bugün

200 milyon liraya almıştım ilk playstationımdır benim. Orijinal cd bulunmadığından bir cd bir hafta falan giderdi. memory stick hayalleri kurduran oyun konsolum. ilk göz ağrım.
oyunlarda geçilen bölümleri kaydetmek için harici hafıza diski almanız gereken cihazdı.

o zamanlar bizim mahallede tek ali abi'de vardı playstation. ali abi ateşli hastalık sonucu tekerlekli sandalyeye mahkum olmuş 20'li yaşlarında mahallemizin en sevilen kişisiydi. haftada 1 gün hem biz hem de ali abimiz eğlensin diye evine playstation 1 oynamaya giderdik. ali abi'nin hafıza diski olmadığı için cihazı her yeniden açışımızda oyunlar en baştan başlardı.

şimdilerde ali abi rahmetli oldu, biz büyüdük. ne oyun merakımız kaldı ne de o eski heyecan.
Elimde bir adet şu ufak kasa olanlardan vardır,ilgilenenler yeşillendirebilir.
Nickime ilham kaynağı olan ama artık bulunamayan oyunu oynadığımız oyun konsolu.bunun o zamanlar verdiği tadı play station beşyüz çıksa vermeyeceğinden eminim.
bir efsanenin başlangıç modelidir.

ama playstation bu kadar tutulduysa bunu winning eleven ve devamı olanpro evolution soccera borçludur.
efsanevi konsol, çocukluğumun en nadide yıllarını fat ps1 ile geçirmiş olmanın gururu var içimde.

ne kadar aletten eser kalmayıp çöp olmuşsada pc emulator'u ile oyunlarını yaşatmaya çalışmakta kısmen tatmin edici.
Ne akıllı telefonlar ne de tabletler... benim için bu alet teknolojinin geldiği üst noktadır.

Yeni çıktığı zamanlar alamamıştım ama artık paramı biriktirdim alıcam. Roberto carlos'u geç de olsa forvete koyucam! Elinde temiz ps1'i olan arkadaşlar lütfen iletişime geçsin.

Edit: teknolojiyi biraz geriden takip ettiğim doğrudur!
Kasetli sega megadrive oyun konsolunu tarihe gömen günümüz konsollarının atası.
driver 2 fena oyundu sadece ps1 için çıkmıştı.
bir devrimdi konsol oyunları için sonrası hep aynı geldi gitti ama bu çıktı gerçekten büyük bir şaşkınlıktı. evet.
Başarısı aynı anda çok fazla sayıda ve kaliteli tema sahibi oyunları aynı anda o dönemin önünde grafik ve oynanabilirlikle sunabilmesinden geldi. Şimdi ise donanım var ama ne syphon filter ne wolfenstein ne vigilante8 twisted metal gibi sürükleyici oyunlar yok hatta futbol oyunundan başka nerdeyse bir şey yok.
2004 senesinde arkadaşımla her gun oynadığım oyun konsoluydu.her gün "pro evolution soccer 2"oynardık.mumla aradığım zamanların konsolu.
komşumuzdan ödünç almıştım 1 hafta başından kalkmadığımı bilirim. teşekkürler musa amca en güzel 1 haftamı yaşatmıştın bana.
Ps1 ps2 ve ps3 üm ilk günkü gibi duruyor.
Ps4' den daha eğlencelidir.

Resident evil favorimdi.
Yanında verilen demo cd vardı alete çip taktirana kadar bundaki oyunları ezberlemiştir 1 hafta boyunca
Rage racer
Tenka.
Porsche
Hercul
bende tank gibin kasası olan vardı.

biohazard, fifa, crash bandicot, sonraları nascar favori oyunlarımdı. hey gidi günler.

lan bi oyun daha vardı ilerlemeli 2d, siyah yaratıklar vardı hani gerilim oyunuydu.. uzun bi adı vardı oyunun, onu bilen var mı lan?

edit: buldum, heart of darkness
https://en.m.wikipedia.or..._of_Darkness_(video_game)

inanılmaz zevkliydi.
Hala çalışıyor ancak bu seferde takıcak televizyon yok,oyun yok.
Ufak tefek olanından var bizde hala, herşeyin güzel olduğunu sandığım yıllardan bi hatıra benim için.
Geçen gün evde aradım saatlerce bulamadım. Cd lerini buldum ps yok. 15 sene önce almıştık. Anneme sordum ya nerede bu playstation 1 bulamadım dedim. Kadın galiba attım ben onu dedi. Vay be. Vaaaay beee. 5 yıl sonra açıp bi tek ken bi winning 4 falan oynayayım dedim. Öyle de canım çekmişti ki ama gel gör ki atmış annem. Ya 15 sene öncesinin parasıyla 150 milyon vermiştik biz ona be.
syphon filter 2 diye bir oyun vardı gecelerce oynadığım.
Fifa 2000 oynadığım platform.
buram buram nostaljidir kendisi, resident evil, winning eleven demek kendisi, kolonya dökülen cd demek kendisi.
ceza sahasi disindan cekilen capraz sutlarin en eglenceli oldugu winning eleven'lari oynamamizi saglayan oyun kutusu.

cocuklugu hatirlatir.
(bkz: we will rock you)