bugün

robert koleji: o fiyatlar size değil zaten lan.
robert kolej'deki burs sistemini bilmeyen yandaşlar ecevit'in orada okumasına laf eder.

"halkçı" olmak için illa ancak aksaray bilmemne okulunu kazanıp, onu da 8 yılda bitirecek kadar kafasız mı olmak lazım? memleketinin idaresi için eğitimsiz veya eğitim seviyesi düşük kişi olmayı şart koşanların, bunu marifet bilenlerin geri zekalı olduklarına hiç kuşku yoktur. dertleri şahsi aşağılık komplekslerini, başa kendilerine benzer bir tip gelmesine katkı sağlayarak tatmin etmektir.
buram buram taşşak kokan okul. o derece taşşaklılar.
bu yıl 7 gün yatılı olduğunda okulun peşin ücreti 72 bin 600 TL’ye, 10 taksitli ücreti ise 75 bin TL’ye yükseliyormuş.
gördüğüm en sağlam eğitimi veren okuldur.. her açıdani fen bilimlerinden sosyal bilimlere, müziğinden edebiyatına öğrencilerini donatan başka bir lise sanırım Türkiye'de zor bulunur..

ayrıca güzelim istanbul'da boğazın avrupa tarafında ormanı koruyan sadece amerikan okullarından biridir. diğeri (bkz: bogazici üniversitesi)
beşiktaş atatürk anadolu lisesi öğrencisiyken futbol takımına ilçe turnuvasında fark attığımız okuldur.
çok yüksek puanla girilmesine rağmen, nasıl olup da hep zengin çocuklarının bu okula gittiğini pek çözemediğim en pahalı özel okuldur. ben okul yaşantım sırasında hiç çalışkan zengin çocuğu görmedim de o yüzden söylüyorum.
şahsen sınavlarını kazanmayı beceremediğim okuldur. sonra en meşhur üniversitelerimizden birinin yüksek puanlı bir bölümüne kapağı atmayı başarmama rağmen robert koleji kazanamamam içime uktedir.

ukte olmaya uktedir ama asla ve kat'a haset değildir. kazanan öğrenciler benden daha iyiydiler ve kazandılar. ötesi mühim değil... bahaneler anlamsız...

ey cahil yandaşlar, kıssadan hisse şudur ki kıskanmayın. kendinizi ezik hissetmenize da gerek yok... herkesin kapasitesi bir olmaz. lakin "illa da ezik hissediyoruz" derseniz, ancak aksaray bilmem ne yüksek okuluna girebilmiş, onu da ancak 8 yılda bitirebilmiş, tembel, kafası pek basmayan, cahil bir demogogu göklere çıkarmak ezikliğinizin devası değildir bilesiniz.

yahu gerçek bir vatansever, sırf kendisine benziyor, ezikliğini alıyor, içini ferahlatıyor diye niteliksiz bir şahsı layık görür mü ülkesinin başına hiç?
üsküdar amerikandan sonra bir kez daha milli eğitimin zorlamasıyla metazori olarak teog sınavı puanıyla düşük puanlı öğrenci kayıt ettirilmiş okuldur. normalde özel okul olduğu için özel okul puanıyla girilebiliyor bu okullara ancak ikizlerden birinin burada okuduğunu söyleyen veli, milli eğitimden işi hallederek, okul karşı çıkmasına rağmen diğerini de okula kayıt ettirmiş olmuştur.

şimdi tabii sormak gerekiyor, böyle milli eğitim destekli metazori kayıtlar yapılacaksa, o zaman biz bu sınavları neden yapıyoruz, o okullara yüksek puanla girebilmiş olan öğrencilere ve ailelerine haksızlık olmuyor mu?
senelik 75 bin lira olan college dir.
college değil türkiye cumhuriyeti merkez bankası mk, senede 75 bin lira ne, birde buraya girmek içinde ilk bine falan girmek gerekiyor, hem zenginlerin hemde başarılı öğrencilerin gittiği collegedır.
senelik fiyatı 82 bin, ama okulun türk eğitimiyle alakası yok. burdan mezun olanlar da haklı olarak yurtdısına gidiyor, türkiyede kalanı okulun en basarısız ogrencilerinden filan.adamlar gerçekten dolu. bir okulda sosyal faaliyet bile zorunlu ders çalışmaktan morona baglamasın öğrenciler diye.en iyi anadolu liselerinden mezun insanlar iki lafı bir araya getirmekten aciz. fen liselerine değinmiyorum bile. bence aldıkları parayı fazlasıyla hak edıyorlar.
mezun olamadğım okulum...
gerçekten kolejler insanı zorluyor.
hani zorlayan kolejlerden çok insan tipi...
neye yaradığı hangi hedefle kurulduğu belli olmayan okul. Sırf ismi afilli, tarihi okul olduğu için bişey zannedilip gidilen, bizim robertlerin okuduğu okul.
ismi afilli, tarihi okul olduğu için değil çok kaliteli eğitim verdiği için gidilen bir okul.

Arkadaşlar kaliteli eğitim veren kurumlara, sırf isminden veya dünya görüşünüze ters olmasından dolayı bok atıp durmayın çok komik kaçıyor. Sen burada kıytırık bir sözlükte kıytırık entryler girerken o okulda hazırlıkta okuyan adam a) yatılı okuduğu için hayata hazırlanıyor b) daha o yaşta laboratuvarda bilmem ne deneyini yapmaya uğraşıyor, sonrasında da bilmem ne kulübüne gidip şu müzik aletini öğrenmeye çalışacak, akşam da şu kitabı bitirip yarın özetini çıkaracak, sınıfta prezentasyon yapacak.

Ha burdan çıkanlar ne bok oluyor demeyin. Sizler yarın, orada burada 1500 lira maaş için kapıları aşındırıp yalvarırken, 15000 lira maaşla gel başla diye firmalar bunların kapısını aşındıracak. isteyen yurtdışında akademik kariyer yapıp oraya yerleşecek veya buraya sansasyonel, karizmatik, medyatik bir tip olarak dönecek.

Bizim robertlerin okumasına bozuluyorsan, bizim kemallerin, muratların okuyacağı okullar yap. Ama düzgün yap, aynı eğitimi, aynı kaliteyi sun, ona aksın insanlar.
Kardeşimi neden ikna edip göndermediğim sorusu geliyor aklıma. Kendim de türkiyenin bir başka yıldız okulundan mezunum. içimde kalmıştı hep bu okul.
Sanırım türkiyede'ki en güzel lise. Pekçok üniversiteden daha faydalı bir okul. Çocuklara düşünmeyi ve insan olabilmeyi öğretiyor.
Bizim çocuk ise parayı tercih etti şimdi bedava başka bir lisede tam burslu okuyor. istanbul'u sevmiyorum diyo adam, biraz daha uğraşsamıydım bilemiyorum.
Yatılısı 95 bin tl olan okul. Oha lan. Evet.
Hepimiz fox haberi izliyoruz. Evet.
Fatih portakal tayfası. 23bine de var tam 95 bine de.
O ne la öyle, yıllık 100bin lira (10 ay taksit varmış ama ehhee).
Okulun fotoğraflarına baktım, istanbul'dan büyük herhalde. laboratuvarları ülkenin birçok tıp fakültesinden daha gelişmiş ve büyük. Para cidden insanı eğitiyor.
Yok köyden çoban kızı azmetmiş tıpı kazanmış bilmemne. Tıpı kazansan ne, hayatında bir mikroskop ile bakteri görmedikten sonra.. Ülkene ne faydan olacak tam hastalığı bulamadıktan sonra.
Gerçi Buradan mezun olanın da Türkiye'de duracak kadar salak olmadığını düşünüyorum. Şahsen ben siktirolup giderdim bu ülkeden.
Edit: Okulda herkeste Pembe Mini Coopervarmış. ÖYle diyorlar..
ben gidemedim belki* ama çocuğumu* bu okula göndereceğim. en büyük hayat amaçlarımdan biri.
Takribi 15 sene önce falan bu kolejden mezun olup polis olan bir arkadaşı tanıyorum.

Ve acıyorum. Afdghjk. O zaman saygın bir meslekti yea diye bahane üretiyor bi' de.
görsel

Milli Mücadele'nin başladığı 1919 yılında, istanbul Amerikan Kız Koleji Müdürü Dr. Mary Mills Patrick, kolejin içinde bir tıp fakültesi açmak üzere çalışmalarına başlamıştı. New York Columbia Üniversitesi'nin "College of Physicians and Surgeons" programı temel alınmıştı ve Eylül 1920'de Amerikan Kız Koleji Tıp Bölümü, "Department of Medicine Constantinople Women's College" adıyla eğitime başladı.. ilk sene hiç Türk öğrencileri olmadı. 1921-22 öğretim yılında Hamdiye Abdürrahim ve Sabiha Süleyman ; 1923-24 öğretim yılında ise Seniha Fuat bu okulda tıp eğitimi almaya başladılar. Amerikan Kız Koleji Tıp Bölümü Türkiye'de kız öğrencilerin tıp eğitimi almalarını sağlayan iLK akademik kurumdu ve 3 Mart 1924 tarihinde çıkan, yabancıların yükseköğretim kurumu açma ve çalıştırmalarını yasaklayan "Tevhid-i Tedrisat Kanunu" ile kapatıldı.. (#tarih dergi, Nisan 2019)

Amerikan Kız Koleji, Arnavutköy - istanbul, 1920.
Yıllık ücreti 100.000 lira olan kolej imiş.
https://youtu.be/3jGndtQ5W7U