bugün

Kurttrollerin dışarda gezen türlerine denilir.
Evcil oldukları ve klavye üzerinden kalkmadıkları bilinirdi.
BIRAZ SEVGI, BIRAZ SUYA MUHTAC CANLILARDIR. EN BUYUK HATAYI BINLERCE YIL ONCE DOGADAN AYRILIP INSANA KANMAKLA YAPMISLARDIR.
Tatlı ve masum canlılar. Pek çok insandan daha çok ve iyi şartlarda yaşamayı hakediyorlar.
gidip onlara su, yiyecek verdiğinizde; sevdiğinizde, merhamet gösterdiğinizde nankörlük etmeyecek tek canlılardır. insanları değil onları severim.

bir tanesi ağlattı resmen beni. sanayi tarafına sabah müşterime gidiyorum. oralarda dolanan bir köpek var. sahibi belli değil, herkes bilir. önüme doğru geldi biraz. sevdim, okşadım, başını kaldırdı bekliyor resmen sev diye. sonra yoluma devam ettim. 2 sokak ötede müşterim fabrika. yaklaştığımda baktım birşey koşuyor ses soluk yok. pati sesi. geldi bizimki geçti önümde durdu. ağzındaki simit parçasını bıraktı ayaklarımın önüne. 2 havladı bastı gitti geri. oralarda o saatlerde pasta börek poğaça muhabbetleri vardır çalışanların. sanırım bir tanesi buna simit vermiş. bizimkindeki asalete bakın hele! hangi kodumun insanı yapılan iyiliğe böyle karşılık verir ki sorgusuz sualsiz. aklıma nankör orospular, hayırsız pezevenkler geldi hayatıma giren, dağıtıp siktir olup giden. ağladım sözlük. valla ağladım.
Pis ve tehlikeliler. itlaf edilmeliler. Sevmiyorum zorla mı bu hayvan sever güruhu anlamıyorum.
zehirlenerek en yakınlarıyla beraber itlaf edilmesi gereken tehlikeli yazarlara batmış köpeklerdir.

gerçekten köpekler insanlardan daha mı tehlikeli sizce?

eğer cevabınız evet ise sizin 4 ayaklı korkunuz sikeyim.
evinize sağ salim bırakana kadar ayrılmazlar yanınızdan. 6 kişi olsalar bile yanınızda bir ekip gezer, sizi korumak için 3 tanesi önden sokaklara bakarlar. Arkadaşlarımdan hiç biri yapmadı ulan fakat sizin kemiğiniz mavi ise beyninize dalabilirler.

neyini eksiliyosun?
Kesin gitsin. milette makale yazmış çok bi bokmuşlar gibi.
başı boş bırakılmış pitbull olmadığı sürece sorun yok.. hoş gerçi pitbull besleyenlerin ağırlaştırılmış derecede ruh hastası olduğunu düşünüyorum.
zararsız hayvanlardır.

--spoiler--
biz çocukken belediye zehirlerdi bunları. biz yoğurt yedirerek iyileştirirdik zavallıları.
bir oldu, iki oldu, üçüncüde kurtaramadık hayvanları..
sonradan anlaşıldı yan binada oturan biri sürekli ihbar ediyormuş köpekleri. o herife az küfür etmedik.
--spoiler--

ben köpek olsam ben de saldırırım amk.

zehirlenen, saldırılan, taşlanan, ezilen, su bulamayan zavallı hayvanlar saldırmakta haklılar. sorun onlara bu muameleyi yapan, onlara yaşama hakkı tanımayan bizlerde.
hayvan sevgisi insanların vicdanının ön izlemesi gibi bir şey. eğer bir hayvandan tiksintiyle bahsedebilen biri varsa hayatınızda anlayın ki korkulacak bir insandır.

dünyada en korktuğum şey köpek. yanıma yaklaştığında hiçbir şey yapmayacağını bilsem bile gözümde saldırıya uğradığım zaman olanlar canlanıyor ve bilincimi kaybedecek düzeye geliyorum. ama bu sebeple "hepsi öldürülsün" mü demeliyim.

geçenlerde sokakta yürüyoruz. merkezi, işlek bir cadde. bir köpek var insanları izliyor yemek yerken. benim kadar bir köpek. bir kız çocuğu geliyor 3-4 yaşlarında. sevmek istiyor. köpeğin yarısı kadar çocuk. minicik. köpek ondan öyle bir korkuyor ki, karnını korumaya alarak kaçıyor. başımdan aşağı kaynar sular döküldü sanki. içim parçalandı. ne yapmışlar da bu hayvan bu hale gelmiş diye. ertesi gün baktım yoktu. dün yine rastladım o köpeğe. dönerciden döner kestirdim. ama veremem mümkün değil, korkuyorum. birinden rica ettim verdi.

mahallede köpekler var. biri sibirya kurdu. kim attı sokağa allah bilir. diğeri küçük tombirik bir şey, yürürken sanki yerden seken bir çile yün gibi görünüyor. adını tombirik taktım. diğeri rottweiler, bir diğeri de bildiğimiz sokak köpeği. geceleri çok havlıyorlar. gelen geçeni kovaladıkları da oluyor. ama gündüz kuyruklarını kıstırıp geziyorlar. geçen aylarda sibirya kurdu yavruladı. minnak bebeleri vardı. onları besledi, diğer köpekler gezdirdi. aile oldular bildiğin. sürekli camdan taciz ediyorum onları, taciz dediğim de yavrum, canım şeklinde şeyler tabi. camdan seviyoruz birbirimizi.

yine üç ay kadar önce bir tane köpek sevdim. belki çocukluğumdan beri ilk kez bir köpeğe dokunabildim. oturdum ağladım sevinçten. çünkü o kadar masum bakıyor gözleri, o kadar muhtaçlar ki sevgiye. sevemiyorum diye üzülüyordum hep. anladı köpek, sarıldı resmen. çok güzel canlılar. ölmeleri mi lazım?

sokakta yaşayan köpekler yine bizlerin ayıbı. barınaklar berbat durumda. belediyelerin yapması gereken onları kısırlaştırmak. bakımlarını yapmak, iyi birer yaşama sahip olmalarını sağlamak. çünkü sokaklarda yaşamak yine onların canını yakıyor. bazen odtü kampüsünde olduğu gibi insanlara zarar veren durumlar da ortaya çıkabiliyor. ama bu kadar masum canlıların ölmesini istemek de ruh sağlığı açısından endişe verici bir durum.

bu sorunun pat diye çözülemeyeceğini hepimiz biliyoruz. en azından onlar için işe yarar şeyler yapabiliriz. kış da geliyorken hazır, birkaç köpeğe koruyucu ailelik gibi koruyucu sahiplik yapmak hoş bir şey olurdu.
sevgiye ihtiyacı olan canlılardır, bir kuru ekmek için kılıktan kılığa girip şebeklik yaparlar, masumlardır.
Canınız çok sıkkın sahile yürüyüşe çıktınız. Bardaktan boşalırcasına bir yağmur başlar, ayakkabılarınızın içine su dolacak kadar göl olmuştur yerler. Donunuza kadar ıslanmışsınızdır ama umurunuzda değildir, yürümeye devam edersiniz. Sahilde in cin top oynuyordur; bir siz tek başınıza elinizde bir şişe şarap adeta duşun altında yürümeye devam ederken bir sokak köpeği takılır peşinize. Yağmurdan korunaklı bir yere kaçmaktansa sizinle beraber ıslanmayı tercih eden bir sokak köpeği... Beraber 1 saat yürürsünüz, size evinize kadar eşlik eder, karşılıksız, bir şey beklemeden paylaşmıştır sizinle bu bir saati. Ve düşünürsünüz hayatta en son ne zaman bu kadar mutlu ve özgür hissetmişsinizdir kendinizi. Hayat bir an için farklı görünür gözünüze.
Eyvallah sokak köpeği..
Citation
Kıyamam onlara ya geçenlerde gözü kırmızılıktan kör olacak bir tane gördüm. Dedim ki içimden ayy keşke yanımda krem fln olsada gözüne sürsem meslek gereği! 2 gün sonra ne olsa beğenirsin gece yurda giricem o köpek yurdun önünde(Keşke allaaddin başka zaman gelseydin) hemen gittim çay kompresi yaptım ve ilaç sürdüm gözüne. Başlangıçta bundan hoşlandı sonra kabak tadı verdim diye çekti gitti!Uykusu vardı kesin. Hojdır ama benena deyip gitti yani.
Ne kadar kocaman olursa olsun yanına yavaşça gidip başlarını okşadığınızda kuyruklarını sevinçten nasıl sallayacaklarını şaşırmaları, sırt üstü yatıp gülercesine ağızlarını açarak karınlarının sevilmesini beklemeleri...

Ne kadar masum, ne kadar iç ısıtan bir görüntü öyle...

iki sevgi damlası yetiyor onları mutlu etmeye.
Havalar ısınıyor malum. Sizden bir kap su bekleyen masumlardır.
görsel
Mahalleye yeni taşındı.
Istanbul'da gece olunca sürü halinde dolaşıyorlar. gündüz sessiz sakin olan hayvanlar geceleri kurt kesiliyorlar. bir de epey bir kalabalık oluyorlar. sanki kurtlar şehre inmiş gibi. kurtköy taraflarında epey bir köpek var. onlar gündüz gece her yerdeler. bir de sanırım büyükada'daydı. bir köpek barınağı var. amacım bisikletle adayı turlamaktı. ilk önce ormanın içinde birkaç tane köpek gördüm. önemsemedim. daha sonra bir baktım yüzlerce. geriye döndüm. ama turu da tamamlamak istiyordum. geri döndüm. bisikletinin arkasında sepet olan biri geliyordu. ne olduğunu sordu. anlattım, köpeklerden dolayı geçemediğimi belirttim. o da kendisinin barınakta çalıştığını, kendisiyle gelmesini söyledi. yalnız adamın el ve yüzünde çizikler vardı. bir korku filmine giriş gibiydi. bana bisikletten inmememi, normal devam etmemi söyledi. tekrar geri döndük. köpekler adamı görünce daha da kalabalık bir hal almaya başladılar. Bir anda yüzlerce köpek bakıcılarının getirdiği o sepetin arkasındaki yiyeceklere hücum ettiler. biz ilerlerken normal devam etmemi söylüyordu ama ne mümkün. iyice korku filminin içine girmiştim. bisikleti kullanmak mümkün değildi. yürüyerek devam ettim. buranın ne olduğunu söylediğimde adalardaki ve yakın yerledeki köpeklerin buraya toparlandığını söyledi. üzülmüştüm. köpeklerin sonlarını burada beklemelerine. biraz daha ilerleyince köpekler de peşimi bıraktılar. ben de kaldığım yerden turumu tamamlamıştım.
Ankaralı punk grubu.
sokaklardan toplanması gereken köpeklerdir.

bundan yaklaşık bir ay önce abim gece işten eve dönerken sokakta köpeklerin saldırısına maruz kaldı. asla bir canlıya zarar vermez rahatsız da etmez ama 4 tane köpek birden saldırmışlar. şimdi bu adamın suçu ne? siz köpekler üzerinden duyar kahramanlığı yapacaksınız diye daha kaç kişi sokak köpeği şiddetine maruz kalacak. kim bilir görülmeyen duyulmayan kaç tane vaka vardır.

ama köpekleri saldırganlaştıran insanlar :( hayvanlar insanlardan daha iyi :( geyiklerini bir kenara bırakın. bu salakça duyarlar yüzünden göz yumulacak bir şey değil. sokak köpekleri tehlikedir. barınakta daha iyi bakımla daha iyi bir yaşam sürerler.
görsel
Kopekler kısırlastırılsalarda üreme güdülerini yerine getirirler sadece yavru olmaz ve kısırlaştırılan dişiler kilo alır zamanla. Kısırlaştırılmadıklarını iddia eden arkadasa selam olsun. (bkz: Çok cahilsin keşke ölsen)
Yolda gördüğümü seviyorum okşuyorum konuşuyorum. içindeki bir ses onların mutlu olduğunu söylüyor. Bende oluyorum işte. Sorun yok heralde.
Kısırlaştırılmış olmalılar

Zira yıllardırr yavru görmüyorum.
Eski dostlar da çok yaşlandı artık. Zor yürüyorlar. Onları böyle görmek de üzücü.
etrafta onlarcası var.
saldırgan olanları ya korkutarak, ya korkularını yatıştırarak, onlar için tehlike olmadığımı hissettirerek yatıştırdım; gül gibi geçinip gidiyoruz.
mahallenin güzel anneleri onlara ve yavrularına da annelik ediyorlar.
sokağımızdaki bir köpek, her sabah ve her akşam karşılıyor beni ama hiç sırnaşmıyor ya da tehditkar yaklaşmıyor. çünkü ona da iyi bakılıyor.
bir yerde onlarla ilgili bir problem varsa, önce kendimize bakmalıyız: üstümüze düşeni yapıyor muyuz diye.
Gündemdeki Haberler
güncel Önemli Başlıklar