bugün

zamanında nirvana adlı balonun iyice şişmesine sebep olmuş 3akor-3adam parçası. kurt'un kedi gibi viyaklamasını dinlemek isteyenler için come as you are dan sonra en ideal parça...
metallica mtv hitleriini çaldığı gece bu şarkıyı da çalmıştı sadece intro tabi bence daha güzel çalmışlar..
makarası yapılmıştır:
http://www.youtube.com/watch?v=O1-NZWtTJYI
yuzyıllarca insanı baymadan zevkle dinlenecek sarkı.
yıllar önce bir turistle konuşurken değişik bir şey koktuğunu söylemeye çalıştığımda cümlenin sonunu getiremediğim için ağzımdan çıkmış söz öbeği.
kurt cobain in bir dergiye verdiği röportaja göre bir konserlerinde duvara birisi bir parfüm adı olan smells like teen spirit i yazar. kurt brdan ilham alarak şarkıyı yazar. aynı adlı parfümden haberi yoktur. velakin şarkı aynı adlı parfümün satışlarını da patlatır. nirvana daha sonra parfümün satışlarından mahkeme yoluna başvurarak payını alır.
(bkz: smells like teen pussy)
en bilinen nirvana sarkisi. belki nirvananin en sert sarkisidir. genelde her liseli müzige baslarken bu sarkiyi bir kere calmistir.
weird al yankovic'in smells like nirvana şeklinde, komik sözlerle yorumladığı şarkı.
recep ivedik'in ,
(bkz: apis arasi kokuyor resmen ya)
dediği kokudur.
çalması kolay eğlenceli bir nirvana parçası.
charlie hunter trio'nun her nedense "come as you are" ismiyle lanse ederek, jazz versiyonunu düzenlediği parça. ayrıca tori amos coverı takdire şâyan, dillere destandır.
şimdiye kadar yapılmış coverlarının bile hemen hemen hepsini dinlemiş olmama rağmen, geçen gün ntv'nin, rock müziğin 7 hali belgeselinde duyunca "ben bu şarkıyı nerde dinledim" şeklinde kısa bi afallama geçirten parça.

bi de herkes 'aa sen o parçayı yeni mi duydun ayıp' diyor, kınıyorum hepsini.
metallica'nın introsunu coverladığı şarkı

http://www.youtube.com/watch?v=AM-L18Hc94Y

(bkz: intro coverlamak)
nirvana baş yapıtı. dünyanın en iyi şarkısı diye gösterilen dünyanın en iyi şarkısı. şarkının gitar akorları ile alakalı eleştiriler çok saçmadır ayrıca.
90lar temalı disko kralı'nda, onca geyiğin içinde bir anda çalmasıyla bir garip hissettiren şarkı. kanepede yayılmış, onca şey arasında takılacak başka şey bulamamış gibi okan bayülgen'in sakallarını izleyen rahatsız bünyeyi, ayağa fırlayıp "anaaaam" demek suretiyle canlandırmıştır.

o ses nasıl bir sestir be kurt ..
asla modası geçmeyecek , amatör grupların cover yapmaktan asla vazgeçmeyeceği parçadır.
nirvana'nın aşmış şarkısıdır.
*It's fun to lose and to pretend
*I feel stupid and contagious
*I'm worse at what I do best/And for this gift I feel blessed
*And I forget just why I taste/Oh yeah, I guess it makes me smile
I found it hard, it was hard to find/Oh well, whatever, nevermind

konuşma balonumda bu sözler yazarken hiçbir şeyi dert etmemek isterdim. boşver dedikten sonra aklıma finallerin gelmemesini isterdim mesela. adam akıllı 'loser' bile olamıyoruz, biz hiç genç gibi kokamayacak mıyız lan!
bas gitarda çalımı oldukça kolay olan nirvana şarkısı.
tahminimce bundan 20 yıl sonra ellilere merdiven dayamışken bir barda,kafede bir yerlerde duyulmasıyla insanı yine lise modunda hissettirecek parçadır.

Kurt abimiz nur içinde yatsın.
bu parçayı bu kadar meşhur yapan ayrıntı aslında bir pop şarkısı olmasıymış sahibine göre. şarkı gerçekten çok, hatta aşırı melodiktir normal bir rock parçasına göre.
--spoiler--
ilk defa 1998' de dinledim...
bir anlam veremedim...
aradan 11 yıl geçti...
bir acayip oldum lan...

--spoiler--

bugüne kadar yaşadığım hayatımın fon müziğidir kendileri... evet, şu anda hayatını film haline getireceğiz, nasıl bir soundtrack istersin '' deyu sorsalar, hiç düşünmeden, ne şu yeryüzündeki en çok sevdiğim şarkı paint it black derim, ne de wherever i may roam, '' smells like teen spirit '' olsun derim, demeliyim... heyecanlı, düşe kalka, kimi zaman hüzünlü, kimi zaman neşeli ve genellikle bir yosunlu taşa takıldıktan sonra cesaretli kalkışlarla geçen hayatımın, yer yer ağırlaşan, yer yer kendinden geçiren müziği sen olmalısın... smells like teen spirit...
Dünya'da hangi yçlda olursanız olun eskimeyecek şarkılar vardır, buda onlardan biridir, ayrıca Kurt'un intihar etmesi onu efsaneleştirdiğinden daha çok akıllara kazınan bir parçadır. Genelde yeni yetme dönemlerinde dinlenmeye başlanır ve olgunlaşma döneminde sevilir.
nirvana'nin en populer, en piyasa sarkisi.

sevmeyenleri kucaklamak istiyorum, evet.