bugün

Bir türlü ısınamadığım müzik kolu. Bir insan thrash varken şu çöpü neden dinler ki?
(bkz: and justice for all)
ilerici metal.
gelişken metal. ilerleyici metal. böyle deyince pek havası kalmıyor ama öyle.
Şüphesiz ki dream theater en önemli temsilcilerindendir.
''bakın saniyede 1920309230 tane ultra mega süper mi minör7li basıyorum, ne kadar aksak ritm atıyorum, bas gitarın ebesini sikmişim slapın babasıyım çok nota biliyorum vuhuuuu''

şeklindeki kasıntı müzik türü.
progressive olan her tarz güzeldir. metal, rock, techno, house, trance. hepsinde sert ve keskin melodiler vardır, insanın kopası gelir.
Bu türün Türkiye'deki en iyi örneklerinden biri comma grubudur.
Söz konusu müzik olduğunda yine enfes tarzlardan biridir. (bkz: eski progressive metalcilerden kim kaldı)
(bkz: eloy)
(bkz: opeth)
(bkz: Opeth) bu alanda çığır açmıştır.
dream theater ve opeth in en güzel örneklerini sergilediği müzik türüdür. şarkı süreleri normalden uzun olmakla beraber ortalama 8-10 dakikadır. 25 dakikaya kadar çıkmış örnekleri de mevcuttur.
Zamandızlığın şarkılarını yapan türdür.
csz dinlerken, etkileşimin içinde olduğunu görürsünüz. Progressive metal ve caz.
caz müziğin, düzenli gidişinin, çeşitli öğelerle süslenip, üstüne akıl dolu sözler, zihin bulandıran solo ve ritmlerle desteklenen müzik. Anlamak için anlamaya çalışmak lazım önce. Her grubu, onlatın etkilendiklerini ve dahasını dinlemek.
dream theater ve buna benzer olağanüstü teknik gruplardansa, pain of salvation ve benzeri grupların yaptığını daha çok tercih ettiğim tür. neden bilmem, teknik kaygısıyla yazıldığını hissediyorum bazen ve bu buna itici geliyor. içerisinde ruh olan her müziğe aşık olduğum gibi bahsettiğim ruha sahip olan gruplara da hayranım. (bkz: riverside) (bkz: pain of salvation)
(bkz: planet x)
queensryche - operation mindcrime dinlenmeli ve konu sonrasında tekrar tartışılmalıdır.
opeth denilir ve susulur. cennetten gelen o eşsiz dingin sesin , bambaşka bir anında müziğin , dönüşmesi iç yakan bir çığlığa kuşkusuz Michael Akerfeldt insan değildir.
Gunumuzde dt, nevermore, pyschotic waltz ve burdan kopan muzisyenlerce yoluna devam eden tur. fakat asla bi queensryce, crimson glory, fates warning ve kismen de olsa savatagein yaptiklarindan ileriye gidememis. demek ki sadece konsept yaratmayla olmuyomus. gordugum kadariyla 80lerden 90larin basina kadar ciddi anlamda icra edilmis. gerci ayni seyi heavy metalin geneli icin soylemek daha mantikli olur sanirsam..
(bkz: dream theater)

(bkz: mastodon)

(bkz: spastic ink)
metallica'nın and justice for all albümü bu alanda ilklerden biri kabul edilen müzik türüdür.

dream theater grubu davulcusu mike portnoy ve opeth vokal ve gitaristi mikael akerdfeldt bu görüşü savunmaktadırlar.
undertow,aenima,lateralus, 10.000 days

(bkz: tool)
(bkz: porcupine tree) son favorim.

(bkz: opeth) vazgeçilmezim.

(bkz: mastodon) göz bebeğim.
metal bir kadın ise progressive metal bir orospudur diyebiliriz. Her telden çalınır. Çok kaliteli parçalar da ortaya çıkar.
(bkz: evergrey)
dinlemesi ve icrası müzik bilgisi gerektiren sevdiğim müzik türü.