bugün

dünyanın parasını verip pet shoplara akın eden zihniyetin sıçmığıdır.

he anladık hayvan seversin bir hayvanı sahiplenip,koruyup kollamak genlerine işlemiş ama sokakta yürürken etrafındaki sokak köpeklerine bir bak önce.7-24 etle sütle beslenen pet shop köpeğimi daha cok ilgiye,bakıma muhtaç yoksa sokakta gördüğün tek ayağı topal çöp karıştıran köpek mi?

(bkz: akıl fikir)
garantili oluşu. sokak köpeğinin adı üstünde sokağa ait olması hasebiyle efenim. onlara dokanılmaması. dokanılmasının da riskli oluşu.
çok saçma bir eylemdir zira hayvan barınaklarından ücretsiz bir şekilde daha zor durumda olan köpekleri veya kedileri sahiplenebilirsiniz.
kendisi gibi köpeğinin de asil gözükmesini isteyen insan müsvettesinin yaptığı eylemdir.
köpeğin tipine ve şekline önem vermektedir.
alınan köpeğin sonu yine sokak olacaktır. hayır yani küfretsem yarısı boşuna gider.
maksat havalı görünmek olduğu ve köpek aksesuar yerine geçtiği için yapılan "elitist" hareket.
mesela son bir kaç senedir golden retriever modasına uyuyor herkes, tıpkı mini cooper almak ya da iphone kullanmak gibi bazıları için.
temiz bir sokak köpeği de asil ve sevecen durur.hatta çoğu ırktan daha sağlam yapıda olanlarına denk geldim. yeter ki güzel besleyin ve banyosunu yaptırın. nihayetinde o itilip kakılan sokak köpeği de birkaç ırkın kırmasıdır.
konkenlerde hava atmak için petshoplardaki köpeklerden daha iyisi yoktur bu sözde hayvanseverler için. böyle insanlar, sokak çocukları için yardım toplantıları düzenleyip ama herhangi bir sokak çocuğunun başını okşamaktan tiksinen insanların çok yakın akrabalarıdır.
sözde hayvanseverliktir, çevre sosyeteye hava atmaktır, bilinçsizliktir, yanlıştır.
yalnıştır. sokak köpeklerine yardım etmek gerekir. hele ki şu kış günlerinde.

http://imgim.com/k%C3%B6pek1.jpg

http://imgim.com/k%C3%B6pek2.jpg
hayvanları mal gibi görenlerin yapabileceği davranış.
şahsen beceremediğim eylemdir.

(bkz: sokak köpeği beslemek)
yanlış yapmaktadır. fatih hayvan barınağına yardım etse daha isabetli bir davranış yapabilir.
pet shop tan köpek alan insanin tercihidir, bizlere laf düsmez.