bugün

2000 yıllık akrabamı gördüğüm şehir.
bir insan gördümdü. sanki kırk yıldır tanıyorum.
pfk ludogorets razgrad diye bir futbol takımı olan şehir. dün akşam sahasında milan'a 3-0 yenilmiştir bu arada.
atalarımın memleketi.

soy ağacı sorgulamaya girmedim, zaten biliyordum. rahmetli büyükbabam, köy yerinde yaşamasına rağmen tarihe, okumağa meraklıydı. yıllarca imkanları ölçüsünde araştırmıştı zaten. çocukken anlatırdı razgrad'tangeldiklerini, zulüm gördüklerini.

oraya da karamandan göç etmişler. enteresan şekilde keyif alırdı bu ilk göç hikayelerinden. "osmanlı bizimle baş edemedi, bulgaristana sürdüler" derdi. onu çok özlüyorum.
türklerin burgasla beraber en yoğun olduğu bulgaristan'ı oluşturan 8 bölgeden biri.varna'nın batı komşusudur.
hiç gimediğim dedemin memleketi.
bu şehirde ağırlıklı olarak; konya, karaman ve civarından getirilen tanrıdağı türkmenleri ile tokat, sivas ve civarından getirilen kızıloğuz türkmenleri iskan edilmiştir.

günümüzde il nüfusunun; %50'sini türkler, %42'sini bulgarlar, %8'ini de çingeneler oluşturmaktadır. türkler kırsal kesimde yoğundur.
az sayıda genç nüfusa sahip, kızların gerçekten güzel olduğu bir bulgaristan şehri.
1933 tarihinde bu şehirde bulunan türk mezarları faşist bulgarlar tarafından yerle bir edilip, yağmalanmıştır. bu olayın akabinde türkiye ise, protesto amaçlı istanbulda bulunan bulgar mezarlarına çelenk bırakmıştır, efendiliğiyle dövmüştür tüm bulgaristanı.
buraya yerleştirilen türk nufüsü manisa ve civarından gitmiştir.
kaynak: tarihin arka odası
eski adı hezargrad'tır. nüfusu 150.000'dir.
ünlü deliorman'ın bulunduğu bulgaristan şehri.