bugün

ayakta yolcu alan dolmus soforu kilisesidir. polis lafini duyan zaten oldugu yere yigilir. arada bi parazit cikar " cokmem ben " itiraz eder.
çöktükten sonra tüm dolmuşun gerçekleştireceği trafik polisiyle beraber 3lü çekmek eyleminin öncesinde şoför tarafından dillendirilen istektir.
bir tek bizim buralarda olduğunu sandığım, başlığı görünce gözlerimin dolmasına engel olamadığım olay.

-bağyan polis var çökün lütfen
-!!!!????
-ceza yicez ama yaklaşıyoruz bak(gayet tehditkar)
-zaten ayakta hoşafım çıktı bi de yere mi oturcam ya hayret bişe (homur homur çökülür)
çöküldüğünde koltukta oturanlarla kafaların aynı hizaya gelip ardından göz göze gelinmesi durumunda birden ayağa kalkma isteği başgösterebilir.
ben bunu ankara'da gördüm başka da bi yerde görmedim. böyle dikmen tarafından kızılaya gelirken meclisin önünde söylüyorlar bunu..

başka da bi yerde yoktur diye tahmin ediyorum...
(bkz: su guzel ortami bozuyosun)
istanbul'da olmaz bu olay..çünkü minibüse en son binen kişi çökmeye kalkarsa asfalta çökmüş olur. bu da çok büyük bir çöküş olur ailesi için.
kibar minibüscü söylemi. kibar olmayanlar (büyük çoğunluk yani) öyle misiniz olaylarına filan girmez. çök çök çök der.
dolmuş şöförlerinin vazgeçilmezi..
insanları neredeyse nefes alamayacak kadar sıkışıklıkta dolmuşa doldurur, ne havalandırmayı ne klimayı ve hatta soğuksa hava ne camı açar, üstüne üstlük trafik polisiyle karşılaşınca 'polis var bi zamhet çöker misiniz?' demek suretiyle çökecek yeri olmayan insanları abuk sabuk pozisyonlara sokar, polis tarafından ceza yiyip bekletilince de polisin arkasından sanki haklıymış gibi sinirli sinirli söverler bunlar..
- ahmet abi ne oldu? neden çöktün yere?
+ lan trafik polisi var karşıda, çök çök çök..
- abi manyak mısın bizde araba yok bişey yok. neye ceza yazıcaklar.
+ haaaa... demek o yüzden çöktürüyo minübüs şöförleri. lan bende ısırmasın diye zannetdiydim.
- ahmet abi sen balataları iyice sıyırmışsın ya.
+ dimi ya! bari çökmüşken kakamı yapayım, boşa gitmesin.