bugün

ünlü dedektif.
"sen hala neyin kafasındasın be birader adamlar yapmış" dedirten dizidir.
müthiş bir uyarlama sherlock yardırıyor yine.
muhteşem dedektifimiz, canımız sherlock holmes'umuz günümüz londra'sında yaşayıp, blackberry kullansaydı bir de üstelik blog yazarı olsaydı acaba nasıl olurdu sorularına yanıt bulduğumuz hoş bir sherlock holmes uyarlaması.

genelde biraz daha olgun , 35-40 yaş arası bir sherlock holmes görmeye alışkın olduğumuz için başta sherlock karakteri için "biraz fazla mı genç" diye düşündüm. ama sonra o zeka fışkıran mavi gözleri ve bilgisayar kurdu genç sherlock'u fazlasıyla benimsedim.

dr watson karakteri de iyi olmuş bence. şimdilik * onun ve olayların biraz dışında kız ve heyecan peşinde bir yaralı asker olarak gösterilse de ileride sherlock'un sağ kolu olacağından şüphem yok.

bu arada birinci bölümde sherlock ve watson'ın girdiği restorantta bir gay muhabbeti döndü ya, o neydi o ya? londra'ya gidip bütün garsonlara "sherlock ve watson'ın arasında bir şey yok, olamaz da bunu böylece aklınıza sokun." demek geldi içimden. blackberry'i, laptopları falan hadi bir derece kaldırırız bu kadar da modernlik fazla canım.

londra! son lafım da sana... "ah sen ne güzel bir şehirsin, ah sen ne güzel bir arka plansın, sherlock ve sen ne kadar tatlı bir ikilisiniz." seviyoruz sizi ve sizi izlemeye devam edeceğiz.
--spoiler--
cinayet sonrası ipucu olarak bırakılan mail adresi şifresinin, olay mahaline kurbanın tırnaklarıyla kazındığı bir bölümle merhaba demiştir.
--spoiler--
Benedict Cumberbatch'ın sanki sherlock holmes rolüne robert downey jr'dan daha çok yakıştığı dizidir. daha bir zeki, aşağılayıcı, sosyal yönü hafif eksik ve cinsel dürtülerinden arınmış bir adam havası var benedict'te.

robert abimize de laf ettiğimiz zannedilmesin. candır o, yeri ayrıdır.
--spoiler--
2. sezonun son bölümüyle ağzımıza ağzımıza sıçan, hüngür şakırt ağlatan dizidir. eh be sherlock, bari john'a ölü numarası yapmasaydın. adam ne hale geldi.
--spoiler--

nasıl bekleyeceğiz şimdi 2013 yazına kadar? hadi bekleyeceğiz de, koca sezon sadece 3 bölüm izleyeceğiz o da var.**

not: bir de ayrıca nedir allahaşkına bu watson ve sherlock'un arasındaki gay muhabbeti? ne yani, iki erkek ev ve iş arkadaşlığı yapamazlar mı normal yollardan?
3 er bölümden 2 sezonluk tv dizisi bana kalırsa filmlerden daha hoş olmuş. üstelik teknoloji ile güzel bir birleşme yapmış. genç oyuncusu ise karaktere uyum sağlamış. izlenmeli.
--spoiler--
2. sezon 1. bölüm'deki gerek telefon gerekse kasa şifresi ekran başında öylece kalakalmama sebep olmuştur. o kadar şaşırttı ki şaşırmak bu kadar olur.
--spoiler--
iki sezonunu da tekrardan izlediğim fakat sanki ilk defa izlemiş gibi olduğum bbc yapımı.

--spoiler--
2. sezonun 1. bölümü tek kelimeyle efsanedir; irene adler karakteri cık oturmuş.(irene'nin tekrar dönmesi dileğiyle..)
--spoiler--

dizinin hayranları için; http://youtu.be/ldb3Ikvi_6U short suite of sherlock
inanılmaz bir dedektiftir. yardımcısıyla birlikte bir çok hatta şöyle söylemek gerekir ki çözemediği sır kalmamıştır.
bir yıl bekletmesi ızdırap gibi bir şey.
kesinlikle izlenilesi cnbc-e dizisi.
--spoiler--
doğruyu söylemek gerekirse moriarty evde elmaya garip şekiller çizip gizemli laflar edince ne oluyor arkadaş sherlock'a mı yürüyor bu dengesiz diye düşünmedim değil. fakat terastaki sahnede risk almayı seven bir çılgın olmasının yanı sıra olayının çok başka olduğunu anladık. bu ufak detayın dışında sherlock ve dostluğun aynı anda kazandığı tadından yenmez bir sezon finali oldu. müzmin bekar zavallı küçük doktorumuz watson dışında kansız jim moriarty da dahil herkes mutlu sanıyorum. şimdi bir sonraki sezona kadar: let's have dinner!
--spoiler--
a scandal in bohemia* bölümü izlediğim en güzel dizi bölümlerinden biri olan ve the reichenbach fall* bölümü ile bunun üstüne çıkıp izlediğim en güzel yapım olmayı başarmış dizidir. sadece 6 bölümde böylesine güzel 2 bölüm sunmuş bir dizinin istikrarlı devamı halinde efsane olması işten bile değil.
bunu izlemeyen kişi sherlock holmes falan demesin 2 sezon geçildi bi sezon 3 bölüm ve mükemmel mtesi bişey ya. şiddetle tavsiye edilir.
"hasss bu ne lan" diyerek sezon finalini izlenmiştir...

dizi muhteşem ötesi 3. sezon u beklerim bütün duyu organlarımla.

izlemeyen kişiler izledikleri saçma dizilere
dedektifçilik polisiye dizisi izliyom
aaaa ne kadar çözdü olayları
mükemmel kurgu of of bu dizi harika

şeklinde cümleler kurmadan önce bu diziyi izlesin.

temin edebilecek arkadaş varsa kitaplarını da temin edip okusun
Soyuttan somuta yöntemiyle, insan aklının neler yapabileceğini göstermesi açısından, kesinlikle izlenmelidir. Hem de kesinlikle!
her karesinde akıl oyunlarının yer aldığı, soluksuzca izleten, sir doyle ve günümüz tekniklerinin ustalığını yansıtan başarılı yapım.
yeni nesil tekrar dizilerinin en iyilerinden biri.başroldeki ikili de cuk oturmuş rolüne.

ilk başlarda her sezonun 3 bölüm olduğunu farkedince afalladım,bölümlerin de 90 dk ya yakın olduğunu görünce iyice salaklaştım,ama bazı günler iki bölüm izlediğim bile oldu.

zaten iki sezondu hemencecik bitti,şimdi üçüncü sezon 2013te diyolar,keşke hemen bitirmeseymişim.
şu dizi yüzünden izlediğim hiçbir şeyden keyif alamaz oldum. tekrar tekrar açıp izliyorum. benedict cumberbatch'ın sesi, oyunculuğu, hal ve hareketleri mahvetti beni. onun o acayip suratına o kadar alıştım ki herkesin suratı bir acayip geliyor artık. 3. sezon başlayıncaya kadar her bölümü kaç kez tekrar edeceğim bakalım.
sherlock holmes külliyatını okumuş birisi olarak diyorum ki, dizi ile kitap paralellik gösteriyor..dizideki son bölüm, kitaptaki son vaka ile paralel..yeni bölümde muhtemelen, son vaka dan, yani kitaba göre sherlock holmesin öldü gibi gösterildikten sonraki ilk bölüm olan boş ev vakası ile paralellik gösterecek..
iyi iş çıkartılmış dedirten güzel senaryolu dizidir.
ilk ve tek izlediğim bölümün son yani 3. bölüm olmasıyla sevmekle birlikte şaşkınlığımı gizleyemediğim dizi. Dizinin izlediğim bu bölümü sayesinde 'kim milyoner olmak ister'deki bir soruya doğru cevap vermiş bulunmaktayım.
--spoiler--
soru şöyle bir şeydi sanırım: yazarının kitabın sonunda öldürdüğü halde yoğun istek üzerine tekrar yaşatmaya karar verdiği karakter kimdir?
--spoiler--

yine de merak ettiğim bir şeyi sormadan edemeyeceğim. Yabancıların böyle zeki, kendini beğenmiş ve insanların nefretini kazanmayı başarmış tiplere duydukları sevgiyi neye dayandırdıklarını çok merak etmekteyim. (bkz: house) (bkz: don draper)
en iyi bölümü tartışmasız 2x1 olan dizi. kardeşim sayesinde haberdar olduğum aşmış bir yapım. insanın hayatta kardeşi olacak arkadaş dedirttirmiştir. * *