bugün

eğer sadece yabancı bir dizi izlemiş olayım diye izlerseniz güzel ve kaliteli bir dizi izlemiş olursunuz ama soa ruhunu yaşamaya çalışarak karakterlerin içinde sizin de olduğunuzu,sanki sizin de samcrodan biri olduğunuzu düşünerek izlerseniz hayata bakış açınızı,zevklerinizi tamamen değiştirebilir,çevrenizin size bakışı tamamen değişir.
Efsanevi dizi. Finaliyle salya sumuk aglatandir. Benzer özelliklere sahip dizi arıyorsanız outsiders'ı öneririm. Hem opie winston da var.

(bkz: outsiders wgn america)
Jax tellerın son sezonunda Allah kitap demeden, herkesi temizlediği dizi, bende yeri ayrıdır.
en az üç kere baştan başladığım her defasında da 2. sezonda sebepsiz yarıda kaldığım muazzam dizi. gece tekrar başlıyorum hedef 3. sezon.
bize bıraktıklarından

https://www.youtube.com/watch?v=ke92CDVQsb8
Üçüncü kez başlamak üzereyim ama kendimi tutuyorum. Özlüyorum la bu adamları. Bizde onlardan biriydik sanki. Bizde o masadaydık sanki. Bizde o kavgalarda, çatışmalarda bulunduk hatta yaralandık belki. Unutulmaz dizi..
4 kez izledim hala doyamadım. buraya satırlarca yazı yazmıcam tek kelime yazıyorum, izleyin.
efsane kabul edilebilecek derecede güzel aynı zaman da efsane olabilecek kadar sıkıcı bir dizidir. bu hususta breaking bad ile yarışır.

izledikten sonra insanların içinde bir chopper motora sahip olma isteği bırakır fakat genelde gidilen son nokta kalitesiz bir samcro ceketidir.

izlemeyen varsa Jax ölüyor arkadaşlar.
Ben aslında First9'nın hikayesini bekliyordum fakat şaşırtıcı bir şekilde Mayans motorsiklet kulubünün hikayesi geliyor.FX'te pilot bölüm yayımlanacakmış http://deadline.com/2017/...t-kurt-sutter-1201956856/.
person of interesti dün bitirdikten sonra içine düştüğüm boşluğu doldurmasını ümit ettiğim dizi. ilk bölümünü az önce bitirdim. Açıkçası beklediğim kadar fantastik bombastik bir bölüm değildi. Ancak yazılan çizilenlerden dolayı diziye devam edeceğim. Çünkü Aynı durumu the sopranosta da yaşamıştım.

Edit1: ilk sezon bitti. Değişik bir bağımlılık yapıyor. Jax benim için adamın dibi şu anda. Gemma orospu, clay de çocuğu. Wendy karakterindeki hatun sopranosta da keş bir roldeydi. Ayrıca kendisini sasha grey e çok benzetiyorum.
Uyarı! Eğer diziyi halen izlemekte iseniz başlığı terk edin çünkü komik olduğunu sanan bir kaç ergen spoiler vereceğim diye zevkinizin içine etmeye çalışmış.

Tanım: insanın hayat çizgisini değiştiren nadir dizilerdendir. Aradan 2 sene geçmesine rağmen karakterleri ve kurguyu dün gibi hatırlıyorum. Sanırım breaking bad ile beraber en iyi karakter gelişimlerini bu dizide izleyebiliyoruz. Ayrıca bir sfu final sezonu etkisi oluşturmasa da ciğerlere iyi gelmediği kesin.
Çok sağlam müzikleri olan dizidir. Come join in the murder diyor jackson teller'a selamı çakıyoruz.
Henüz üçüncü sezon üçüncü bölümünde olduğum dizi. Her şey şu sıralar durağan, pek hareketlilik yok ama çok farklı bi şekilde Aksiyon dozu bir anda artıyor.
youtube'da bazı sahnelerini düzenli olarak izlemeye devam ettiğim dizi.

en sevdiğim sahne ektedir: http://www.youtube.com/watch?v=4Ux_DTeuR_o

--spoiler--

Don't Ever Sit On Another Man's Bike

--spoiler--
2 gundur kendimi beklettiğim final bölümünü sonunda izledim. tahmin edilebilir bir finali olmasına rağmen derinden etkiledi.

çok fazla dizi izlemiş birisi olarak gerek duygusal gerek tarafsız yorumlamaya çalıştım. şimdiden spoiler olabileceğini belirteyim. izlememiş arkadaşlar bundan sonrasını lutfen okumasın. gereksiz küfür yemek istemiyorum.

duygusal olarak bahsedersek eğer dizi insanı gerçekten etkiliyor. bir kere kurt sutter diziyi öyle bir dengede tutmuş ki üzüldüğün yerde sevinedebiliyorsun. dizi de genelde daha kötüsünden sakınılmak için suç işleniyor gibi görülüyor. kurt sutter bunu çok iyi ayarlamış. hiç ağlamadım dizi de ama güldüm şaşırdım hatta yok artık dediğim yerler de hallice fazla.

diziye diğer açıdan yaklaşacak olursam ilk olarak oyunculukları ele alalım. 2 tane karakter benim için dizinin en iyi oyunculuğunu ortaya çıkarmış.

bunlardan birisi dizinin senaristinin hayat verdiği otto karakteri. (bkz: kurt sutter) adam herhalde kafasında ki karakteri en iyi kendisinin canlandırabileceğini düşünmüş ki bunu da başarmış. ihanete uğramış tecavüz edilmiş hırpalanmış dovulmuş işkencelere maruz kalmış aklını yitirme noktasına gelmiş ama yine de ihanet etmemiş bir karakterin ruhani dunyasını çok iyi oynamış sayın yazar. izleyenler bilir ki bir sahnesi vardı otto nun herkes şaşkınlıktan ''dilini'' ısırmıştır eminim.

diğer karakter ise kim coates ın canlandırdığı ''tig trager''. belki de en iyi sayko karakterdi. karakterin hem düşünebildiğini hem de düşünmeden neler yapabildiğini, zevklerini ve bu zevkleri 7 sezon boyunca nasıl barındırdığını kaliteli bir şekilde gösterdi. izleyenler yine bilir ki bir köpek davasından bir travestiye beslenilen antı anormal davranışlara kadar hepsinin hakkını vermişti. bu karakter için çok güzel bir söz var zannımca. ''anormallerin olduğu toplumda normaller anormaldir.

hemen herkesin ortak fikri olmuş olan dizilerin en nefret edilen kadını skyler dır değil mi? emin olun ben de breakıng bad de ki skyler whıte karakterinden nefret etmiştim. ta ki SoA da ki ''Gemma Teller'' karakterine kadar. ki bu karakteri canlandıran hanımefendi de dizinin yaratıcısı kurt sutter ın reel de ki eşidir. izleyenler '' bi dakka noluyo ya? bu kadını onca insan düzdü. senarist buna nasıl izin verdi? yazmasaydı bu karakteri...'' diyebilirler. fakat ''katey sagal'' da karakterin hakkını vermiş ki kurt sutter ona biraz acınmasını hatta onun anlaşılmasını ve akıllarda kötü kalmasını istemediği halde başaramamış. dizi izlenildikçe defalarca kez bu karakaterin ne diye hala yaşatıldığını final sezonuna kadar anlayamıyor insan. diğer karakterler rollerini iyi yansıtmışlar. onları tek tek ele almaya gerek duymuyorum.

hikaye ye gelince... herkes bir MC nin bu kadar sorun yaratabileceğine pek inanamamıştır eminim. fakat hikaye de bundan bahsediyor. üstelik dizi insanlara kötünün içindeki iyiyi değil kötü bir şeyin daha da kötüye sebep olduğunu anlatmak istiyor. bir nevi kelebek etkisi diyebiliriz. bir kötülük ki buna yalan diyelim (baş rolümüzün üstüne basa basa vurguladığı) ne kadar çok yalana ölüme ve kaosa yol açabileceğini gösteriyor. sonuçta bir çok anlam çıkartılabilir. bir kere yanlış trene bindiyseniz geriye doğru yürümenizin bir anlamı yoktur. alimden zalim zalimden alim doğar. yalancının mumu yatsıya kadar yanar. ....... gibi birçok söz soylenilebilir.

kamera açılarına gelince. pek anlamam fakat bana göre kameralar karakterleri abartmaya yönelik çekimler yapmış ki ben bu anları 5 er saniye ileri sarıp izledim. ben dizilerde ki gerçekçiliğe önem verenlerdenim. fakat kameralar karakterleri kahramanca gösteren açılardan tut olaylara yakın tutulmasına kadar abartılı çekmiş. burada yönetmene iş düşüyor fakat sonuçta bu bir dizi ve reyting yapması gerek değil mi? yargılamak pek uygun düşmez.

müzikler açısından çok iyiler. hatta dizinin müzikleri diziden kat be kat daha popüler olmuş durumda.

ha dizi 7 sezon olmak zorunda mıydı? bence 5 sezon da yetebilirdi. fakat bunun pek bir fark yaratacağını sanmıyorum.

son yorum olarak alternatif bir final olabileceğini düşünmüyordum. hemen hemen tahmin edilen oldu. bunlar benim şahsi görüşlerim. acemilik ve konulara tam hakim olamamamdan dolayı kusura bakılmasın. son sözü Jax TELLER söylesin...

''This is me. I cant change....''
Final bölümünü henüz izlediğim muhteşem dizidir. Bitmesiyle bilgisayarımda 51 gb'lık alan da boşalmış oldu. Sırada başka diziler olduğu için sildim. Sağlam Bi aksiyon, Dram örneği olarak dizi arayanlara bu diziyi tavsiye ederim.
Favori dizilerimden biri nickim oradan gelir.
hikayesi, yaşattığı duyguları bi yana, karekterleri bi yana, müzikleri bi yana.

"jackie boy, this series is fantastic" diyesi geliyor insanın.
görsel
https://youtu.be/VFqEDAA_Eh4
bu ve bunun gibi müthiş şarkıları keşfetmemi sağlayan müthiş bir dizidir.
Bir six feet under bir bu. Hayatıma gerçek anlamda yön veren ve 2. Defa izlemeye korktuğum diziler. Skyler'ı tv tarihinin en or*spu karakteri sananlar gemma'yı izlesinler önce.

Not: br ba'daki asıl oç karakter walt'tur. Skyler'a laf etmeyin açın bir daha izleyin diziyi.
Şu sıralar ingilizce altyazılı izlemek istediğim dizidir.
" Bizler sadece olmamız gereken kişiyle olduğumuzda daha iyi insanlar oluyoruz. "

görsel
Arada sıkar ama genelde eğlenceli dizidir, keşke daha iyi bir yönetmen çekseydi bir de.
beni oturup motorsikletlere bakmaya yöneltmiş dizidir. Arkadaş acayip moda sokuyor adamı, yok mu bir samcro california ceketi giyelim ?