bugün

bir rivayete göre hindistan kökenli/ hint icadı bir içecektir.
sadece içerdiği vitaminle değil, kalsiyum ve potasyum gibi çeşitli mineraller, lif ve folik asit ihtiva etmesiyle de kanı temizleyen, karaciğer hastalıklarını önleyen mucize doğal ilaç.
taze sıkılmış olanı ne kadar muhteşemse, kutularda satılan acımsı-şekerli karakter kaybı yaşayan versiyonları da bir o kadar kötüdür.
Burjuvaların sabah kahvaltıda içtikleri içecektir.C vitamini kaynağıdır.
fransızcasına bayıldığım içecek. juice d'orange die yazılıyor, ancak okunuşu beni benden alıyor efem; jüdoranj *
sıkıldıktan sonra 10 dakika içinde tüketilmesi gereken içecektir. 3 tane portakal bir tane büyük bardağın %75'ini doldurmaktadır.
söylenilenlere göre sabah kahvaltısında henüz bir şey yememişken aç karna içildiğinde öğlenden sonra kendine gelememe gibi kötü bir hal yaratabilecek içecek. eğer uykuya yakın zamanlarda ya da akşam içilirse de gece uyumada sorun ve uzun süre akşam içme alışkanlığı olursa da uykuda kabus görmeye neden olabilmekteymiş. portakal suyunu içmenin en iyi vakti kahvaltıda bir şeyler yedikten sonra ve yavaş içmekmiş. şahsen bana da aç karna portakal suyu içme fikri olumsuz gelir.
babası portakal suyu seven bir çocugun en çok nefret ettigi şeydir. sürekli benden sıkmam istendigi için tabiki.
kesinlikle sabah saatlerinde içilmemesi gerek içecektir. midenizde yoğun gaz yapacak ve gün boyu sizi rahatsız edecektir. yatmadan önce içilmesi de reflüye sebeb olabilir, şayet reflüyseniz sabaha kadar sizi ağlatabilir. öğle vakitlerinde yada daima tok karnına tercih edilmelidir.
cem yılmaz ın ucaklarda business class esprisine konu olan içecek

(bkz: yere dökülse tenezzül etmezsin)
cem yılmaz'ın içmeden uçamadığı meyve suyu.

(bkz: bunu içmeden uçamıyorum)
* sıkılan portakaldan geriye kalandır.
türkiye'de bir zamanlar zirve yapan, meyve suyu içme ekolünün baş aktörüdür. o kadar ki filmlerde zengin kahvaltılarının değişmezidir. sağlıklı beslenme adına aslında olmadık zamanlama ile içilen portakal suyu, fayda yerine zarar getirmektedir. suyunu içtikten sonra posasını yiyenler de vardır.
meyve suları arasında en popüler olanıdır.
günde 2 bardaktan fazlasının işe yaramayacağı içecektir. vücudumuz vitaminleri depolayamayacağı için günlük ihtiyacı olan vitamini alır ve fazlasını dışarı atar. ayrıca sabah kahvaltısında içilmesi zararlıdır,kan şekerinin ani olarak yükselmesine neden olur. yükselen kan şekeri gün içinde daha fazla su içme ve yemek yeme isteği yaratır, yorgun ve uykulu hissetmemize neden olur. yani sabah kahvaltıya geç kalıp portakal suyunu içip holdinge geçenler ofisinde kesin uyur.
greyfurt, elma ve armutla birlestiginde enfes bi icecek olur. halsizlige birebirdir.
uyku getirdiğnii öğrenince dumura uğradığım ama yine de severek içtiği içcek. bu mevsimlerde sabah kahvaltılarının vazgeçilmezidir.
her zaman her an icilebilecek guzel ve ferahlatici icecek.
hem c vitamini verir.
Taze taze ne zaman icsem, hep ayni hatirayi gozumde canlandiran icecek.

babaannecigim hastalandiginda doktoru sivi seyler tuketmesini, taze meyve sulari icmesini soylemisti. Bir muddet bizde kalsin dedik. Kaldigi sure boyunca her sabah kahvaltidan bir saat sonra, taze hazirlayip icirmistim. Iyilesip evine dondugunde, once dedeme sonra da eline telefonu alip telefonla tum sulaleye "bana bebek gibi bakti torunum" diye anlatmis tontonum. Kendisi vefat etti ama dedem hala gururla ve duygulanarak anlatiyor. Kucucuk minnacik bir portakal suyu halbuki o. Ama oyle buyuk bir yer etmis ki artik bizi duygulandiran sozleri kaldi bize.
San Francisco ya harika tadını veren enfes meyvedir. evet sevgili okurlarımız şimdi de size bir bardak enfes san francisco'nun hazırlanışını anlatacağız;

malzemeler;

5,0 cl Portakal Suyu
5,0 cl Ananas Suyu
2,0 cl Limon Suyu
2,0 cl Hindistan cevizi kreması
2,0 cl Grenadine*
¼ Adet Muz
¼ Adet Şeftali

Blenderda tüm malzemeleri karıştırıp kokteyl bardağına* dökün. yazın içinizi ferahlatacak meyve kokteyliniz hazır! afiyet olsun.. esen kalın!
ilaçlarla içilmemesi gereken meyve suyu.
TAdıyla, fiyatıyla ve serinletici etkisiyle yaz aylarının vazgeçilmez içeceğidir. Ayrıca Bir Adanalı olarak çok geç hemhâl olduğum içecektir. Uzun süre limonata ve portakal suyuna soğuk bakmıştım nedense. Sonra bir alıştım pir alıştım. Taze sıkılmış portakal suyuna hayır diyebileceğim tek bir durum vardır; o da taze sıkılmış nar suyu karşılığında vazgeçmemin söylenmesidir.
sıkıldıktan sonra çok kısa süre içerisinde yani taze olarak tüketilmesi gereken vitamin kaynağı sıvıdır.spordan sonra tüketilmesi on numaradır.
akdeniz klasiği.
esra erol'un otobüstekileri görünce ağlaması gibi, ben de soğuk vurduğu için büzüşmüş ve suyu kalmamış portakalları taneyle alan insanlara ağlıyorum.
görsel
Vitamin deposudur. Virüslere de bakterilere de düşmandır.