bugün

galiba şarkısını ebru gündeş okusun diye yapmış.
sonra ebru'ya ulaşamamış bişeler olmuş iptal olmuş.
daha sonra kendisi okumuş.
Arabeski rap e yedire yedire yeni müzik yaratan rapçi.
kurunun yanında yaş yanmaz.
Tükürdüğünü yalamak.
en son söyleyeceğim şeyi en baş söyleyim, okumaya zahmet etmeyenler olabilir. sagopa k. in sadece 98-2006 arasındaki rap kariyeri bile piyasaya sonradan doluşan tüm yeni yetmeleri sikip atmaya yeter.

eskiden beri dinlediğim müziğin icracılarından bir tanesi. hiç bir zaman bir fanboy olmadım olmam da. lisede de değildim. yıllar geçti yaş biraz kemale erdi hala değilim anlayacağınız. ama gerçekten burda sagopa k. in parçalarını hidra dır vs yeni yetme rapperlarla karşılaştıran kamilleri görüyorum. türkçe rapte 98-2006 benim için eski okuldur. bu döneme ait bir çok parça şahaserdir, zira denenmeyen bir tarzı türkiyede amatör ruh ve özveriyle, para öncelikli değil büyük bir aşkla yapan yapan rap sanatçıları bu dönemde faaliyete geçmiştir. bunu eskiye özlem olarak almıyorum salt, bu parçalar bahsettiğim sebeplerden dolayı oldukça kaliteli altyapıya sahiptir.

dediğim gibi fanboy değilim. kızma sebebim nasıl bir malsınız. ya da ne çeşit bir embesil sagopa k in rape katkılarını yok sayar. objektif bakıyorum ve soruyorum. hayır bunun için sagopa sevmek gerekmiyor sktiğim beyin özürlüsü kardeşim. fuatı rap tarzından dolayı çok sevmem, ama bu işin harcını hazırlayanlardan biri de odur misal.

sagopa k., ceza, dr. fuchs, sahtiyan, mista brown, dj funky-c, kasırga, fuat, ramiz, cabbar, sir-hot, mt, derin darbe, her ne kadar türkçesi bozuk olsa da recai 9.c.c, erci-e, iyi bir mc olamasa da türkçe rapin fitilini ateşleyenlerden turbo(tunç dindaş), izmirden yener kuva-i izmir ve şimdi aklıma gelmeyen bir kaç isim daha. gerisini sikip atın.
kesinlikle çok kaliteli şarkıları var.
10 seneden fazladir dinledigim sanatci.
Konserine gitme firsati yakalayabildim mukemmel bir atmosfer var. O anlam yüklü sarkilari bagira bagira soylemek tam bir terapi niteliginde.
"söyle yeni jenerasyon çok mu mutlu sence."
demiştir yıllar önce.
Çöküntünün ortasında bitkisel yaşam tadında solunan her nefes,
kinli gözlerden anlatılan stres,
önüne geçilemeyen doğa terörü
Bedeli ağır olması gereken cezalara verilen illegal izin.
Def et ormanı getir betonu boktan zilin bilgisayar teknolojisinde
natural elementleri yerle bir eden kişi prof. olsa da aslen katil
Ölümcül kurşun ona Sagopa Tek Yürek rapim arşa değer yo.
Kapandaki fareler ezilmeyi bekler ezilmeyi bekler.

albüm; (bkz: on kurşun)
parça; (bkz: katliama karşı geldi işkence) sene 2002

yıllar öncesinde son derece protest müzik icra eden, ama o dönem şimdiki yeni yetmeler kadar parçalarına itibar edilmeyen rapçi. popüler kültür sen nasıl bir amcıksın.
küçüklük vakitlerimizde, sagonun da gençliğiydi tabi, toyduk anlamamışız adamı sevmemiştik.

30lu yaşlarla vals yapmaya hazırlandığım şu vakitlerde değerini yeni anladım. sanırım ayrılık süreci de sagoyu çok olgunlaştırmış. bambaşka bir sago var.

sevgiler meftun yunus.
Eğer Ötekiler rapçı ise Sagopa başka birşey şair özelliği mükemmel.edebiyat bilgisi.....
ismi çok itici olan rapçı. evet.
görsel
son gittiğimde koca konseri bir yudum su içmeden tamamlamıştı.
sopama kaşmer diye okudum bir an içim fesat galiba..
2000-2016;

-Gidilebilecek En Uzun Yollara Kendimi Hazırlarım
Bu Mecazlardan Geçip En Hakikiye Gidelim
Cemal-i ba kemale seyredelim...

-yolundayım neyleyim âlemi

-Dostum herkes ölür, Allah herşeyi görür
Doğru tektir birdir, kader herşeyi bilir.

-Ve önce insan olmak gerekir.
insan olabilmek için önce kul olman gerekir.
Kulluk için yürek gerekir.
Yürek köpekte de vardır!
iBRAHiM , ADEM , YUNUS , MUHAMMED olman gerekir !

Şimdilerde ise Allahless takılan evliya-ı rap.

görsel

2019;

-allah yoq din yalan len mq!

180° derece tipini silkeyim yunus..
türkçe rap piyasasına son 15 yıldır cezaya rağmen ambargo koyan rapçimsi.
türkçe rap'te yeni yeni oğlanlar çıktıkça adeta paspak parlayan bir marka.
''ne olur üzme kendini; güneş habercisi geceler,
zorlasam da çıkmamakta ağızdan o kolay heceler.
hiç bilmediğim bir yerde en çok bildiklerimleyim,
onları silmek isteyenlere karşı muharebelerdeyim...''
Cübbeliden sonra out.
16 yaşından beri dinlediğim eleman şimdi yaşım 36. Ehe...

Son işlerinden olan Avutsun bahaneler'i beğendim arada dinliyorum.
Beş şarkıdan oluşan sarkastik ep'yi yayınladı. Klip ise toz taneleri adlı şarkıya geldi.

https://youtu.be/Eo_nV-Yrg0s
sago yine yapmış,

diyemedik bu sefer.
değişime inanan rapçi. hala 10 yıl önceye dönmesi bekleniyor. gülünçsünüz.
Maalesef parçasında diyor ya

‘’Hayatın şerbeti kimlere verilir bizlerin önünde komşu turşu’’

Yeni ep aynen böyle bir turşu.
bir dönem vasiyet, karabiber duası, istisnalar kaideyi bozmaz gibi şarkılarını severek dinlediğimiz rapçi. bir ara cübbelinin yamacındaydı sonra dini inancı yokmuş falan diye haberler çıktıydı hakkında şimdilerde ne yapıyor bilmem epeydir takip edemiyorum bu adamı.