olduğu ayazları ve kuru rüzgarları vardır bu şehrin. iki yıl önce Porsuk çayının donduğu görülmüştür.
(bkz: tersi çok pis)
Sivas, Erzurum ve Afyonkarahisar.
eskişehir, kütahya, konya, ankara,sivas.
kesinlikle ağrıdır. bunu birçok doğu ve iç anadolu şehrinde kış geçirmiş bir kişi olarak söylüyorum. gerçek ayazı hissetmek istiyorsanız ocak ve şubat ayını ağrıda geçirin.
teşekkürler makina.
batıda konya, doğuda kars tır.
trakya'daki şehirlerdir.
Türkiye'de soğuğu en pis memleket izmirdir arkadaş
askerlik yaptığım yer;kastamonu...

erzurumlu asker arkadaşım erzurum'da böyle üşümüyorum derdi.

ki zaten ben adanalı,bana her yer soğuk...
izmir'in soğuğu adamın içine işler
bilen bilir kütahya'yı askerlik yapmış eşiniz dostunuz varsa sorabilirsiniz. ama erzurum ve sivas divriği daha bir başkadır.
coğrafyaya göre, erzurum - kars.
Sivas oldugu soylenir. Hatta "soguk erzurum'ludur ama sivas'ta yasar" diye bir sozde vardir.
afyon olabilir.
Konyadır. Hele sabahları soğuk yüzünü yalar rüzgar da üstünü cilalar.
sert karasal iklime sahip illerdir.
girilen entrylerden anlasılıyor ki hic bir yazar gece yolculuklarinda afyondan gecmemis mola filan vermemis. haziranda antalyadan 30 dereceyle binip afyonda 3 le inersiniz. son dört yıldır kış sıcaklıkları erzurumdan daha düşük. o kuru soğuk jilet gibi keser. bilen bilir fazla söze gerek yok.
gördüklerim içerisinde oyumu afyondan yana kullandığım memlekettir.
götünün donduğunu nerede hissediyorsan.
bir antalyalı olarak söyleyebilirim ki benim için antalya'nın dışında heryerin soğuğu çok pistir.
angara. ama seviyoruz merkez.